Zimą, a także podczas jesiennych i zimowych chłodów zdarza się, że centralne ogrzewania w naszych domach lub mieszkaniach nie zapewniają nam optymalnego komfortu cieplnego. Często wówczas sięgamy po dodatkowe źródła ciepła, aby dogrzać pomieszczenia. Ogrzewane są także tarasy, ogródki restauracyjne, a także budynki gospodarcze, warsztaty, garaże oraz hale magazynowe i produkcyjne, które z reguły nie posiadają żadnego źródła ogrzewania. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań dedykowanych do ogrzewania zarówno małych pomieszczeń, jak i hal magazynowo-produkcyjnych. Wybierając urządzenie, warto jednak zwrócić uwagę na jego funkcjonalność oraz moc grzewczą. Piecyk zbyt słabej mocy w stosunku do kubatury ogrzewanego pomieszczenia będzie tylko dodatkowo generował koszty, a sam komfort cieplny nie będzie zadowalający. Podobna sytuacja będzie miała miejsce, gdy wybierzemy urządzenie grzejące powietrze do pomieszczeń, które co chwile są wychładzane przez otwieranie drzwi. Jakie zatem rozwiązanie wybrać, aby było dla nas jak najbardziej opłacalne i komfortowe? W poniższym artykule przedstawimy asortyment dostępnych, przenośnych urządzeń grzewczych.

Kup w Narzedzia.pl
Nagrzewnica gazowa 15kW Dedra DED9941A
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
391
Nagrzewnica olejowa 30kW Dedra DED9952
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
1 585
Nagrzewnica elektryczna 15000W Dedra DED9925
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
870,99
Ogrzewacz gazowy ogrodowy Landmann 12016ST
dostępne
9 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
939
Nagrzewnica olejowa 30kW Dedra DED9955TK
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
3 798,99
Ogrzewacz ogrodowy gazowy SIRIUS Landmann 12047
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
1 038

Ogrzewanie niewielkich pomieszczeń

Często w okresie jesienno-zimowym szukamy skutecznego sposobu na dogrzanie pomieszczeń. Do wyboru mamy różnego rodzaju grzejniki olejowe, konwekcyjne oraz termowentylatory. Są to proste i bezpieczne w użyciu urządzenia, które szybko i skutecznie nagrzewają powietrze w niewielkich pomieszczeniach. Grzejniki elektryczne doskonale się sprawdzają jako uzupełnienie centralnego ogrzewania, a także jako główne źródło ogrzewania niewielkich pomieszczeń gospodarczych, domków letniskowych czy kontenerów. Urządzenia pracują cicho i zapewniają stabilną temperaturę w ogrzewanym pomieszczeniu. Ponadto są niewielkich rozmiarów, dzięki czemu można je ustawić w różnych pomieszczeniach zależnie od potrzeb. Podczas wyboru grzejnika warto zwrócić uwagę na jego moc. Zakłada się, że do ogrzewania pomieszczeń o słabej izolacji cieplnej (kamienic, domków letniskowych itp.) moc piecyka powinna wynosić około 100W na m², natomiast w dobrze izolowanych pomieszczeniach, wskaźnik ten nie powinien przekraczać 75W na m².

Przeczytaj również: Mostki termiczne przyczyną utraty ciepła.

Termowentylatory

Najbardziej popularnymi rozwiązaniami do szybkiego podgrzewania powietrza w pomieszczeniach są termowentylatory - urządzenia powszechnie nazywane farelkami. Ich popularność spowodowana jest niewielkimi rozmiarami, krótkim czasem nagrzewania powietrza oraz stosunkowo niską ceną. Większość termowentylatorów wyposażonych jest w regulację temperatury nawiewu powietrza oraz termostaty, dzięki którym urządzenie automatycznie się włączy, gdy temperatura w pomieszczeniu osiągnie zaprogramowaną wartość.

termowentylator

Grzejniki konwektorowe

Bardziej wydajnym rozwiązaniem są grzejniki konwektorowe, czyli tzw. konwektory, urządzenia wyposażone w grzałki elektryczne. Grzejniki te występują zarówno w wersjach przenośnych, jak i stałych z możliwością montażu na ścianie. Wyposażone są w termostat pozwalający ustawić temperaturę, jaką chcemy uzyskać w danym pomieszczeniu, co zapewnia wysoki komfort użytkowania oraz oszczędność energii. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w wentylator, który przyspiesza rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniu.

ogrzewanie

Grzejniki olejowe

Innym i równie skutecznym źródłem ciepła są grzejniki olejowe, które wyglądem przypominają popularne grzejniki żeberkowe, jednak wewnątrz układu grzewczego zamiast wody, znajduje się olej. Tego rodzaju grzejniki nagrzewają się znacznie dłużej niż w przypadku konwektora, jednak ciepło oddawane jest do otoczenia równie długo. Olej podgrzewany jest za pomocą płyty grzejnej umieszczonej pod metalową obudową, co zapewnia dodatkową akumulację ciepła i pozwala dłużej utrzymać wysoką temperaturę wokół urządzenia, a ciepłe powietrze rozchodzi się równomiernie w obrębie całego pomieszczenia. Grzejnik olejowy wyposażony jest w automatyczny system regulujący i termostat, które powodują automatyczne wyłączenie urządzenia, w celu uniknięcia ryzyka jego przegrzania.

ogrzewanie

Ogrzewanie pomieszczeń o dużej kubaturze

O ile małe pomieszczenia jesteśmy w stanie dogrzać niewielkimi grzejnikami, tak do ogrzewania warsztatów, powierzchni handlowych, szklarni, magazynów, hal przemysłowych oraz budynków gospodarczych potrzebujemy większych i bardziej wydajnych urządzeń grzewczych. W szczególności, że większość tych obiektów nie dysponuje jakimkolwiek źródłem ogrzewania, dlatego zastosowane urządzenie grzewcze musi być szczególnie wydajne i skuteczne. W tym przypadku nagrzewnice powietrza wydają się być najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Nagrzewnice są urządzeniami, których praca polega na nagrzewaniu powietrza do odpowiedniej temperatury w specjalnej komorze grzewczej i następnie jego kierunkowym wydmuchaniu przy użyciu wentylatora, dzięki czemu ciepło rozchodzi się na całej powierzchni równomiernie. Dużym atutem są również niewielkie rozmiary w stosunku do mocy grzewczej. W zależności od rodzaju zasilania wyróżniamy nagrzewnice elektryczne, gazowe oraz olejowe. 

Nagrzewnice elektryczne

Do ogrzewania małych i średniej wielkości pomieszczeń doskonale się sprawdzają nagrzewnice elektryczne. Są to wygodne i bezpieczne w użyciu urządzenia, które bez obaw można użyć do ogrzania budynków mieszkalnych, a także zastosować w sektorze rolnym, usługowym i budownictwie. Nagrzewnice elektryczne są przystosowane do pracy ciągłej, nie zużywają tlenu, nie wymagają dostaw paliwa, a do tego są czyste i łatwe do przenoszenia. Większość nagrzewnic przystosowana jest do pracy w 3 trybach (wentylacja, połowa mocy, pełna moc), które można dowolnie ustawiać w zależności od potrzeb. Ponadto wyposażone są w termostat pomieszczeniowy, który w zależności od zadanej temperatury włącza lub wyłącza urządzenie. Nagrzewnice dają suche ciepło, dzięki czemu z powodzeniem mogą być stosowane także do osuszania pomieszczeń, ponadto są niedrogie w zakupie, łatwe w utrzymaniu czystości oraz najmniej awaryjne spośród nagrzewnic.

ogrzewanie

Nagrzewnice gazowe

Innym sposobem na ogrzanie pomieszczeń gospodarczych oraz hal magazynowo-produkcyjnych są nagrzewnice gazowe, które aby ogrzać powietrze do wymaganej temperatury potrzebują gazu propan lub propan-butan z butli. Zasada działania nagrzewnic gazowych jest prosta, powietrze ogrzane przez dostarczane paliwo jest wymuszane na zewnątrz przez wbudowany wentylator. Nagrzewnice gazowe są najtańsze w zakupie, jak i w samej eksploatacji. Dodatkowo ich wymiary pozwalają na wygodne przenoszenie urządzenia z miejsca na miejsce, a samo tempo nagrzewania jest znacznie szybsze w porównaniu z nagrzewnicami elektrycznymi. W ofercie można znaleźć nagrzewnice z zapłonem piezoelektrycznym bez możliwości regulacji temperatury w pomieszczeniu oraz urządzenia z szybkim zapłonem elektronicznym i możliwością podłączenia zewnętrznego termostatu pomieszczeniowego, który pozwala na automatyczne włączanie i wyłączanie nagrzewnic w zależności od temperatury w pomieszczeniu. Minusem nagrzewnic gazowych jest z kolei brak możliwości oddzielenia spalin od wydmuchiwanego ciepłego powietrza, dlatego też urządzenie nie powinno być stosowane w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie i zwierzęta, bez zapewnienia dostatecznej wentylacji lub możliwości wietrzenia. Ponadto, nie nadają się do osuszania pomieszczeń, z uwagi na wydzielanie się wraz z ciepłem pary wodnej, będącej skutkiem ubocznym spalania gazu.

ogrzewanie

Nagrzewnice olejowe

Najbardziej wydajnym sposobem ogrzewania pomieszczeń i budynków o dużej kubaturze jest zastosowanie nagrzewnic olejowych, zasilanych olejem napędowym lub opałowym. W tego typu urządzeniach proces spalania odbywa się w otwartej lub zamkniętej komorze spalania, a zasysane przez wentylator powietrze jest ogrzewane i jako gorące wydmuchiwane z nagrzewnicy. Większość nagrzewnic olejowych ma system odprowadzania spalin, który można skierować na zewnątrz budynku, dzięki czemu urządzenie może być stosowane do ogrzewania pomieszczeń, w których znajdują się ludzie i zwierzęta. Z kolei nagrzewnice bez odprowadzania spalin mają wyższą wydajność, gdyż całe ciepło powstające w wyniku spalania służy do ogrzewania pomieszczenia, jednak nie nadają się do ogrzewania pomieszczeń, w których przebywają ludzie i zwierzęta. Niektóre z urządzeń posiadają wbudowany termostat pomieszczeniowy, inne mają jedynie możliwość podłączenia zewnętrznego termostatu i w ten sposób regulowania temperatury.

ogrzewanie

Nie wiesz którą nagrzewnicę wybrać? Zapoznaj się z artykułem:  Jak dobrać nagrzewnicę do pomieszczenia?

Promienniki cieplne na podczerwień

Jeżeli chcemy ogrzać obiekt o dużej kubaturze, ale zerowej lub słabej izolacji, np. taras, ogródek restauracyjny, hala namiotowa lub produkcyjna, warsztat, garaż, kościół, stajnia, to znakomitym rozwiązaniem będzie zastosowanie promienników ciepła na podczerwień. Promienniki te wykorzystują technologię grzewczą, która polega na zamianie energii elektrycznej w energię cieplną docierającą do ciała w postaci fal cieplnych, dając tym samym przyjemne uczucie kojącego ciepła. W odróżnieniu od ogrzewania konwekcyjnego, ciepło dociera bezpośrednio do ciała, bez ogrzewania powietrza, dzięki czemu odczuwalny komfort termiczny jest natychmiastowy, a sam rodzaj ogrzewania elektrycznego tańszy. Krótkofalowe promienniki ciepła są szczególnie skuteczne, gdy chcemy pomieszczenie ogrzewać tylko wtedy gdy ktoś w nim przebywa lub kiedy chcemy uzyskać efekt ogrzewania w konkretnym miejscu np. na danym stanowisku pracy lub w określonej części hali/warsztatu. Promienniki ciepła doskonale się sprawdzają również na zewnątrz, gdzie inne urządzenia grzewcze nie mają szans na skuteczne grzanie.

ogrzewanie

Parasole grzewcze

Gdy jesienny chłód staje się być coraz bardziej dotkliwy, możemy zaobserwować, że na wielu tarasach, w ogródkach restauracyjnych oraz przy wejściach do lokali pojawiają się popularne parasole grzewcze. Są to specjalne urządzenia grzewcze o wysokości ok. 2,3m przeznaczone do ogrzewania niewielkich przestrzeni na zewnątrz. Parasole zasilane są za pomocą gazu propan lub propan-butan z butli, którą można ukryć w obudowie parasola. Uruchamia się je podobnie jak piecyk gazowy, za pomocą zapalnika piezoelektrycznego. Dodatkowo wyposażone są w pokrętło do regulacji przepływu gazu, a co za tym idzie mocy urządzenia, która może wynosić od kilku kW do nawet kilkunastu. Ogrzewacz ogrodowy podobnie jak promienniki emitują promieniowanie podczerwone, które zmienia się w energię cieplną, dzięki czemu osoby przebywające w pobliżu parasola, odczuwają komfort cieplny natychmiast po jego włączeniu. Dużą zaletą parasoli jest także możliwość skierowania strumienia ciepła dokładnie w miejsce, które chcemy ogrzać. Za bezpieczeństwo użytkowania parasoli grzewczych odpowiada zabezpieczenie zapłonu oraz zabezpieczenie odcinające dopływ gazu, gdy parasol przechyli się lub przewróci.

ogrzewanie

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane