Kosiarki elektryczne adresowane są dla osób, które nie mają zbyt dużych trawników. Sprawdzą się na powierzchniach ok. 200-600 mkw. Idealnie nadaje się do koszenia niewielkich, zadbanych i w miarę równych obszarów. Silniki zasilane są z sieci energetycznej, co jest minusem tego typu urządzeń. Kabel utrudnia i ogranicza pole działania – może pracować w niedalekim oddaleniu od źródła zasilania, kabel plącze się. Kosiarki elektryczne posiadają silniki, które nie są przystosowane do pracy w wysokiej i gęstej trawie.

Kup w Narzedzia.pl
Kosiarka do trawy Ryobi RLM18E40H
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
749,99
Kosiarka elektryczna Bosch AdvancedRotak 650
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
1 099
Kosiarka do trawy hybrydowa Ryobi ONE+ RY18LMH37A-250
dostępne
9 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
1 948,99
Kosiarka do trawy Ryobi RLM13E33S
dostępne
6 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
398
Kosiarka elektryczna Yato YT-85208
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
558
Kosiarka elektryczna Bosch ARM 32
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
448,99

Przed zakupem kosiarki elektrycznej należy sobie odpowiedzieć na kilka pytań:

 • Jaką powierzchnię ma teren, który zamierzasz kosić?
 • Czy zależy Ci na wysokim komforcie pracy?
 • Czy chcesz urządzenie łatwe w przechowywaniu?

Przed zakupem kosiarki elektrycznej należy skupić uwagę na kilku zasadniczych parametrach. W zależności od tego jakiej wielkości mamy trawnik dobieramy kosiarkę elektryczna o odpowiedniej mocy, szerokości i wysokości koszenia, a także pojemności kosza. Ważną kwestią jest również ergonomia urządzenia oraz masa. Praca w ogrodzie powinna być dla nas przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Dlatego warto zainwestować w kosiarki lekkie z regulowaną rękojeścią i innymi, dodatkowymi udogodnieniami, np. mocne koła o dużej średnicy.

Do podstawowych parametrów kosiarek elektrycznych zalicza się moc, mierzoną w watach. Od tego zależy również wydajność oraz jego wytrzymałość. Jeśli chodzi o kosiarki elektryczne, mogą mieć one moc od 1000 do 1800W.

Moc kosiarki elektrycznej a jej przeznaczenie

Biorąc pod uwagę kosiarki elektryczne zawsze im wyższa będzie jej moc, tym większa będzie wydajność oraz szerokość koszenia. Możemy zastosować konkretną zależność:

a) Kosiarki mocy do 1400W i szerokości koszenia do 33cm przeznaczone są do ogrodów o powierzchniach do 200m2, np. elektryczna kosiarka do trawy elm 4121.

b) Do większych terenów, ale nieprzekraczających 400m2, poleca się kosiarki o mocy ok. 1600W szerokości koszenia do 45cm - kosiarka elektryczna Bosch AdvancedRotak 750.

c) Kosiarki o szerokości koszenia 46 cm – 1800 W są idealne do trawników o powierzchni do 600m2.

Kosiarka elektryczna - istotne parametry

Wybierając konkretny model kosiarki należy również zwrócić uwagę na to, czy urządzenie posiada regulację wysokości koszenia. Regulacja kilkustopniowa wynosi na ogół od 2-8 cm. Najlepszy będzie sprzęt z regulacją centralną, która pozwala na ustawienie wysokości przy użyciu jednej dźwigni. Natomiast w tańszych modelach kosiarek należy regulować wysokość przy każdym kółku.

kosiarka elektryczna

Obudowa kosiarki elektrycznej może być wykonana z plastiku lub metalu. Trzeba powiedzieć, że plastikowe obudowy są na pewno lżejsze, ale charakteryzują się niską wytrzymałością. Doskonałym rozwiązaniem są obudowy aluminiowe, ponieważ przy niewielkiej masie mają wysoką odporność, np. kosiarka elektryczna Makita ELM4121. 

Wybierając kosiarkę należy również zwrócić uwagę na koła. Najlepiej, żeby były one osadzone na metalowych łożyskach, ponieważ wtedy będzie je łatwo popychać. Logiczne, że im większe kółka posiada kosiarka, tym lepiej.

Znacząca jest też pojemność kosza na trawę. Im większa szerokość koszenia i moc tym powinien ona być większa. Dzięki temu można uniknąć częstych przerw na opróżnienie kosza. Ponadto założenie kosza nie powinno stanowić problemu, zobacz: kosiarka elektryczna Bosch ARM 37 4. Gen. Ergoflex.

Elektryczne kosiarki do trawy - dodatkowe funkcje

Kosiarki elektryczne mogą być wyposażone w szereg funkcji dodatkowych, a także może być do nich dodawane inne wyposażenie. Do funkcji tych zalicza się m.in. mulczowanie trawy, czyli jej rozdrabnianie.

Kosiarka elektryczna w zupełności nam wystarczy do średnich trawników, np. kosiarka elektryczna Ryobi RLM13E33S.

Z kolei, jeśli mamy do skoszenia trawnik o większej powierzchni, wówczas konieczny stanie się mocny i solidny sprzęt.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
 • Piotr 2016-07-03

  Tylko kosiarka elektryczna! Po wielu latach użytkowania kosiarki elektrycznej dałem sie namówić na spalinową. Wielki błąd. Właśnie zamierzam ją sprzedać i kupić elektryczną. A kupiłem wypasa, z napędem, silnik briggs&straton. I co? Dwa razy zatkał sie gaźnik, a to olej trzeba wymienić, a to filtr albo z kanistrami po benzynę. Mam 2000m2 trawnika i kosząc kosiarką ekektryczną nigdy nie miałem problemów z kablem, tak planuję koszenie aby kabel ciągnął się po powierzchni skoszonej. Żadnych świec, olejów, filtrów, benzyny. Koniec!

 • Mich 2015-04-22

  PowerMax 34 E lepsza jak dla mnie - mocniejsza, regulowana wysokość cięcia http://www.narzedzia.pl/kosiarka-elektryczna-gardena-powermax-34-e,44798.html

 • Ryś 2015-04-22

  A ja sobie kupię Gardenę PowerMax 32 E http://www.narzedzia.pl/kosiarka-elektryczna-gardena-powermax-32-e,50883.html

 • minek 2014-06-06

  ja postawiłem na kosiarkę elektryczną combi 36 E marki stiga. Sprzętem można pracować w trzech systemach koszenia, są nimi: mulczowanie, zbieranie do kosza i tylny wyrzut

Dodaj komentarz
* Pola wymagane