Na rynku dostępnych jest mnóstwo rozmaitych typów węży ogrodowych. Który będzie właściwy dla naszych potrzeb? Na co zwrócić uwagę? Czym się kierować przy zakupie? Wąż powinien być przede wszystkim wygodny w użyciu i odporny na uszkodzenia, co jeszcze? Radzimy, co zrobić, by dokonać właściwego wyboru.

Kup w Narzedzia.pl
Wąż ogrodowy SPRINT 3/4" 30 m Bradas WFS3/430
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
dziś
71,99
Wąż ogrodniczy Bradas CARAT 1/2" - 50 m
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
dziś
94,59
Wąż ogrodowy 1/2" 50m zbrojony Bradas SUNFLEX
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
dziś
65,99
85,99
Wąż ogrodowy Gardena Comfort Flex 1/2", 50 m
dostępne
6 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
278
1 087,99

Niby kupno węża ogrodowego, to taka prosta sprawa. Okazuje się, że niekoniecznie. Mamy bowiem konkretne oczekiwania. Chcemy, aby wąż posłużył nam przez wiele lat, a także umilił i usprawnił pielęgnację terenów zielonych wokół naszego domu. Czym kierować się przy wyborze? Zasadniczo mamy 4 kryteria:

  • odpowiednia długość,
  • właściwa średnica,
  • budowa dostosowana do przeznaczenia,
  • optymalne ciśnienie robocze.

Jaką długość węża warto wybrać?

Powinniśmy zacząć od określenia długości węża. Powinien on swobodnie sięgać od źródła poboru wody do najdalszego punktu ogrodu. Zalecamy, aby przy obliczaniu długości wziąć pod uwagę pewien margines – należy dodać ok. 1-2m węża dodatkowo. Zapas niezbędny w przypadku ominięcia ewentualnych przeszkód.

Jak dopasować średnicę węża ogrodowego?

Średnica węża jest ściśle powiązana z jego długością. Należy pamiętać, że im jest dłuższy, tym woda ma dłuższą drogę do przebycia, zatem jej ciśnienie u wylotu jest mniejsze. Im średnica jest większa, tym wyższe będzie ciśnienie wody i efektywniejsze podlewanie. W małych ogrodach doskonale sprawdzą się węże ½ cala, w dużych warto zainwestować w taki o większej średnicy. Ogólnie rzecz ujmując, zasadniczo w ogrodach używa się węży o średnicach: frac12; cala (12,5 mm), ¾ cala (19 mm), ale można też kupić 5/8 cala (15,9 mm), 1 cal (25 mm) i 5/4 cala (32 mm).

Budowa węża ogrodowego

Najprostsze i najtańsze węże ogrodowe składają się z jednej lub dwóch warstw tworzywa sztucznego (PCW). Adresowane są do najmniej wymagających zastosowań. Wygodne, bo lekkie i elastyczne, są węże wykonane ze sztucznego kauczuku (EPDM). Na rynku dostępne są także węże cztero- i pięciowarstwowe, ze wzmocnieniem z włókien poliestrowych bądź tekstylnych. Niektóre mają nawet specjalną powłokę zapewniającą elastyczność i wytrzymałość. Węże te są odporne na uszkodzenia, nie skręcają się, nie załamują i nie supłają. Co istotne, materiał, z którego są produkowane, nie zawiera szkodliwych pierwiastków, tj. kadm, bor i ołów. Ponadto, nie ulegają niekorzystnym warunkom – wpływ niskiej i wysokiej temperatury oraz promieni UV. Pojawiła się także swoista nowość w postaci węży odpornych na ozon, co oznacza, że w jego wnętrzu nie będą się rozwijały glony (jeśli wąż przepuszcza światło, stwarza dogodne warunki o ich rozwoju).

Jakie ciśnienie w wężu ogrodowym?

 

Producenci określają, jakie jest ciśnienie robocze, przy którym praca wężem będzie optymalna. Należy również sprawdzić wartość ciśnienia rozrywającego, którego przekroczenie będzie skutkowało  uszkodzeniem węża. Zasadniczo ciśnienie robocze węży ogrodowych wynosi od 4-12barów, natomiast ciśnienie rozrywające – od 8- 48barów.

wózek do węża ogrodowego

Podsumowując - jaki wąż ogrodowy wybrać?

Wąż ogrodowy musi mieć odpowiednią długość. Powinien on być o kilka metrów dłuższy, niż wynosi odległość od źródła wody do najdalej wysuniętego punktu w ogrodzie. Dzięki temu zyskamy zapas na ewentualne ominięcie przeszkód uniemożliwiających poprowadzenie węża w linii prostej. Należy również wziąć pod uwagę średnicę węża, od której zależy m.in. ciśnienie wody i czas, jaki będziemy musieli poświęcić na podlewanie ogrodu.

Do pielęgnacji niewielkich działek odpowiedni będzie wąż o średnicy ½”. W przypadku większych ogrodów lepszy będzie wąż o średnicy ¾”. Wszystko to wpływa na skuteczność podlewania. Natomiast, aby podlewanie wężem ogrodowym było komfortowe, powinien on być wykonany z elastycznego materiału. Dzięki temu, wąż nie będzie się plątał, uginał, itp. Jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie nasze rady dotyczące, doboru węża ogrodowego podlewanie stanie się dla Ciebie czystą przyjemnością.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane