Myślisz o szlifowaniu drewna, lecz nie wiesz, od czego zacząć? Najważniejszy jest wybór odpowiedniej szlifierki. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szlifierek do drewna: szlifierki taśmowe, mimośrodowe, oscylacyjne czy szlifierki typu "delta". Każda z nich cechuje się jednak trochę innym przeznaczeniem, o czym warto wiedzieć przed zakupem.

Kup w Narzedzia.pl
Szlifierka mimośrodowa AEG EX 150 ES
dostępne
3 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
648,99
Szlifierka delta Bosch PSM 18 LI
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
309
Szlifierka oscylacyjna Einhell TE-OS 2520 E
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
236
Szlifierka oscylacyjna Hikoki SV12V UAZ
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
649
Szlifierka oscylacyjna DeWalt DWE6411
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
czwartek
394,99
Szlifierka taśmowa Graphite 59G394
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
316,99

Szlifowanie drewna wymaga użycia odpowiednich narzędzi, przeznaczonych do tego typu zadań. Przy obróbce drewna najlepiej sprawdzają się szlifierki:

 • taśmowe,
 • oscylacyjne.
 • mimośrodowe,
 • typu delta.

Do drewna: szlifierka taśmowa, oscylacyjna, mimośrodowa czy delta?

Wybór odpowiedniej szlifierki zależy od rodzaju pracy, jaką będziemy wykonywać, a także od specyfiki obrabianego przedmiotu: kształtu, wielkości, czy będziemy szlifować narożniki i miejsca trudno dostępne, rodzaju powłoki, itp.

Do szlifowania dużych i płaskich powierzchni należy wybrać szlifierkę taśmową. Z kolei szlifierka mimośrodowa – pozwala na obróbkę wypukłych, jak i wklęsłych niewielkich powierzchni drewnianych. Szlifierka oscylacyjna ma podobne zastosowanie, z tym, że pozwala na obróbkę narożników, dzięki prostokątnej stopie.

Szlifierka typu „delta” doskonale nadaje się do obróbki powierzchni niedostępnych dla większości szlifierek, a mała powierzchnia stopy sprawia, że zalecana jest zasadniczo do niewielkich powierzchni drewnianych. 

Warto także wspomnieć o rodzajach zasilania - coraz popularniejsze stają się szlifierki akumulatorowe do drewna. Wybór zasilania zależy jednak przede wszystkich od naszych potrzeb, narzędzia sieciowe sprawdzą się zwłaszcza w intenswynej eksploatacji.

Szlifierka taśmowa - sprzęt do obróbki dużych powierzchni drewnianych

Jeśli powierzchnia, z którą mamy do czynienia wyróżnia się dużymi rozmiarami i jest stosunkowo płaska, wówczas powinniśmy sięgnąć po szlifierkę taśmową. Jest przeznaczona do obróbki litego drewna, płyt lakierowanych oraz płyt pokrytych okleiną. Szlifierki taśmowe charakteryzują się największa wydajnością i są najczęściej używane w zakładach i warsztatach, rzadziej do użytku domowego.

Dzięki wysokiej wydajności szlifierki taśmowe gwarantują oszlifowanie dużej powierzchni w krótkim czasie, przy tym uzyskują doskonałe efekty. Szlifowana powierzchnia jest gładka i jednolita.  Ponadto, z uwagi na fakt, iż szlifierki taśmowe służą przede wszystkim do pracy w zakresie ruchu liniowego, doskonale sprawdzą się, podczas szlifowania wzdłuż włókien drewna.

Minusem szlifierek taśmowych jest budowa podstawy, która nie pozwala swobodnie dotrzeć do narożników. Krawędź taśmy nie jest jednocześnie krawędzią stopy, dlatego też powierzchnie, np. tuż przy ścianie, są dla szlifierki długotaśmowej niedostępne. Musimy wówczas sięgnąć po szlifierkę typu delta, ale o tym w dalszej części.

szlifierka taśmowa do drewna

Szlifierki mimośrodowe - idealna do drewnianych mebli, zdzierania farby i czyszczenia drewna

Szlifierka mimośrodowa jest narzędziem zdecydowanie bardziej uniwersalnym, przeznaczonym do  szlifowania wypukłych jak i wklęsłych niewielkich powierzchni drewnianych i nie tylko. Doskonale nadaje się do szlifowania drewna, jak i powierzchni metalowych, ale także do polerowania, dzięki możliwości zamontowania tarczy polerskiej. Mogą być także stosowane do zdzierania starych powłok malarskich. Zalecana gównie do obróbki i renowacji mebli: komody, stoliki.

Szlifierki mimośrodowe posiadają płytę, która wykonuje ruch obrotowy, ale też oscylacyjny. Dzięki temu są zdecydowanie szybsze od szlifierek oscylacyjnych. Co najistotniejsze, szlifierki mimośrodowe charakteryzują się okrągłym kształtem stopy, co nie pozwoli na obróbkę narożników. Średnice części roboczych wynoszą najczęściej 125mm lub 150mm.

Im większa powierzchnia robocza, tym większa wydajność pracy. Jednakże, powierzchnia robocza szlifierek mimośrodowych jest mniejsza od szlifierek oscylacyjnych. Ma to swoje plusy i minusy: zaletą mniejszej stopy jest łatwiejsza praca w trudno dostępnych miejscach, minusem – mniejsza wydajność przy większych powierzchniach. Z tym ostatnim możemy sobie poradzić sięgając po szlifierkę oscylacyjną.

szlifierka mimośrodowa do drewna

Szlifierka oscylacyjna - z regulacją obrotów, odkurzaczem czy sama?

Szlifierka oscylacyjna służy do szlifowania płaskich i równych powierzchni. Idealna do obróbki przedmiotów drewnianych takich jak meble, blaty czy drzwi. W odróżnieniu od szlifierki mimośrodowej, szlifierki oscylacyjne wyposażone są w prostokątną stopę, dzięki której możemy wyszlifować narożniki. Zdecydowanie bardziej wydajne są większe szlifierki oscylacyjne, których stopa ma kształt prostokąta bądź kwadratu.

szlifierka oscylacyjna do drewna

Szlifierki oscylacyjne typu „delta” - dla majsterkowicza i DIY

Tym, co odróżnia szlifierki typu „delta” od typowych szlifierek oscylacyjnych, jest stopa. Kształtem przypomina ona literę delta (stąd nazwa tego rodzaju szlifierek). Idealna do szlifowania w narożnikach i innych miejscach trudno dostępnych dla szlifierek oscylacyjnych, mimośrodowych, a zwłaszcza taśmowych.

Ze względu na niewielkie rozmiary stopy przeznaczone są do szlifowania niedużych powierzchni. Ponadto, do szlifierek typu „delta” można dokupić stopy mające kształt szpachli. Dzięki nim szlifierki delta okażą się pomocne przy zdzieraniu starych farb i lakierów zwłaszcza z krzeseł. Szlifierki typu delta często używane są przez majsterkowiczów, modelarzy i osoby zajmujące się DIY.

szlifierka delta do drewna

Na co zwrócić uwagę, wybierając szlifierkę do drewna?

Gdy już wiesz, jaka szlifierka do drewna jest dla ciebie odpowiednia, sprawdź istotne dla niej parametry.
a) szlifierka taśmowa:

 Prędkość przesuwu – im wyższa prędkość, tym szybciej i dokładniej jest szlifowana powierzchnia. W zależności od modeli, prędkość może wynosić od 200 do 420obr./min.

Wymiar taśmy – wpływa na szybkość i dokładność szlifowania. Ale uwaga! Im większy rozmiar, tym szybsze jest szlifowanie, ale jednocześnie zmniejsza się jego dokładność.

Moc – im wyższa moc, tym szlifierka taśmowa lepiej wyszlifuje twardą i bardziej wymagającą powierzchnię, np. drewno liściaste (dąb). Dzięki temu można również dłużej pracować szlifierką pod większym obciążeniem bez przegrzania. Szlifierki, których moc silnika sięga do 1000W adresowane są głównie do lekkich prac, natomiast szlifierki taśmowe z silnikiem o mocy powyżej 1400W sprawdzą się przy pracy krótkotrwałej, ale pod dużym obciążeniem.

b) szlifierka mimośrodowa:

 Mimośrodowość – parametr, który ma istotny wpływ na wydajność szlifierki i oznacza odchylenie ruchu stopy od punktu obrotu. Im wyższa wartość, tym szlifierka dokładniej pracuje. 

Średnica tarczy – duże średnice pozwolą szybko wyszlifować duże powierzchnie. Małe średnice z kolei są lepsze do pracy w miejscach trudno dostępnych.

Liczba oscylacji – im wyższa liczba oscylacji, tym dokładniej szlifierka pracuje (podobnie jak w przypadku szlifierki oscylacyjnej).

c) Szlifierka oscylacyjna:

 Wymiar stopy – zasadniczo im większa stopa, tym szybciej obrobimy powierzchnię. Aczkolwiek przy małych powierzchniach, radzimy wybrać szlifierkę oscylacyjną z mniejszą stopą, ponieważ pozwoli na bardziej precyzyjne szlifowanie trudniej dostępnych miejsc.

Liczba oscylacji – im wyższa wartość, tym szlifierka wydajniej pracuje. Podawana zasadniczo jako liczba oscylacji na minutę.

d) Szlifierka typu „delta”:

Średnia oscylacji – jest zwykle podawana w milimetrach i waha się w przedziale 1 a 2mm. Im wyższa wartość, tym mocniej wychylana jest stopa, a zatem szlifierka pracuje wydajniej.

 

Polecane modele szlifierek do drewna

Poniżej zaprezentujemy modele szlifierek do drewna, często pojawiające się w opiniach specjalistów Przy każdym modele zwrócimy uwagę na to, co je wyróżnia.

1. Szlifierki taśmowe:

a) szlifierka taśmowa Graphite 59G394 adresowana do majsterkowiczów. Niewielka średnica przedniej rolki (16mm) oraz rękojeść dodatkowa z możliwością regulacji kąta nachylenia umożliwiają swobodne szlifowanie w miejscach trudno dostępnych.

szlifierka taśmowa dla majsterkowiczów graphite

b) szlifierka Makita 9920 to mocna i profesjonalna szliferka taśmowa z elektroniczną regulacją prędkości taśmy dla osiągnięcia optymalnych efektów pracy. Dzięki automatycznej bocznej regulacji położenia taśmy pozwala dokładnie szlifować aż do samej krawędzi.

Szlifierka taśmowa Makita

2. Szlifierka mimośrodowa:

a) Szlifierka mimośrodowa Bosch PEX 400AE zapewnia wysoką jakość szlifu, dużą wydajność oraz optymalne efekty podczas polerowania. Zadowoli majsterkowicza. Funkcja Paper Assistant gwarantuje łatwe naciąganie papieru ściernego. Dostarczana w walizce z kompletem papierów ściernych. Wbudowany moduł ssący transportuje pył szlifierski bezpośrednio do pojemnika, którego opróżnianie jest niezwykle łatwe.

szlifierka bosch pex do drewna

b) Szlifierka mimośrodowa 400W GEX 125-150 AVE przeznaczona do profesjonalnych zastosowań. Niezwykle uniwersalne urządzenie, dzięki możliwości wyboru talerza szlifierskiego o średnicy 150mm lub 125mm. Dostarczana w walizce z zestawem talerzy szlifierskich.

Szlifierka mimośrodowa Bosch

3. Szlifierki oscylacyjne:

a) Szlifierka oscylacyjna DeWalt DWE6411 to wydajne urządzenie z możliwościa mocowania papieru "na rzep". Dzięki czemu wymiana papieru jest szybka i bezproblemowa. Dodatkowo, posiada klamry do stosowania tradycyjnego papieru. na uwagę zasługuje też pyłoszczelny włącznik, co zwiększa trwałość szlifierki. 

dewalt, szlifierka oscylacyjna, szlifowanie drewna

b) szlifierka oscylacyjna Bosch PSS 250 AE to wydajne urządzenie przeznaczone do szlifowania na wysoki połysk i szybkiej pracy dzięki wydajnemu silnikowi o mocy 250 W i powierzchni szlifowania 92x182mm. Komfort pracy gwarantuje wbudowany moduł ssący, który transportuje pył szlifierski bezpośrednio do pojemnika z mikrofiltrem. Dostarczana w walizce z kompletem papierów ściernych.

szlifierka oscylacyjna do drewna bosch

4. Szlifierki typu "delta":

a) Szlifierka delta DeWalt D26430 adresowana do profesjonalistów. Gwarantuje dużą wydajność usuwania materiału przy szlifowaniu i polerowaniu w narożnikach i na krawędziach, w miejscach trudno dostępnych i na niewielkich powierzchniach. Mały obwód obudowy zapewnia sprawne manewrowanie i dokładne prowadzenie szlifierki - dla jeszcze dokładniejszych efektów pracy. System odsysania pyłu zapewnia pracę w komfortowych warunkach.

szlifierka delta, szlifowanie narożników, dewalt

b) Szlifierka delta Bosch PSM 18 Li przeznaczona zasadniczo do użytku domowego. Posiada dzieloną stopę szlifierską, dzięki czemu mamy obrotowy wierzchołek Delta, co pozwala na optymalne wykorzystanie papieru ściernego. Wbudowany moduł ssący transportuje pył bezpośrednio do pojemnika z mikrofiltrem, gwarantując bezpyłową pracę. Akumulatorowa szlifierka zapewnia niczym nieograniczone działanie - bez zbyt krótkiego lub plączącego się kabla.

szlifierka delta bosch

Rodzaje szlifierek do drewna - krótkie podsumowanie

1.    Szlifierka taśmowa jest niezwykle wydajna, bardzo szybko szlifuje duże powierzchnie. Usuwa nawet bardzo grubą warstwę lakieru i farby z powierzchni drewnianych. Szlifierka taśmowa charakteryzuje się bardzo wysoką mocą nominalną. Jest jednocześnie niezwykle łatwa w obsłudze i bezpieczna.
2.    Szlifierka mimośrodowa jest dobrej klasy urządzeniem, stosowanym do szlifowania powierzchni płaskich i zaokrąglonych. Wyróżnia się największa dokładnoscią. Nie dociera jednak do trudno dostępnych miejsc np. narożników. Ma okrągłą tarczę wprawioną w ruch oscylacyjny i obrotowy jednocześnie, w zależności od nacisku. Jest równie łatwa w obsłudze, ale wymaga już nieco więcej uwagi niż przy pracy szlifierką oscylacyjną. Powinna być trzymana oburącz. Dzięki połączeniu dwóch ruchów talerza, jest bardzo skuteczna, szybka, wydajna i o ile stosowana jest umiejętnie, nie pozostawia widocznych śladów szlifowania.
3.    Szlifierka oscylacyjna stosowana jest do dużych powierzchni płaskich. Jeżeli nigdy wcześniej nie szlifowaliśmy, od tego urządzenia powinniśmy rozpocząć. Doskonale wygładza powierzchnię, a jej praca zależy od grubości papieru ściernego. Jest bardzo łatwa w obsłudze i bezpieczna. Nie wymaga od szlifującego szczególnej wprawy czy uwagi.
4.    Szlifierki typu delta - mała, trójkątna stopa sprawia, iż łatwo za ich pomocą obrobić powierzchnie niedostępne dla większych szlifierek. Jednak właśnie mała stopa sprawia również, że nie nadają się one zbytnio do większych powierzchni.

Ile kosztuje szlifierka do drewna?

Koszt zakupu szlifierki do drewna uzależniony jest od jej marki, rodzaju oraz mocy i dostępnego osptrzętu (pamiętajmy, że jego cena także wpływa na całościowy koszt eksloatacji). W przypadku szlifierek dla amatorów ciekawe modele jesteśmy w stanie kupić w cenie około 150-400 złotych. Zakup sprzętu profesjonalnego jest droższy, waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. 

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
 • iga 2021-11-10

  ja mam taśmówkę makity i jestem baaaaardzo zadowolona. kiedyś kupiłam zielonego boscha i chyba miałam zaćmienie umysłu. może to dla kogoś. kto używa szlifierki raz do roku, ale jak i ja, i mąż regularnie dłubiemy w drewnie, to to nie ma porównania zupełnie. a marketówek to już zupełnie nie polecam, można się tylko zniechęcić

 • Jurand 2020-02-13

  jakas tasmuwka polecana??

 • klakierek 2020-01-09

  Mi się dobrze sprawdza w tej roli sprawdza kątówka G23SW2 od HIKOKI

 • Kuba 2020-01-06

  Delta nie jest tylko dla majsterkowiczów, normalnie nią robię w meblach. Idealnie się sprawdza do wykończeń i delikatniejszych materiałów. Generalnie po to są różne rodzaje szlifierek, by z nich korzystać zgodnie z przeznaczeniem.

 • zbyszek 2018-04-09

  mam te zułtom delte od dewalta d26430 daje rade pracuje dobrze i szliwuje dokladnie moge jom polecic

 • Sławek 2017-03-23

  a u mnie w robocie młode geniusze co to się na wszystkim znają z jutuba urzywają szlifierek kątowych człowiek im mówi że nie takie że poczytać mają ale oni mądrzejsi

 • Jacek 2016-11-13

  Tym, co odróżnia szlifierki typu „delta” od typowych szlifierek oscylacyjnych, jest stopa. Kształtem przypomina ona literę delta (stąd nazwa tego rodzaju szlifierek). Idealna do szlifowania w narożnikach i innych miejscach trudno dostępnych dla szlifierek oscylacyjnych, mimośrodowych, a zwłaszcza taśmowych. Ze względu na niewielkie rozmiary stopy przeznaczone są do szlifowania niedużych powierzchni.- eee, da radę też większe wyszlifować, kwestia wstępnej obróbki innym sprzętem. Chociaż kiedyś pracowałem u takiego wąsatego Janusza, z zerowym pojęciem o narzędziach, to kupił deltę na promocji i myślał, że nią wszystko zrobimy. No robiliśmy, ale szlifierka padła po miesiącu.

 • Hadrian 2015-12-02

  taśmuwka od boscha jest ge-nia-lna

Dodaj komentarz
* Pola wymagane