Masz problem z parkowaniem roweru przed domem, bo brakuje do tego odpowiedniego miejsca? Weź sprawy w swoje ręce i zbuduj drewniany stojak na rowery, dzięki któremu utrzymasz porządek i uchronisz rowery przed zniszczeniem. W wykonaniu praktycznego i estetycznego stojaka pomoże Ci projekt od marki Bosch.

Kup w Narzedzia.pl
System natryskowy Bosch PFS 3000-2
dostępne
6 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
498,99 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
484,49
Szlifierka uniwersalna Bosch EasySander 12
dostawa
wysyłka
8-11 dni
447,99
Brzeszczot do drewna 2szt. Bosch T 308 BF
dostawa
wysyłka
8-11 dni
34,35
42,08

Wymiary miejsca, gdzie będzie stał stojak:

 • wysokość: 78cm
 • szerokość: 100cm
 • słębokość: 44cm

Potrzebne materiały:

 • 2 listwy o długości 2m (34x54mm), drewno świerkowe, na listwy poprzeczne,
 • 1 listwa o długości 2,5m (34x54mm), drewno świerkowe, na ramę,
 • 2 listwy o długości 2,5mm (38x38mm), drewno świerkowe, na uchwyty do roweru,
 • 40 wkrętów do drewna, ocynkowanych (5x70mm),
 • 0,75l farby do drewna, odpornej na wpływ warunków atmosferycznych, kolor wedle uznania (w projekcie wykorzystano błękitny).

Przydatne narzędzia:

Pozostałe akcesoria:

 • kątownik nastawny,
 • ołówek,
 • szpatułka,
 • 1 tuba szpachlówki uniwersalnej,
 • haki (ilość wedle uznania),
 • rękawice robocze.

Czas pracy: około 2 godziny plus czas schnięcia i czas poświęcony na zorganizowanie materiałów.


Krok 1.

Wyznacz, jak mają być przycięte listwy drewniane na ramę (34x54mm), a także listwy na uchwyt do rowerów (38x38mm). Na ramę: z dwóch listew o długości 2m odmierz cztery długie listwy poprzeczne na tył i część dolną (każda o długości 92cm), z wąskiej listwy o długości 2,5m dwie listwy narożne (każda o długości 78cm) oraz dwie boczne listwy na część dolną (każda o długości 43,5cm). Na uchwyty: odmierz z dwóch szerszych listew o długości 2,5m osiem listew, każda po 57cm, które po obu stronach muszą być ścięte pod kątem 45 stopni. Odpowiednie wyznaczenie kąta ułatwi kątownik nastawny.

Pomiar listew

Krok 2.

Zamocuj listwy do stołu roboczego i przytnij listwy za pomocą piły uniwersalnej. Pamiętaj o założeniu rękawic roboczych.

Przycinanie listew

Krok 3.

Przyszedł czas na budowę ramy stojaka. Ułóż obok siebie cztery długie listwy poprzeczne, z których powstanie tył i dół stojaka, dwie dłuższe listwy boczne oraz dwie boczne listwy na spód. Dalej wywierć otwory przy użyciu wiertarko-wkrętarki z wiertłem do drewna 4mm. Następnie zmontuj wszystkie części stojaka, ponownie korzystając z wiertarko-wkrętarki i wkrętów do drewna. Zwróć uwagę, aby łby wkrętów były całkowicie zagłębione w materiale. Później miejsca zagłębień będą zaszpachlowane.

Skręcanie listew

Krok 4.

Pomiędzy środkową listwą poziomą z tyłu, a dolną listwą z przodu zamontuj osiem listew ściętych pod kątem 45 stopni. W ten sposób utworzysz zatoczki do parkowania rowerów i hulajnóg. Jeszcze przed skręceniem elementów wywierć otwory za pomocą wiertarko-wkrętarki i wiertła 4mm. Pozwoli to zachować jednakowy odstęp pomiędzy zatoczkami. Następnie przymocuj listwy do ramy.

Montaż listew

Krok 5.

Jeśli masz już zmontowane listwy, przyszedł czas, aby zaszpachlować miejsca łączenia elementów. Do tego celu użyj szpachlówki uniwersalnej, która sprawdza się także przy pracy z drewnem. Następnie dokładnie oszlifuj zaszpachlowane miejsca, używając szlifierki uniwersalnej.

Szlifowanie i malowanie stojaka

Krok 6.

Twój stojak będzie wyglądał bardziej estetycznie, kiedy go pomalujesz. W tym zadaniu możesz się posłużyć systemem natryskowym, ustawiając "strumień okrągły" i malując kolejno listwę za listwą. Optymalne rezultaty malowania osiągniesz, zachowując odległość ok. 25cm (jest to mniej więcej szerokość dwóch dłoni). Po wyschnięciu naniesionej farby stojak jest już gotowy! Jeśli chcesz dodatkowo wykorzystać stojak do zawieszania kasków i innych akcesoriów, to możesz zamocować haki do stojaka.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane