Świeże zioła w naszej kuchni? Oczywiście, to możliwe. Domową uprawę różnorodnych ziół, np. bazylii, kolendry, mięty czy tymianku umożliwi nam praktyczny zielnik. Zobacz, jak w prosty sposób wykonać podwieszany drewniany zielnik z projektem Bosch.

Kup w Narzedzia.pl
Szlifierka delta Bosch PSM 18 LI
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
298
Wyrzynarka Bosch UniversalSaw 18
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
374,99
289,99
Szlifierka delta Bosch PSM Primo
dostawa
wysyłka
8-11 dni
219

Czego potrzebujemy do wykonania zielnika?

 

  • drewniana deska,
  • 4 linki stalowe do zawieszenia zielnika (długość wedle uznania),
  • 8 zacisków dopasowanych do linki stalowej,
  • 4 haki z kołkami (odpowiednio dobrane do materiału, z jakiego wykonany jest sufit),
  • 6 doniczek na zioła (średnica górnej krawędzi ok. 12cm),
  • cyrkiel,
  • piła, np. UniversalSaw 18,
  • wiertarko-wkrętarka akumulatorowa, np. UniversalDrill 18,
  • szlifierka uniwersalna, np. PSM 18 Li,
  • wiertła: do drewna (2,5mm i 18mm) i do wywiercenia otworów w suficie (dobrane do materiału, z jakiego wykonany jest sufit).

 

Wskazówka: Sadzonki ziół najlepiej wybrać u ogrodnika, gdyż te dostępne w małych doniczkach w marketach rosną w specjalnych warunkach i mogą się nie przystosować do tych w mieszkaniu. W domowym zielniku możemy sadzić różne zioła. Najprostsze w uprawie będą: melisa, kolendra, mięta, rozmaryn, rzeżucha i estragon. Do nieco bardziej wymagających ziół (uwielbiających słońce) możemy zaliczyć tymianek, bazylię, majeranek czy oregano. Jeżeli chcielibyśmy urozmaicić nasz zielnik, to w doniczkach możemy posadzić też kwiaty. 

Projekt zielnika krok po kroku

Krok 1. Piłą Bosch EasySaw 12 przycinamy deskę do odpowiedniej długości (ta w projekcie ma długość 1m i pomieści 6 doniczek). Następnie cyrklem wyznaczamy otwory na doniczki. Ich średnica powinna być około 1cm mniejsza od średnicy górnej krawędzi doniczki. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że doniczki nie wypadną.

Wyznaczanie otworów cyrklem

Krok 2. Ponownie bierzemy deskę na warsztat i wywiercamy w niej 4 otwory do przeciągnięcia linek. Możemy to zrobić wiertarko-wkrętarką PSR Expert LI-2 Ergonomic z wiertłem do drewna (w tym projekcie jest to wiertło 2,5mm odpowiadające grubości linki stalowej). Do wywiercenia otworów pod doniczki używamy wiertła do drewna (18mm) i wywiercamy po jednym otworze przy wewnętrznej krawędzi okręgów zaznaczonych cyrklem.

Wiercenie otworów w desce

Krok 3. W kolejnym kroku wycinamy w desce otwory pod doniczki przy pomocy piły EasySaw12. Krawędzie otworów wygładzamy, używając szlifierki uniwersalnej PSM Primo. Praca nad zielnikiem skończona! Trzeba go jeszcze zawiesić pod sufitem.


Wycinanie otworów i szlifowanie

Krok 4. Wiertarko-wkrętarką wywiercamy otwory w suficie. Odstępy pomiędzy otworami powinny być identyczne jak te pomiędzy otworami wywierconymi wcześniej w desce. Następnie mocujemy kołki i wkręcamy w nie haki.

Krok 5. Pozostaje nam jeszcze skrócić linkę stalową do odpowiedniej długości. Dolne końce linki przekładamy przez otwory w desce i mocujemy zaciski. W ten sam sposób mocujemy górne końce linki do haków przy suficie i zabezpieczamy pozostałymi czterema zaciskami. W zielniku umieszczamy doniczki i od teraz możemy cieszyć świeżymi ziołami w naszej kuchni bez względu na pogodę za oknem. 

Mocowanie stalowych linek

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane