Utrzymanie pięknego ogrodu pochłania czas i pieniądze. Jeśli chcemy żyć w otoczeniu bujnej roślinności, to nie możemy zrezygnować z regularnego podlewania. Trawnik i grządki możemy bowiem podlewać własnoręcznie, przy pomocy zraszaczy, linii kroplujących lub instalacji nawadniających. Pomożemy Ci dobrać system nawadniania odpowiadający Twoim potrzebom.

Kup w Narzedzia.pl
Zraszacz wahadłowy Gardena AquaZoom M
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
dziś
153,99 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
148,99
Smart sterownik nawadniania Gardena 19031-20
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
dziś
651,99 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
619
93,99
Pistolet zraszający wielofunkcyjny Gardena Comfort
dostępne
7 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
109
Wąż zraszający 7,5m Gardena
dostępne
6 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
102 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
98,99
43,99

Pistolety i spryskiwacze ręczne - wady i zalety

W niewielkim ogrodzie, zwłaszcza jeśli lubimy zajmować się jego pielęgnacją, to zakup stacjonarnego zraszacza, a tym bardziej systemu nawadniania, nie jest konieczna. Do podlewania roślin wystarczy wąż ogrodowy z odpowiednią końcówką. Dostępne są pistolety oraz spryskiwacze –  trzymamy je w ręku i kierujemy wodę w wybrane miejsce. Posiadają one możliwością regulacji siły oraz rozproszenia strumienia wody od lekkiej, rozproszonej mgiełki po bardzo silny, jednolity strumień. Dysze i pistolety są instalowane za pomocą specjalnych łączników. Przed zakupem odpowiedniej końcówki należy pamiętać o ich dopasowaniu do wymiarów domowego węża ogrodowego.

pistolet do podlewania gardena

Zraszacze - wady i zalety

Nie musimy przy tym codziennie własnoręcznie podlewać trawnik i grządki. W wykonywaniu tej czynności może wyręczyć nas zraszacz ogrodowy. Wystarczy spryskiwacz podłączyć do końcówki węża i następnie włączyć wodę. Resztę pracy urządzenie wykona samodzielnie. Po podlaniu przestawiamy w inne miejsce lub chowamy. Zraszacze można podzielić na dwie kategorie: zraszacze pulsacyjne (montowane na szpilce) lub zraszacze oscylacyjne i obrotowe (montowane na płozie).

Innowacją są zraszacze oscylacyjne posiadające specjalną przesłonę, która chroni osobę obsługującą przed ochlapaniem. Bogata oferta umożliwia optymalne dostosowanie odpowiedniego zraszacza do wielkości i struktury ogrodu. Producenci określają zasięgu wyrzutu wody i kształtu nawadnianej powierzchni – prostokąt, okrąg lub jego wycinki. Udogodnieniem będzie także możliwość regulacji sposobu rozpylenia wody, zasięgu oraz kierunku jej strumienia.

zraszacz gardena

Linia kroplująca - wady i zalety

Wydajniejsze od kilku zraszaczy, które trzeba przestawiać i które mogą nie działać przy zbyt niskim ciśnieniu wody, jest połączenie z sobą kilku węży zraszających, zwanych inaczej linią kroplującą. Składa się ona z kroplowników oraz rur doprowadzających do nich wodę. Ten sposób podlewania sprawia, że woda dociera powoli w pobliże rośliny lub bezpośrednio do jej korzeni. Tego rodzaju instalacja wymaga jednak odżelazienia wody, filtrowania jej z większych zanieczyszczeń oraz zastosowania reduktora ciśnienia. Linie kroplujące dzielimy na: linie do umieszczenia w podłożu lub linie do rozłożenia na powierzchni. W obydwóch przypadkach trzeba zachować należytą ostrożność podczas prowadzenia prac ogrodowych, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia instalacji.

linia kroplująca Gardena

Automatyczne systemy nawadniania

Bardzo wygodne w obsłudze są automatyczne systemy nawadnianie ogrodu, wyposażone w sterownik. Programator umożliwia ustawienie konkretnych parametrów – godzina rozpoczęcia, długość czasu podlewania, a nawet wyznaczenie kolejności uruchomiania poszczególnych sekcji. Dodatkowo cały system możemy wyposażyć w czujnik deszczu i czujnik wilgotności. Wówczas system zostanie uruchomiony tylko wtedy, gdy rośliny będą tego wymagać. Można również zaprogramować

Podlewanie w godzinach nocnych jest to nie tylko wygodne, ale także korzystnym finansowo, ponieważ woda dociera bezpośrednio do roślin, nie paruje tak, jak w ciągu dnia. Instalacja nawadniająca składa się  zasadniczo ze zraszaczy i przewodów doprowadzających wodę. Zraszacze mogą być całkowicie niewidoczne (znajdują się w specjalnej obudowie w ziemi) bądź lub wynurzalne – do podlewanie podnoszą się ponad powierzchnię. Ponadto dostępne są zraszacze wytwarzające stały strumień, jaki i poruszające się i spryskujące określoną powierzchnię.

Dla osób posiadających ogród ze zróżnicowaną roślinnością polecamy system nawadniania zindywidualizowany i taki, który łączył w sobie różne metody. Do podlewania trawnika idealny jest system ze zraszaczami wynurzalnymi; do krzewów, ogrodów warzywnych czy rabat – zraszacz niewynurzalny.

sterownik zraszania

Podsumowując - jaki sposób podlewania jest najlepszy?

Komfortowe podlewanie ogrodu zapewnią nam spryskiwacze i pistolety ręczne, które podłącza się do węża oraz zraszacze stacjonarne, które instaluje się na podłożu. Bardziej zaawansowane rozwiązania i znacznie wygodniejsze, to linie kroplujące oraz automatyczne systemy nawadniania. Najlepiej wybrać te, które najbardziej odpowiadają naszym potrzebom – rodzaj roślinności, wielkość ogrodu, a także nasze indywidualne potrzeby.

W kwestii nawadniania pomocne okażą się także artykuły: "Jaki wąż ogrodowy wybrać?", "Wózki, bębny, nosidła - wszystko, co potrzebne do łatwego rozwijania węża ogrodowego"

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane