Oceń artykuł:
Ocena: 2,9/5
Ilość ocen: 53

Wybór myjki ciśnieniowej nie należy do najprostszych rzeczy. Na rynku czeka bowiem szeroki wachlarz wysokociśnieniowych urządzeń myjących. Aby dobrać właściwie myjkę ciśnieniową należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Artykuł ten pomoże Wam wybrać idealny model spełniający wszystkie potrzeby.

Kup w Narzedzia.pl
Myjka wysokociśnieniowa Nilfisk C 125.7-6 X-TRA EU
dostępne
9 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
499 PLN
Myjka wysokociśnieniowa Bosch GHP 5-75X
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
2 375 PLN
Myjka ciśnieniowa Greenworks GDC40
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
555 PLN
679 PLN

Jaka myjka najlepsza?

Przed wyborem właściwej myjki ciśnieniowej należy rozstrzygnąć, czy chcemy wykonywać nią prace profesjonalne, czy też drobne prace porządkowe w domu i ogrodzie – myjki dedykowane do mycia tarasów, samochodów, motocykli, rowerów czy kosiarek. To, które urządzenie wybierzemy zależy od czasu, jaki myjka ciśnieniowa będzie pracować - czy będą to okresy pracy ciągłej, czy sporadyczne użytkowanie. Przy pracy profesjonalną myjką ciśnieniową nie ma rygorów związanych z cyklem działania. Teoretycznie jest ona stworzone do pracy długotrwałej. Niektóre myjki ciśnieniowe posiadają specjalne oznaczenie, które ma ułatwić użytkownikowi rozpoznanie profesjonalnych modeli np. myjki firmy KARCHER mają HD przed symbolem, co oznacza, iż mamy do czynienia z profesjonalną myjką wysokociśnieniową. Trochę inaczej wygląda kwestia myjek do użytku domowego. Z tego typu sprzętem myjącym możemy pracować nawet codziennie, ale w krótkich cyklach – kilkunastominutowych. Praca podzielona na etapy z wyraźnymi przerwami sprawia, że urządzenie ciśnieniowe nie będzie się przegrzewać, co z kolei zapewni jej dłuższą i niezawodną pracę.

greenworks myjka

Jakie ciśnienie wybrać w myjce ciśnieniowej?

Powinniśmy także ustalić jakiego typu zabrudzenia będziemy usuwać – czy będą to kurz, pył, błoto czy oleje, smary, mchy i porosty. Jeśli określimy już z jakiego typu zabrudzeniem będziemy mieli do czynienia, wtedy możemy określić najbardziej interesujący nas parametr, a mianowicie ciśnienie maksymalne pod jakim woda będzie wydostawała się z dyszy. Zatem chcąc usunąć większy brud szukamy myjki z jak największym ciśnieniem. Musimy jednak pamiętać, że zbyt wysokie ciśnienie może uszkodzić czyszczoną powierzchnię. Myjki do użytku domowego to głównie urządzenia nieprzekraczające ciśnienia 150 bar.

Większe ciśnienia w myjkach, czyli do 500 bar stosowane jest głównie do czyszczenia bardzo silnych zabrudzeń na dużych powierzchniach: kostka brukowa, elewacje budynków. Przeznaczone one są do profesjonalnego użytkowania. Dzięki dużemu ciśnieniu i wydatku wody ok. 500l/h, usuwanie trudnych zanieczyszczeń takich jak mech, trawa, ślady po oponach, plamy oleju i spłukiwanie zanieczyszczeń staje się szybkie, dokładne i bezproblemowe.

myjka ciśnieniowa dedra

Na co zwrócić uwagę przy wyborze myjki ciśnieniowej?

Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy doborze wysokociśnieniowych urządzeń czyszczących jest materiał, z którego została wykonana głowica pompy myjki ciśnieniowej. Możemy wyróżnić 3 surowce używane do jej budowy: tworzywo sztuczne, aluminium oraz mosiądz. Wysoka skuteczność działania jest osiągalna, dzięki metalowej pompie. Materiał, z którego wykonana jest pompa ma wpływ na trwałość i wytrzymałość w trakcie dalszej eksploatacji danej myjki ciśnieniowej, przy czym najwyżej oceniany jest mosiądz, który służy do konstrukcji głowicy pompy ciśnieniowej profesjonalnych agregatów czyszczących.

W profesjonalnych myjkach dla zwiększenia trwałości stosowane są najczęściej tłoki pokryte materiałami ceramicznymi. Jak zatem odróżnić myjkę amatorską od profesjonalnej? Często powtarzanym błędem jest kryterium masy samego urządzenia. Istnieje przekonanie, że cięższa myjka ma solidne podzespoły, na przykład pompę wykonaną z aluminium lub mosiądzu. To błąd. Solidna myjka nie musi ważyć wiele.

myjka ciśnieniowa bosch

Myjka elektryczna czy spalinowa?

Myjki dzielimy w zależności od rodzaju zastosowanego napędu pompy. Najczęściej stosowane są silniki elektryczne i spalinowe. Na początek skupmy się na popularniejszych rozwiązaniach, tj. napędzie z silnika elektrycznego, zasilanego z sieci lub za pomocą akumulatora, oraz napędzie opartym na silniku spalinowym. Poszczególne typy napędów mają swoje wady i zalety. Nie można określić, który jest lepszy – wszystko zależy od oczekiwań użytkownika. Do pracy przydomowej, mycia samochodu, itp. wystarczy myjka elektryczna. Myjki tego typu są lżejsze, pracują ciszej i są łatwiejsze w obsłudze. Ponadto, silniki elektryczne są tańsze w eksploatacji. Zasilane prądem myjki mają też swoje niedogodności: nie można ich stosować tam, gdzie nie ma dostępu do gniazdka elektrycznego. W takim przypadku sprawdzają się z kolei myjki akumulatorowe, których pompa napędzana jest za pomocą akumulatora.

bosch fontus

Tego typu urządzenia są doskonałym rozwiązanie na kempingu, na działce lub rozległym terenie. Mają one jednak swoje ograniczenia: ze względu na rozmiar i masę akumulatora, ich wydajność jest mniejsza, a czas pracy krótszy. Na szczęście technologia akumulatorowa nieustannie się rozwija, dzięki czemu nowoczesne myjki akumulatorowe mają już parametry zbliżone do myjek sieciowych Istnieją także tzw. napędy hybrydowe. Opierają się one na silniku elektrycznym, który może być zasilany z sieci elektrycznej lub z wbudowanego w urządzenie akumulatora, co zwiększa możliwości takiej myjki.

Myjki spalinowe z kolei przekonują swoją uniwersalnością. Wystarczy nalać do zbiornika paliwa i podłączyć źródło wody. Mniejsze modele myjek wyposażone są najczęściej w prosty, jednocylindrowy, benzynowy silnik 4-suwowy. Bardziej zaawansowane modele mogą być zasilane wielocylindrowymi silnikami wysokoprężnymi. Nie są one jednak pozbawione wad. Myjki spalinowe, nawet te podstawowe, są duże, ciężkie i głośne. Wynika to z wymiarów samego silnika, do tego dochodzi osprzęt, zbiornik paliwa i środków czyszczących. Im lepsze parametry, tym większa masa i rozmiary. Należy też pamiętać, że myjki spalinowe potrzebują odpowiedniej konserwacji. Silniki wymagają przeglądów, wymiany oleju, wymiany filtra oleju, powietrza i paliwa, regulacji gaźników lub układów wtryskowych. Trzeba o tym pamiętać, zwłaszcza gdy zamierzamy korzystać z myjki nieregularnie. Długotrwała bezczynność może powodować osadzenie się zanieczyszczeń w układzie paliwowym silnika i zasilaniu wodnym pompy.

myjka spalinowa evolution

Osprzęt do myjek ciśnieniowych

Ostatnim elementem, któremu powinniśmy się przyjrzeć jest osprzęt. W skład osprzętu podstawowego, w który wyposażone są wszystkie myjki ciśnieniowe wchodzi: wąż ciśnieniowy (przewód ciśnieniowy), pistolet, lanca i dysza. Oprócz niego może występować osprzęt dodatkowy, który zainteresuje profesjonalistów. Możemy bowiem kupić myjkę z zestawem do piaskowania czy zestawem do czyszczenia kanalizacji, lancą i dyszą pianową, różnego rodzaju szczotkami obrotowymi, turbo dyszami, wężami ciśnieniowymi, dyszami wielostrumieniowymi, itp. 

3 podstawowe typy dysz to: 

 • punktowe,
 • płaskie dają strumień w kształcie wachlarza. Strumień taki jest skuteczny w przypadku czyszczenia dużych i gładkich powierzchni. Zaletami są tu szybkość działania i względna delikatność. Większość lanc z płaską dyszą umożliwia regulację ciśnienia roboczego,
 • rotacyjne przeznaczone są do usuwania bardziej uporczywego brudu, mogą być nawet do 70% skuteczniejsze od płaskich przy tym samym ciśnieniu. Ich dysze obracają się, wprawiane w ruch strumieniem wody. Pulsujący strumień dosłownie rozbija zanieczyszczenia, odrywając i zmywając je z czyszczonej powierzchni. Doskonale sprawdzają się na materiałach nierównych i porowatych, jednak z uwagi na agresywność należy je stosować z rozwagą.

By uniknąć rozbryzgu wody, można zastosować szereg szczotek – nieruchomych lub rotacyjnych. To dobre rozwiązanie do mycia posadzek, również w pomieszczeniach. Z dodatkowego osprzętu dobrać można także specjalne końcówki do udrażniania rur kanalizacyjnych i czyszczenia zbiorników, ale to raczej narzędzia profesjonalne.

nilfisk

Podsumowanie - jak wybrać myjkę?

Jak widać dobranie odpowiedniej myjki ciśnieniowej nie jest zadaniem łatwym i pozostawienie go przypadkowi będzie się mścić podczas pracy. Mycie ze źle dobranym urządzeniem będzie nieskuteczne i pracochłonne. Mamy nadzieję, że nasz poradnik trochę rozjaśnił Wam temat i pozwoli dobrać odpowiednią myjkę ciśnieniową.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
 • Jacek Placek 2019-06-01

  Odpowiedź jest tylko jedna - Karcher.

 • Animek 2017-05-28

  nie polecam tanich myjek, zwłaszcza z marketów. kupiłem już 2 za ok. 200-300 złotych, po miesiącu każdą oddawałem na gwarancję, raz wymieniłem, ale znowu się popsuła, przy drugiej to już od razu mówiłem, że gotówka z powrotem. dobra myjka musi być solidna, jak w artykule. odżałowałem swoje i mam boscha za 600 złotych i drugi rok działa.

 • Gość 2015-03-12

  dobry poradnik

* Pola wymagane
Dodaj komentarz