Każdego roku popularność dmuchaw ogrodowych rośnie. Można je zaobserwować już nie tylko w rękach pracowników zieleni miejskiej, ale również u pana Kowalskiego w ogródku, a także na terenie mniejszych lub większych firm. Dzieje się tak, ponieważ producenci zaczęli dostrzegać potencjał w tych narzędziach. Oprócz wielkich i topornych dmuchaw spalinowych, do których widoku przywykliśmy w parkach, na chodnikach i parkingach, producenci opracowali mniejsze, bardziej kompaktowe urządzenia do codziennych zastosowań w naszych gospodarstwach domowych. Jednak ile producentów, tyle modeli, a ile modeli, tyle różnych funkcjonalności do wyboru. W takim razie, którą dmuchawę do liści wybrać i na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę przy wyborze? Podpowiadamy!

Kup w Narzedzia.pl
Dmuchawa do liści Itamati PowerSystem 18Volt ILB18190-0
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
102,99
Dmuchawa do liści Itamati PowerSystem 18Volt ILB18190-120
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
285
Dmuchawa/odkurzacz Greenworks GD40BV
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
591,49
Dmuchawa do liści Ryobi ONE+ RBL1820S40F
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
436,99
Dmuchawa/odkurzacz Ryobi ONE+ OBV18
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
621,99
Dmuchawa Greenworks G24BL
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
128,99

Dmuchawa do liści - elektryczna, czy spalinowa?

Jak to często bywa w przypadku narzędzi ogrodowych, główne kryterium wyboru stanowi sposób zasilania, który rozważamy na podstawie częstotliwości oraz sposobu użytkowania. Do wyboru mamy szeroką gamę urządzeń z silnikiem spalinowym oraz silnikiem elektrycznym, który dodatkowo może być zasilany na dwa różne sposoby - bezpośrednio z sieci lub za pomocą akumulatora. Jeżeli w Twoim ogrodzie znajduje się dużo drzew, lub masz do uprzątnięcia rozległy teren, to potrzebne jest urządzenie o dużej wydajności. Taką wydajność zapewni spalinowa dmuchawa do liści.

dmuchawa spalinowa

Jest ona dość duża, ciężka i głośna, jednak generuje podmuch, który znakomicie sobie poradzi z każdym zadaniem. Użytkownikom mniej wymagającym polecane są z kolei dmuchawy elektryczne. Wersja z akumulatorowym zasilaniem daje dużą swobodę manewrowania, gdyż nie ogranicza nas kabel, który co chwilę trzeba przełączać w inne miejsce. Dużym atutem jest również brak spalin i cicha praca, która nie zakłóci sąsiedniego porządku w gęstej zabudowie domków jednorodzinnych. Warto mieć jednak na uwadze, że czas pracy akumulatora jest ograniczony i przy zakupie warto zwrócić uwagę na jego parametry.

dmuchawa elektryczna

Z reguły czas pracy akumulatorowych dmuchaw na jednym ładowaniu akumulatora sięga od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Równie lekkie i ciche są sieciowe dmuchawy do liści, jednak musimy się liczyć z tym, że będzie się za nami ciągnął kabel zasilający. Z drugiej zaś strony możemy spokojnie pracować, bez większych ograniczeń czasowych.

dmuchawa elektryczna

Dmuchawa - jaką prędkość przepływu powietrza wybrać?

Kiedy już podejmiemy decyzję, jaki rodzaj zasilania dmuchawy będzie dla nas odpowiedni, możemy zacząć się zastanawiać nad innymi ważnymi parametrami. Jednym z nich jest moc dmuchawy, która odpowiada za prędkość przepływu powietrza. Zależność jest prosta - im większa moc, tym mocniejszy podmuch powietrza, a praca bardziej wydajna. Oczywiście wraz ze wzrostem mocy, wzrasta cena samego urządzenia oraz poziom natężenia generowanego hałasu.

Dlatego też warto się zastanowić, do jakich czynności dmuchawa ma być przeznaczona. Jeżeli na codzień będziemy jej potrzebowali do uprzątnięcia lekkich i wyschniętych liści oraz zdmuchiwania świeżo skoszonej trawy z kostki, to w zupełności nam wystarczy urządzenie generujące podmuch o prędkości około 200km/h. Jeżeli jednak będziemy chcieli pozbyć się mokrych liści i gałązek, warto rozeznać się w modelach, których moc pozwala uzyskać prędkość oscylującą pomiędzy 200-300km/h. Wyższa prędkość zalecana jest już do cięższych zadań.

dmuchawa

Objętość przepływu powietrza

Co z tego, jeżeli posiadamy dmuchawę o dużej mocy, ale z wąskim "gardłem", które tłumi efektywność naszej dmuchawy. Dobra dmuchawa do liści powinna objąć swoim podmuchem znaczący obszar. I tu dochodzimy do drugiego kluczowego parametru, jakim jest objętość przepływającego powietrza. Objętość w granicach 200m3/h charakteryzuje mniejsze i tańsze dmuchawy. Gdy jednak wartość ta sięga nawet 800m3/h wówczas mamy pewność, że mamy do czynienia z bardzo wydajnym urządzeniem, które pozwoli nam na błyskawiczne uprzątnięcie nawet bardzo dużych obszarów.

dmuchawa worx

Wybór dmuchawy do liści - inne funkcje warte uwagi

Moc oraz wydajność dmuchawy to niewątpliwie kluczowe parametry przy wyborze. Warto jednak podczas wyboru zwrócić uwagę na inne funkcjonalności dmuchaw. Jedną z nich, mających wpływ na komfort pracy jest blokada obrotów, która pozwala na ustawienie stałej wydajności pracy urządzenia, dzięki czemu nie musimy stale kontrolować jej mocy. 

ryobi dmuchawa

Dmuchawa nie należy do najlżejszych urządzeń ogrodowych, szczególnie kiedy musimy pracować przez dłuższy czas, każdy kilogram w ręku z minuty na minutę wydaje się być coraz cięższy. Dlatego mówiąc o ergonomii nie sposób pominąć tematu uchwytu lub szelek dołączonych do urządzenia (np. w modelu Ryobi RBL42BP). Wygodny uchwyt pozwoli nam sprawnie manewrować dmuchawą, z kolei szelki równomiernie rozłożą ciężar na całe ciało, dzięki czemu nasze ręce będą mogły odpocząć. 

dmuchawa greenworks

Warto również zwrócić uwagę, czy nasza dmuchawa wyposażona została w zabezpieczenie przed przegrzaniem. Długotrwała praca na najwyższych obrotach może doprowadzić do nadmiernego nagrzania się silnika, co w konsekwencji może spowodować jego uszkodzenie. Szczególnie dotyczy to dmuchaw elektrycznych, które mają nieograniczony zasób prądu. Odpowiednie zabezpieczenie wykryje zbyt wysoką temperaturę i w odpowiednim momencie wyłączy silnik. 

Kiedy decydujemy się na zakup dmuchawy akumulatorowej, warto zwrócić uwagę na pojemność akumulatora oraz czas jego naładowania. Często skuszeni niską ceną i wizją, komfortowej pracy bezprzewodowej sięgamy po urządzenie, które okazuje się, że będzie pracowało nam bardzo krótko. Na sam koniec warto również zwrócić uwagę, czy dysza jest demontowalna jak w modelu Itamati ILB18190-120.

dmuchawa itamati Szczególnie ma to znaczenie, kiedy nie posiadamy zbyt dużo miejsca do przechowywania. Na ergonomię pracy ma wpływ również długość rury dmuchawy. Dobrze, jeśli mamy możliwość regulowania jej długości. Nie tylko ma to znaczenie w przypadku różnic we wzroście operatorów, ale również ma to znaczenie podczas pracy. Długa rura, która znajduje się blisko ziemi, nadaje się do precyzyjnego sprzątania, z kolei krótka rura dedykowana jest do prac wymagających dużego zasięgu i wydajności. 

A może odkurzacz do liści?

Niektóre modele dmuchaw posiadają również funkcję zasysania, wówczas stosowana terminologia dla tych urządzeń to po prostu odkurzacz do liści.

dmuchawa odkurzacz

Rura wydmuchowa zastępowana jest wtedy rurą o szerszym wlocie (Greenworks GD40BV), tak aby swobodnie mogła zasysać nawet większe elementy, a niektóre modele dodatkowo są wyposażane w rozdrabniacz, który umożliwia rozdrobnienie zebranego materiału, dzięki czemu więcej pomieści się w dołączanym worku na zbierane odpady. Warto mieć na uwadze, że waga dmuchawy z dołączonym workiem rośnie wraz z poziomem jego napełniania - niezbędne wówczas są szelki lub inne rozwiązania mające na celu odciążenie rąk użytkownika (np. kółkeczka u wlotu dyszy w modelu Scheppach LBH2600E).

dmuchawa sheppach

Nie wiesz co wybrać? Zapoznaj się z artykułem: Odkurzacz czy dmuchawa do liści?

Dodaj komentarz
* Pola wymagane