Kołki rozporowe stanowią element łączący podczas różnego rodzaju prac. Nic dziwnego, że na rynku można znaleźć wiele ich rodzajów, które bez trudu dopasujemy do pracy w konkretnym materiale

Kup w Narzedzia.pl
Kołek szybkiego montażu Koelner FX-08L080
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
35,99
30,99

Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 35,99

Kołek szybkiego montażu z kołnierzem Koelner FX-06K040
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
40,99
35,99

Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 40,99

Kołek szybkiego montażu Koelner FX-06L040
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
40,99
35,99

Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 40,99

Młotek bezodrzutowy średnica 30mm Yato YT-4624
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
czwartek
44,99
39,99

Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 44,99

Kołek szybkiego montażu Koelner FX-08L060
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
42,29
37,29

Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 42,29

Kołek szybkiego montażu Koelner FX-08L045
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
41,99
36,99

Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 41,99

Dobór kołka rozporowego

Wybór nie należy do trudnych, ponieważ kołki rozporowe są szczegółowo podzielone ze względu na rodzaj materiału, w którym mają pracować. Mogą zapewniać mocowanie w materiałach pełnych (np. cegle, kamieniu), jak i tych z pustakami powietrznymi (cegła dziurawka, płyty gipsowe, pustak). Oprócz kołków uniwersalnych znajdziemy również te przeznaczone do konkretnych zastosowań. Należy pamiętać, że rozmiar kołka rozporowego trzeba odpowiednio dobrać do rozmiaru wiertła – obie średnice powinny takie same. Również używane przez nas wkręty muszą być dostosowane do działania właśnie z kołkami rozporowymi, powinny mieć odpowiednią długość i grubość.

 

Kołki uniwersalne

Kołek ten dostępny może być w różnych wersjach. Podczas dokręcania dochodzi do rozpierania kołka, który dzięki temu mocno mocuje się w ścianie. Pierwszą czynnością służącą osadzeniu kołka jest wywiercenie otworu, osadzenie go w nim i wbicie młotkiem. Dopiero teraz można mocować wkręt. Kołki uniwersalne, wykonane  z tworzywa sztucznego, stosowane są przez fachowców często, zwłaszcza przy standardowych pracach. Tego rodzaju sprzęty posiadają wiele zalet. Ich montaż jest łatwy, a łączenie za ich pomocą uzyskane wyróżnia duża trwałość.

 

 

Kołki szybkiego montażu

Jedna z najpopularniejszych odmian tych narzędzi. Dzięki nim zamontujemy panele ścienne czy sufitowe, ramy okienne czy drewniane belki. Na ich konstrukcję składa się gwóźdź lub wkręt, który osadzamy w kołku używając młotka. Warto zaopatrzyć się np. w kołki do szybkiego montażu Koelner, które posiadają polipropylenową koszulkę oraz gwóźdź ze stali cynkowanej. Te sprzęty idealnie nadają się do cegły ceramicznej pełnej, skały, betonu niezarysowanego i betonu komórkowego/gazobetonu. Ułatwią one montaż elementów suchej zabudowy: listew, łat itp.

 

 

Kołki do płyt gipsowo-kartonowych

Konieczność montażu płyt-gipsowo kartonowych podczas prac budowlanych, remontowych zachodzi bardzo często. Jednym z niezbędnych elementów tego procesu są właśnie kołki do płyt gipsowo-kartonowych. Gdy do danego kołka włożymy wkręt i rozpoczniemy wiercenie, jego części rozwiną się w kształt przypominający parasol. Produktem, który ułatwi prace monterskie w tym zakresie jest kołek Koelner B-FS3545. Wykonany ze stali niskowęglowej i utwardzanej powierzchniowo oraz fosfatowanej galwanicznie według DIN50942 wykazuje się skutecznością i trwałością.

 

 

Kołki skrzydełkowe

Do ścian z materiałów, które posiadają puste przestrzenie. Wysokiej jakości kołkami skrzydełkowymikołki RAWLPLUG 4ALL. Umieszczone u ich nasady skrzydełka chronią przed obracaniem i wysuwaniem się kołka z otworu. Co więcej, posiadają koszulkę, która rozpiera się na 4 strefy w różnych kierunkach po to, by zapewnić optymalne parametry nośności. Dzięki materiałowi RAWLPLUG Nylon kołek wyróżnia się doskonałymi właściwościami skrętnymi i pozwala na zachowanie odpowiedniej równowagi między zdolnością zachowania elastyczności łącznika a wysoką nośnością koszulki. Kołki skrzydełkowe RAWLPLUG mają również linię podziału, dbającą o zachowanie jak największej powierzchni styku z podłożem po skręceniu koszulki w materiałach niepełnych.

 

Wiertarko-wkrętarka – niezbędna pomoc

Aby móc użyć kołka rozporowego, należy najpierw wywiercić odpowiedni otwór za pomocą wiertarko-wkrętarki. Jednym z tego rodzaju urządzeń, które cieszą się dużym uznaniem użytkowników jest Bosch GSR 10,8-2-Li. To kompaktowe, a jednocześnie bardzo wydajne urządzenie, które umożliwia prace w miejscach trudnodostępnych, także nad głową. Narzędzie posiada 2-biegową przekładnię oraz maksymalny moment obrotowy 30 Nm. Nie zapominajmy o elektronicznym systemie ochrony ogniw (ECP), dbającym o długą żywotność akumulatora. Precyzyjne działanie GSR 10,8-2-Li zapewnia hamulec silnika, a lampka LED oświetli każde miejsce pracy. Maksymalna średnica wiercenia w drewnie to 19 mm, a w stali - 10 mm. Wysokość narzędzia wynosi 178 mm, a jego długość - 169 mm. Masa urządzenia to 0,95 kg wraz z akumulatorem. Każdy, kto zaopatrzy się w ten sprzęt otrzyma w jego wyposażeniu podstawowym 2 akumulatory litowo-jonowe 10,8 V 2 Ah i szybką ładowarkę.

 

 

Hitachi DS12DVF3 - odporna na najtrudniejsze warunki

Kolejnym sprzętem, którego zakup warto rozważyć, jeśli zależy nam na bezproblemowym wkręceniu kołków jest wiertarko-wkrętarka DS12DVF dostępna z latarką. Sprzęt zasila akumulator Ni-Cd 12 V o dużej trwałości. Dzięki dwóm biegom możliwy jest wybór trybu pracy - albo duże obroty, albo duży moment obrotowy. Dołączona latarka pozwala na regulację kąta świecenia, a czas pracy DS12DVF na jednym akumulatorze to około 3 godzin. Narzędzie posiada szereg przydatnych funkcji: zmianę keirunku obrotów P/L, elektryczny hamulec, który ułatwia dokręcanie, aż 22-stopniowe sprzęgło i hak regulowany w 5 pozycjach. Warto dodać, że rękojeść narzędzia jest gumowana, co nadaje jej walorów estetycznych, ale wpływa również na zwiększenie wygody działania. Maksymalny moment obrotowy wiertarko-wkrętarki to 26 Nm, a maksymalne średnice wkręcania wynoszą: w stali - 12 mm, w drewnie - 25 mm. Długość całkowita sprzętu to 198 mm, waży on 1,5 kg. W jego wyposażeniu nie zabrakło dwóch akumulatorów Ni-Cd, ładowarki, latarki, zestawu bitów i walizki transportowej.

 

 

EPC18CABK - do domowych zastosowań

Ta wiertarko-wkrętarka to idealne rozwiązanie dla majsterkowiczów. Posiada silnik 18 V do skutecznego wkręcania i wiercenia, funkcję zmiany kierunku obrotów oraz moment obrotowy regulowany w 24 stopniach nastawiania. System mocowania akumulatora jest wsuwany, co pozwala na jego sprawną wymianę. EPC18CABK zasila akmulator Ni-Cd, a jej maksymalny moment obrotowy wynosi 12,1 Nm, za to prędkość obrotowa - 750 1/min. Warto wspomnieć, że maksymalna średnica wiercenia tym urządzeniem w drewnie wynosi 35 mm, a w metalu - 10 mm. W wyposażeniu standardowym urządzenia znalazła się ładowarka, drugi akumulator oraz poręczny kufer.

 

 

Młotek i śrubokręt – aby działania były efektywne

Młotek pozwala skutecznie osadzić wkręt w kołku. Bezpiecznym wyborem jest postawienie na młotek bezodrzutowy. Na przykład ten firmy Yato, dostępny w różnych rozmiarach i bardzo przystępnej cenie, której odpowiada wysoka jakość sprzętu. Niewątpliwym atutem narzędzia jest również jego lekkość. Po użyciu młotka, wkręt można jeszcze dokręcić śrubokrętem. Mając odpowiedni do konkretnego rodzaju materiału kołek rozporowy i odpowiednie do jego zamocowania narzędzia nie możemy zakończyć naszych działań inaczej niż z sukcesem.   

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane