Zadbany trawnik to najlepsza wizytówka przydomowego ogrodu, jednak wymaga regularnej pielęgnacji. Czy warto zaopatrzyć się w nożyce do trawy? Jak dobrać odpowiedni model?

Kup w Narzedzia.pl
Nożyce do krzewów i trawy Ryobi ONE+ OGS1822
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
283
Nożyce do trawy i żywopłotu Metabo SGS 18 LTX Q
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
284,99
Nożyce do trawy i krzewów Gardena ComfortCut Li
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
458 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
438
Nożyce do traw i krzewów Worx Power Share WG801E.5
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
490,99 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
448
Nożyce do traw i krzewów Makita DUM111ZX
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
269,99
Nożyce do traw Bosch EasyShear
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
219

Nożyce do trawy – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Do utrzymania ogrodu potrzebujemy przede wszystkim kosiarki. Nie jest jednak w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków, dlatego konieczne jest wsparcie w postaci elektrycznych lub ręcznych nożyc do trawy. W tym poradniku skupimy się na jednym z najistotniejszych kryteriów doboru nożyc do trawnika, jakim jest rodzaj zasilania.

Zanim do tego przejdziemy, to kilka ogólnych wskazówek – aby prace ogrodowe były mniej męczące, warto dobrać pod swoje możliwości wagę nożyc, urządzenie z ostrzem zbudowanym z dobrej jakości materiału, wygodny uchwyt z powłoką antypoślizgową oraz odpowiednią długość ostrza. Do prac precyzyjnych lepsze będzie mniejsze urządzenie, z krótkim ostrzem, a do strzyżenia dużych fragmentów – np. obrzeży trawnika, idealne będą nożyce do trawnika z wysięgnikiem, które pozwolą na pracę w pozycji stojącej.

Ręczne nożyce ogrodowe

Ręczne nożyce ogrodowe

Jest to najkorzystniejsze finansowo narzędzie, które sprawdzi się w małym ogródku. Ręczne nożyce do trawy są optymalne do przycinania trawy w pobliżu pni drzew, krzewów i kwiatów. Dzięki pełnej kontroli nad narzędziem nie utniemy przez przypadek pędów lub gałęzi roślin. Warto wybrać model z kilkoma pozycjami ustawienia ostrza, co umożliwia wygodne cięcie nie tylko poziome, ale również skośne i w pozycji pochylonej. Pozycyjne nożyce do trawnika gwarantują bardzo szeroki zakres prac i są wygodne w użytkowaniu, ponieważ nie trzeba się nadto gimnastykować przy pielęgnacji ogrodu.

Akumulatorowe nożyce do trawy

Niezwykle komfortowe urządzenie, ponieważ nie wymaga zasilania, a obecnie dostępne sprzęty zasilane akumulatorem działają coraz dłużej na jednym ładowaniu. Akumulatorowe nożyce do trawy nadają się raczej do średnich ogrodów, ponieważ długość ich działania ogranicza możliwości długiej pracy urządzenia. Z drugiej strony, brak kabla zasilającego jest ważny, w przypadku bardzo dużych ogrodów. W takich warunkach na przycinanie traw będzie trzeba przeznaczyć kilka godzin, bo urządzenie może wymagać dodatkowego doładowania w międzyczasie.

Istotną zaletą akumulatorowych nożyc do trawnika jest praktycznie bezobsługowe działanie, co oznacza, że nie trzeba samodzielnie naciskać rączek i tym samym – tracić sił czy narażać się na powstanie bolesnych odcisków na dłoniach. Warto znaleźć model dobrej jakości, z wydajnym akumulatorem, który pozwoli na jak najdłuższą pracę na jednym ładowaniu.

Akumulatorowe nożyce do traw

Nożyce elektryczne do trawy

Najważniejszym aspektem tego rozwiązania jest możliwość długiej, nieprzerwanej pracy, na najwyższych obrotach. Nożyce elektryczne do trawy są najbardziej wydajne, aczkolwiek dla wielu dużą przeszkodą może być kabel zasilający. Trzeba uważać podczas przycinania trawnika, by się nie zaplątał, a w przypadku sporej wielkości ogrodów, potrzebuje przedłużacza.

Polecamy wybrać wielofunkcyjne nożyce elektryczne do trawy, którymi nie tylko przytniemy trawnik, ale także żywopłot i cienkie gałązki. Ze względu na ten rodzaj zasilania i konieczność podłączania go do przedłużacza, aby dostać się w najdalsze zakątki ogrodu, bezsensowne zdaje się kupowanie dwóch oddzielnych urządzeń.

Najlepsze nożyce do traw ozdobnych

Niegdyś bardzo popularne trawy ozdobne ostatnimi czasy nieco straciły na popularności, jednak obecnie ten trend zaczyna powracać do przydomowych ogrodów. Nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji, a dzięki nim w łatwy sposób można urozmaicić i przyozdobić ogródek.

Nożyce do traw ozdobnych powinny być dobrane do konkretnych gatunków roślin. Niektóre gatunki wymagają przycinania przed zimą, inne nie. Jeżeli kępy trawy są bardzo rozległe, najszybciej zostaną skrócone akumulatorowymi nożycami do trawy. Rośliny, których pojedyncze pędy się np. wybarwiają i wymagają usunięcia, warto wyciąć ręcznymi nożycami.

skracanie trawy nożycami przy obrzeżu

Ogólnie rzecz ujmując, do traw, które wymagają delikatnego lub precyzyjnego cięcia, najlepsze będą narzędzia ręczne. Natomiast te, które należy przycinać co roku (np. trawa pampasowa, rozplenica, miskant chiński) najlepiej owinąć sznurkiem na odpowiedniej wysokości i skrócić nożycami elektrycznymi lub akumulatorowymi.

Zapraszamy do oferty sklepu narzedzia.pl – proponujemy ogromny wybór akumulatorowych, elektrycznych i ręcznych nożyc do trawnika. W naszym asortymencie znajdziesz sprzęt do zaawansowanych prac ogrodowych, jak i do małych ogródków, na każdą kieszeń. Dzięki dostępnym produktom utrzymasz trawnik i ogród w dobrej kondycji przez cały rok.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane