Często rodzice stają przed trudnym zadaniem jakim jest zakup mebelka do dziecięcego pokoiku. Wybierając krzesełko zastanawiają się, czy kupić coś na teraz, czy może od razu zakupić mebel, który posłuży na kolejne lata. Marka Bosch wie jak z tego wybrnąć i podpowiada jak krok po kroku samodzielnie zrobić krzesełko, które będzie "rosło" razem z dzieckiem.

Kup w Narzedzia.pl
463
Szlifierka delta Bosch PSM 18 LI
dostawa
wysyłka
8-11 dni
609

Potrzebne narzędzia:

- wyrzynarka PSM 18LI

- szlifierka PSM 100A

- wkrętarka UniversalDrill 18V

- ołówek, ekierka, miarka, cyrkiel


Niezbędne materiały: 

- 3 sklejki 10mm o wymiarach 40x32,5cm

- sklejka 10mm o wymiarach 30x30cm

- 8 wkrętów 3,5x50 mm

- 2 kołki do drewna połączeniowe 6x30mm

- mocny klej do drewna

- szpachla do drewna

- lakier lub farba do mebli dla dzieci

 

Krok 1.

Na 2 sklejkach o wymiarach 40x32,5cm narysuj linie wyznaczające uchwyty, zarówno u góry, jak i u dołu boku krzesełka.

diy bosch

Krok 2. 

W miejscu uchwytów nawierć otwory o średnicy większej niż ostrze wyrzynarki. Następnie przy pomocy wyrzynarki wytnij uchwyty.

diy boschdiy bosch

Krok 3.

Wyszlifuj dokładnie boki krzesełka. W miejscu, gdzie nie da się tego zrobić przy użyciu szlifierki, użyj papieru ściernego.

diy bosch

diy bosch

Krok 4. 

Wybierz wiertło o średnicy 6mm. Za pomocą taśmy zaznacz na wiertle głębokość odpowiadającą połowie grubości sklejki, dzięki temu nie przewiercisz jej na wylot.

diy bosch

Krok 5. 

Na bokach krzesełka (sklejka z uchwytami) zaznacz punkty: 17cm od tylnej krawędzi oraz 14,5cm od dolnej krawędzi. Nawierć otwory o zaznaczonej wcześniej głębokości i wklej kołki.

diy bosch

Krok 6.

Na dwóch równoległych bokach sklejki o wymiarach 30x30cm zaznacz punkty na środku grubości i 16cm od krańca płyty. Na wiertle zaznacz wysokość wystającej części wklejonych wcześniej kołków i wywierć otwory w wyznaczonych miejscach. Wskazówka! Pamiętaj, aby trzymać wiertło prostopadle do powierzchni.

diy boschdiy boschdiy bosch

Krok 7. 

Bardzo dokładnie wyszlifuj wszystkie elementy, aby nie miały żadnych zadziorów, które mogłyby zrobić dziecku krzywdę.

diy bosch

Krok 8.

Czas skleić wszystkie płyty. Nanieś klej na jeden z boków krzesełka, a następnie umieść siedzisko i posmaruj klejem jego tylną krawędź. Przyklej "plecy" krzesełka. Wskazówka! Zanim klej wyschnie, upewnij się, że wszystkie kąty klejonych elementów są proste.

Krok 9.

Zaznacz punkty: 7cm od dolnej i górnej krawędzi oraz 5mm od tylnej na obu bokach krzesełka. To miejsce na wkręty. Nawierć otwory wiertłem 3mm, a następnie troszkę większym nawierć otwór do schowania główki wkręta. Wskazówka! Rób to na niskich obrotach, aby nie zrobić zbyt głębokiego otworu oraz nie uszkodzić sklejki. Wkręć wkręty. W taki sam sposób przymocuj siedzisko krzesełka. Wkręty umieść z tyłu krzesełka – środek otworów narysuj ok. 7cm od bocznych krawędzi oraz 14,5cm od dolnej krawędzi. Siedzisko przykręć także do boków krzesełka. Środek otworów zaznacz na bocznych płytach 14,5cm nad dolną krawędzią oraz 8cm od przedniej.

Krok 10.

Dodatkowo możesz szpachlą do drewna uzupełnić otwory przy wkrętach. Po jej wyschnięciu pamiętaj, aby dokładnie wyszlifować powierzchnię.

Krok 11.

Pomaluj lub zabezpiecz krzesełko lakierem bezpiecznym dla dzieci.

diy bosch

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane