Klucz udarowy to narzędzie, które przyda się zarówno pasjonatom mechaniki samochodowej, jak i profesjonalistom na co dzień zajmujących się mechaniką samochodową. Wiadomo, że nie każdy klucz udarowy spełni jednocześnie oczekiwania tych 2 grup użytkowników. Jak wybrać odpowiedni klucz udarowy i na co zwracać uwagę podczas jego zakupu?

Klucz udarowy to narzędzie niezbędne w każdym warsztacie samochodowym. Bywa również pomocny w prywatnym użytkowaniu, gdy musimy np. wymienić w naszym samochodzie koło. Klucz gwarantuje proste i szybkie wykręcenie śrub bez konieczności użycia siły. Na rynku dostępne są klucze udarowe pneumatyczne i elektryczne. Wyznacznikiem, który powinien decydować o wyborze konkretnego rodzaju jest przeznaczenie klucza oraz konkretne wymagania.

Klucz udarowy pneumatyczny czy elektryczny?

Różnicą między tymi 2 rodzajami kluczy jest sposób zasilania. Klucz pneumatyczny współpracuje ze sprężarka powietrza, która stanowi dla niego źródło energii. Taki rodzaj klucza udarowego jest znacznie wydajniejszy i mocniejszy, ponieważ osiąga wyższy moment obrotowy. Ma jednak pewne ograniczenia – może być używany wyłącznie przez osoby, które posiadają sprężarkę.

Jest jednak, w porównaniu do modeli elektrycznych, lżejszy i wygodniejszy w obsłudze. Z uwagi na fakt, że klucz pneumatyczny wymaga posiadania sprężarki, na ten wybierają profesjonaliści, na co dzień zajmujący się mechaniką samochodową lub posiadacze aut ciężarowych. Godny uwagi jest klucz udarowy pneumatyczny Neo 12-002 lub klucz Rooks OK-04.0020.

klucz udarowy neo

Klucze elektryczne, czyli sieciowe i akumulatorowe, to urządzenia o nieco słabszej mocy, ale za to umożliwia używanie go niemal w każdym miejscu (zwłaszcza akumulatorowe). Idealnie sprawdza się podczas wykonywania lżejszych prac. Warto zaznaczyć, że uwagi na to, że klucz udarowy elektryczny posiada wbudowany silniczek, jest cięższy od kluczy udarowych pneumatycznych, a przez to mniej wygodny w użytkowaniu.

Klucze udarowe zasilane sieciowo

Klucz elektryczny sprawdzi się w przypadku samochodów osobowych, ale już przy większych gabarytach może sobie nie poradzić. Ma jednak jeden istotny minus - wymaga dostępu do źródła zasilania. Jego działanie jest zatem ograniczone do miejsc, gdzie mamy stały dostęp do prądu. Polecamy:

a) model do mniej wymagających prac o maksymalnym momencie obrotowym 360Nm - klucz udarowy Hikoki WR16SE WAZ

b) Model ze średniej półki - klucz udarowy DeWalt DW292

c) Klucz najbardziej zaawansowany z maksymalnym momentem obrotowym aż 1000Nm - Bosch GDS 30

klucz udarowy sieciowy bosch gds 30

 

Klucze udarowe akumulatorowe

Akumulatorowy klucz udarowy jest o tyle wygodny, że można nim pracować w dowolnie wybranym miejscu. Modele taki jest zawsze gotowy do pracy i nie trzeba się martwić o dostęp do źródła zasilania. Jednak klucz zasilany akumulatorem wymaga częstego ładowania, ponieważ rozładowuje się dosyć szybko z uwagi na duże zapotrzebowanie mocy, jakie potrzebuje. Jeśli chodzi o najmniejsze modele, których maksymalny moment obrotowy nie przekracza 200Nm największa popularnością cieszą się takie modele, jak:

a) akumulatorowy klucz udarowy Ryobi ONE+ R18IW3-0

b) Klucz udarowy DeWalt DCF880M2

 

klucz udarowy dewalt

Natomiast akumulatorowe klucze udarowe o największych możliwościach posiadają maksymalny moment obrotowy w granicach od 500 do 1000Nm:

a) klucz udarowy Hikoki WR18DSHL W4Z

b) Klucz udarowy Hikoki MultiVolt WR36DB WRZ

klucz udarowy hikoki

Jakie parametry brać pod uwagę przy wyborze klucza udarowego?

  • Maksymalny moment obrotowy – informuje o sile wkręcania i wykręcania śrub przez klucz. Oczywiście, im wyższa wartość, tym klucz bardziej wytrzymały.
  • Prędkość obrotowa – świadczy o szybkości wykonywania obrotów klucza. Im większa wartość, tym szybciej poradzimy sobie z odkręceniem lub przykręceniem śrub. Istotne, aby klucz udarowy miał przełącznik obrotów oraz aby można je było samodzielnie spowalniać lub przyspieszać dopasowując do konkretnych potrzeb.
  • Masa – należy zwrócić uwagę na to, jak ciężki jest klucz. Od tego bowiem zależy, czy praca będzie komfortowa, czy wręcz przeciwnie.
  • Dodatkowe wyposażenie – warto również sprawdzić czy klucz udarowy posiada plastikową lub metalową walizkę, która ułatwi przechowywanie i transport, a także ochroni je przed uszkodzeniem. Klucz powinien również posiadać w zestawie komplet nasadek sprawiający, że urządzenie jest natychmiast gotowe go pracy, a także umożliwiając dostosowanie klucza do różnych wymiarów śrub.
Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
  • przemek 2015-03-09

    a gdzie Milwaukee? klucze aku. 18v osiągają nawet 1016Nm

Dodaj komentarz
* Pola wymagane