Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe 18V i 12V to jedne z najpopularniejszych elektronarzędzi wykorzystywanych przy okazji wielu prac. Znajdują one zastosowanie w pracach warsztatowych, montażowych czy remontowych. Jednym z parametrów, pod kątem którego wybieramy wiertarko-wkrętarkę, jest napięcie akumulatora. Stąd wzięliśmy pod lupę wiertarko-wkrętarki 18V i 12V.

Kup w Narzedzia.pl
Wiertarko-wkrętarka udarowa Ryobi ONE+ R18PD3-242S
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
628
Wiertarko-wkrętarka Bosch GSR 18V-50
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
783
537
Wiertarko-wkrętarka z akcesoriami Bosch GSR 120-LI
dostępne
9 szt.
dostawa
wysyłka
wtorek
506,99

Wiertarko-wkrętarka 18V

Napięcie akumulatora ma duże znaczenie dla pracy urządzenia. Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa 18V znajdzie zastosowanie w pracach wymagających większego momentu obrotowego. Zapewni wydajne wiercenie oraz wkręcanie zarówno w miękkich, jak i twardych materiałach. Często narzędzia 18V są wyposażone w udar mechaniczny, który umożliwia wiercenie w murze. Taki typ wiertarko-wkrętarki przyda się szczególnie użytkownikom, którym zależy na wszechstronnym działaniu.  Propozycją może być marka Makita i wiertarko-wkrętarka udarowa DHP453RME o maksymalnym momencie obrotowym 42Nm lub też wiertarko-wkrętarka DHP453SYEX. Bogatą ofertę wiertarko-wkrętarek prezentuje Bosch, który proponuje zarówno narzędzia przeznaczone dla profesjonalistów, jak i majsterkowiczów. Możliwość wiercenia z udarem nie zawsze jest podyktowana wbudowanym udarem mechanicznym, może zależeć od zmiany końcówki mocującej na tę przeznaczoną do wiercenia z udarem, choć to nie jest popularne rozwiązanie. Takim urządzeniem akumulatorowym jest wiertarko-wkrętarka Bosch GSR 18 V-EC FC2, której energia udaru wynosi 1J.

ryobi 18vPrzejrzyj ofertę: wiertarko-wkrętarki akumulatorowe


Wiertarko-wkrętarka 12V

Urządzenia o napięciu 12V znajdą zastosowanie w lekkich pracach montażowych. Charakteryzują się zazwyczaj niższym momentem obrotowym w porównaniu do wiertarko-wkrętarek 18V. Stąd najbardziej przydatne okażą się podczas pracy z drewnem czy materiałami sztucznymi. Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe 12V ułatwią montowanie mebli, wieszanie obrazów, wkręcanie śrub o mniejszej średnicy. Wielu producentów ma w swojej ofercie narzędzia przeznaczone właśnie do tego rodzaju prac. Dobrym przykładem jest wiertarko-wkrętarka BlackDecker EPC12CA o momencie obrotowym 11Nm, która cieszy się dużym powodzeniem wśród kupujących. Większe moce przerobowe, choć nadal przy napięciu 12V, posiada wiertarko-wkrętarka DeWalt DC740K2. Podczas pracy osiąga maksymalny moment obrotowy 20Nm.  Na podobnej zasadzie działa wiertarko-wkrętarka Bosch PSR 12. Przy okazji narzędzi Bosch warto wspomnieć, że w ofercie tej marki pojawiły się urządzenia wyposażone w inteligentne sterowanie energią Syneon Chip, co zwiększa dodatkowo wydajność i długość pracy. 

wiertarko-wkrętarka Bosch

Zapoznaj się również z artykułem: Czym wiercić? Czym wkręcać?


Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze wiertarko-wkrętarki 18V i 12V?

1. Dodatkowy osprzęt – zazwyczaj producenci oferują elektronarzędzia wraz z wyposażeniem, jednak wiertła, bity czy końcówki wkręcające zużywają się i stąd warto pomyśleć o niezbędnych akcesoriach.

2. Moment obrotowy – im wyższa wartość tym łatwiejsza obróbka w twardych materiałach.

3. Typ akumulatora – obecnie najbardziej wydajnym i trwałym jest akumulator litowo-jonowy, który zapewnia efektywne działanie przez długi czas.

wiertarko-wkrętarka 12V

Przeczytaj również: Jakie wiertla do czego?

Podsumujmy

Wybór odpowiedniej wiertarko-wkrętarki, czy to o napięciu 18V, czy 12V powinien być podyktowany głównie tym, do jakich prac zamierzamy jej używać. Jeśli chcemy korzystać z tego sprzętu, aby przymocować listwę przy podłodze, zawiesić obraz na ścianie, śmiało możemy korzystać z wiertarko-wkrętarki 12V. Jeśli natomiast zależy nam na pracy w twardych materiałach, takich jak beton najlepiej wybrać wiertarko-wkrętarkę 18V, wyposażoną dodatkowo w funkcję udaru lub udar mechaniczny.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane