Beton zbrojony to wyzwanie, któremu nie każde wiertło sprosta. Jakimi parametrami kierować się przy wyborze? Pokażemy to na przykładzie wiertła SDS-Plus 9 Rebar Cutter Bosch. SDS-Plus 9 świetnie sprawdzi się w roli wspomagającej wiertła do betonu. Po natrafieniu na zbrojenie tradycyjne wiertło może ulec uszkodzeniu, dlatego wymiana go na SDS-Plus 9 oszczędzi osprzęt. Wystarczy zamontować wiertło w młocie udarowo-obortowym SDS-Plus i wiercić bez udaru. Głowica z węglików spiekanych, 4-ostrzowa, stroma spirala oraz otwór wentylacyjny zagwarantują skuteczne i sprawne przewiercenie się przez zbrojenie.

Kup w Narzedzia.pl
196
Wiertło udarowe 28x570mm Hikoki
dostawa
wysyłka
>12 dni
209
Wiertło SDS-plus 16mm Bosch PLUS-5X
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
czwartek
107,49
Wiertło Bosch SDS-max Speed X
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
czwartek
902,99
149,99
Wiertło Bosch SDS Plus-7X
dostawa
wysyłka
8-11 dni
38,97
Minimalna ilość w zamówieniu to 5 szt. 5 szt. * 38,97 zł = 194,85 zł Całkowita wartość zakupu to: 194,85 zł

Jak wybrać wiertło do betonu?

Oto podstawowe parametry, które musimy wziąć pod uwagę, planując zakup wiertła do betonu:

 • uchwyt - wiertło do betonu możemy podłączyć do wiertarki, młota udarowego lub młotowiertarki. Różne narzędzia wyposażone są w różne uchwyty mocujące. W przypadku wiertarek najczęściej pasują wiertła cylindryczne, podczas gdy młoty i młotowiertarki najczęściej oparte są o uchwyty SDS-Plus lub SDS-Max,
 • materiał - do wyboru mamy najmocniejsze wiertła tytanowo-węglowe, ze stali zbrojonej, stali narzędziowej lub z węglików spiekanych. Możliwe są także hybrydy - wiertła stalowe z końcówką pokrytą warstwą węglików,
 • wielkość - w zależności od prac, jakie chcemy wykonać, musimy dopasować średnicę oraz długość wiertła do naszych potrzeb.

Pod uwagę możemy także wziąć możliwość ostrzenia - dzięki temu wiertło do betonu będzie w stanie dużo dłużej nam służyć.

 

Jak działa wiertło do zbrojeń Bosch?

Wiertło do stali zbrojonej SDS-Plus 9 Rebar Cutter Bosch to osprzęt zadaniowy. Wystarczy zamocować wiertło w młocie udarowo-obrotowym z typem mocowania SDS-Plus i przewiercić się przez zbrojenie, wykorzystując funkcję wiercenia bez udaru.

Często trudno ocenić, na co możemy napotkać w czasie wiercenia w ścianie, dlatego moment natrafienia na zbrojenie może okazać się zgubny dla zwykłego wiertła do betonu. Wtedy z pomocą przychodzi wiertło do zbrojeń Rebar Cutter. Po przewierceniu się przez zbrojenie możemy z powrotem powrócić do poprzedniego wiertła. Choć może się to wydawać stratą czasu i niepotrzebnym zabiegiem, to jednak po dłuższym zastanowieniu przekonamy się, że ma to sens.

Po pierwsze SDS-Plus 9 Bosch zapewni skuteczne wiercenie bez udaru, a po drugie przedłuży żywotność tradycyjnego wiertła do betonu, które posłuży w dalszych pracach. 

wiertło SDS-Plus 9

Zobacz również: osprzęt do wiercenia i dłutowania

Dlaczego Rebar Cutter SDS-Plus 9?

Wiertło do zbrojeń Bosch posiada zęby z węglików spiekanych. Są specjalnie formowane i mocno osadzone, dzięki czemu w szybkim tempie wbijają się w stal zbrojoną. Za tempo pracy odpowiada również specjalnie skonstruowana spirala. W przypadku SDS-Plus 9 Bosch jest to spirala 4-ostrzowa, która zapewnia sprawne wiercenie, zoptymalizowanie pod kątem drgań i najlepsze przenoszenie mocy młota na głowicę wiertła.

Wiercenie w każdym materiale wiąże się z powstawaniem urobku. Podobnie jest przy przewiercaniu się przez zbrojenie. Powstałe opiłki metalu mogą spowalniać tempo wiercenia i doprowadzić do nadmiernego nagrzania wiertła. Stąd wiertło SDS-Plus 9 Rebar Cutter Bosch zostało zaopatrzone w otwór wentylacyjny, który odpowiada za odprowadzanie ciepła i usuwanie wiórów metalowych. Spirala także ma w tym swój udział, gdyż jej stroma konstrukcja zwiększa efektywność usuwania urobku, wydłużając tym samym żywotność wiertła. 

rebar cutter

Przeczytaj również: Wiercenie w praktyce

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
 • mefisto 2019-09-18

  miałem zestaw makity sds, ale teraz nie idzie ich dostać, były ok

 • Elektryk 2017-06-16

  sds boscha są nie do zdarcia

 • Kazik 2016-09-07

  Ja mam jakieś inne, ale nie pamiętam producenta, kupione w castoramie

 • Wiktor 2016-02-05

  Powiem tak: mam 25 lat doświadczenia w budowlance. Do betonu zbrojonego bosch najlepszy, taka prawda. Ostrząc wiertła jesteś w stanie je eksploatować kilka lat.

 • Adrian 2015-12-20

  a polecacie coś innego niż Bosch?

Dodaj komentarz
* Pola wymagane