Wiele osób boryka się z problemem nadmiernej wilgotności powietrza w domu, która powoduje powstawanie grzybów i pleśni na ścianach. Trudno pozbyć się na stałe tego problemu. Często konieczny jest gruntowny remont lub przebudowa instalacji wodociągowej. W opanowaniu wilgoci pomocny będzie osuszacz powietrza. Kiedy warto zainwestować w zakup tego sprzętu?

Kup w Narzedzia.pl
Osuszacz budowlany 310m2 Neo 90-162
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
4 198,99
Osuszacz budowlany 180m2 Neo 90-160
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
2 846,99
Osuszacz budowlany 250m2 Neo 90-161
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
4 062,99

Do czego służy osuszacz powietrza?

Optymalna wilgotność w pomieszczeniu powinna wynosić 40-60%. Można ją zmierzyć miernikiem, dostępnym w każdym sklepie AGD. Nadmierna wilgoć daje się jednak we znaki bardzo wyraźnie – zaparowane szyby, nacieki na ścianach, podłodze oraz powstające w następstwie grzyby lub pleśń. Zagrzybienie objawia się ciemnymi plamkami na ścianie, które rozrastają się w duże, czarne obszary. Osuszacze powietrza są doraźnym rozwiązaniem, które można zastosować, aby nie pogarszać sytuacji i zapobiegać ponownemu powstawaniu grzyba po jego usunięciu. Przyczyny tego stanu najczęściej jednak wynikają z użycia nieprawidłowych materiałów budowlanych domu, braku izolacji, niesprawnej wentylacji, zalania, uszkodzonego dachu. Zbyt duża wilgoć w domu może powodować choroby dróg oddechowych, zawilgocenie ścian, podłogi czy mebli. Długotrwały stan zwiększonej wilgotności doprowadza do stopniowego niszczenia tych elementów. W opanowaniu trudnej sytuacji pomocą służy dobrej jakości osuszacz powietrza.

Czym się różni osuszacz od pochłaniacza wilgoci? 

Innym urządzeniem, które można wykorzystać do zmniejszenia wilgotności powietrza w domu, jest pochłaniacz wilgoci. Jednak w porównaniu do osuszacza jest znacznie mniej skuteczny. Jego działanie opiera się na zastosowaniu higroskopijnych granulek, np. w formie woreczków, wymagających regularnej wymiany. Wilgoć jest więc pochłaniana przez wkłady, które niestety nie są zbyt efektywne. Tego typu pochłaniacze wilgoci przydadzą się w samochodach, szafkach, schowkach, ale nie poradzą sobie ze zredukowaniem wilgotności w pomieszczeniu. W problemie z wilgocią w domu pomoże osuszacz powietrza. Jego działanie jest bardziej zaawansowane – jest to urządzenie elektryczne, które wystarczy podłączyć do gniazdka, by działało na najwyższych obrotach, nawet przez długi czas. Powietrze zaciągane jest do osuszacza, który skrapla wilgoć do pojemnika. Sporą zaletą tego urządzenia jest delikatne ogrzewanie wypuszczanego powietrza, mobilność i związana z tym uniwersalność – nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać osuszacz powietrza do domku letniskowego na wakacje, czy w odwiedziny do domu rodzinnego.

Kiedy warto kupić osuszacz powietrza?

Osuszacze powietrza są sporym wydatkiem, bo kosztują średnio ok. 300-700 zł. Jest to jednak mały koszt w porównaniu do przeprowadzenia remontu, który wyeliminuje pierwotną przyczynę nadmiernej wilgotności w domu. Jeżeli nie stać nas na zaawansowane prace remontowe, to nie warto zwlekać z zakupem urządzenia. Funkcjonowanie w takim środowisku powoduje poważne choroby – grzyby sprzyjają rozwojowi alergii i astmy, szczególnie u dzieci oraz częstym nawrotom problemów z układem oddechowym. Nadmierną wilgoć można zauważyć w niuansach takich jak długie schnięcie prania lub podłóg po umyciu, lecz pojawienie się grzyba to najważniejszy sygnał alarmowy, świadczący o tym, że za późno zauważyliśmy problem. W takiej sytuacji warto jak najszybciej zainwestować w osuszacz powietrza, a następnie szukać przyczyn i zaplanować ich wyeliminowanie. Warto wspomnieć, że w lecie obfitującym w burze, wilgotność pomieszczenia może tymczasowo zwiększyć się do 80-90%, dlatego warto zaopatrzyć się w osuszacz powietrza także do sezonowego i nieregularnego użytku. Osoby borykające się z zalewaniem piwnicy podczas dużych ulew, także powinny kupić ten sprzęt, ponieważ przyspieszy wysuszenie całego pomieszczenia. Podobnie warto używać osuszacza w miejscu najbardziej narażonym na dużą wilgotność, czyli w łazienkach bez okna i odpowiedniej wentylacji.

Jakie funkcje może mieć osuszacz powietrza?

Osuszacze powietrza z górnej półki to urządzenia wielofunkcyjne. Funkcje, na jakie warto zwrócić uwagę to:

  • oczyszczanie powietrza – osuszacze z filtrem HEPA/EPA oczyszczają powietrze z kurzu (także poremontowego), smogu, alergenów, zarodników pleśni.

  • jonizacja – neutralizuje otoczenie z zarodników grzybów i pleśni, a więc nie tylko pochłania wilgoć, która wpływa na ich rozmnażanie, ale niweluje je dosłownie w zarodku.

  • usuwanie nieprzyjemnych zapachów – osuszacze powietrza z filtrem węglowym wpływają na zmniejszenie zapachu stęchlizny, charakterystycznego dla zawilgoconych pomieszczeń.

  • odprowadzanie wody – zaawansowane modele wyposażone są w system odprowadzania wody, co zapobiega przepełnieniu zbiornika. Rurka odprowadzająca w osuszaczu powietrza może umożliwić regularne ujście skroplonej wilgoci na zewnątrz budynku.

Problem z wilgocią w domu przysparza wiele problemów. Najtrudniej jest usunąć pierwotne przyczyny tego stanu, ale warto zainwestować na początek w osuszacz powietrza, aby przynajmniej zahamować rozwój sytuacji.


Dodaj komentarz
* Pola wymagane