Jak przygotować otwór pod puszkę, rury z wodą, rury kanalizacyjne bądź gazowe, baterię, itp. w płytce ceramicznej czy gresie? Jakie rozwiązanie jest najlepsze? Pokażemy Wam jedną metodę i jej zalety. Testujemy wiertła diamentowe do pracy na sucho. Zobaczcie, zalety pracy otwornicą do ceramiki na szlifierkę kątową Bosch Dry Speed.

Kup w Narzedzia.pl
239,49
221,99
Koronka diamentowa S(25,35,45,51) Bosch DRYSPEED BEST/CERAM
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
piątek
1 112,99

Czym wyciąć otwór w płytce lub gresie?

Wycięcie otworu w płytce ściennej czy podłogowej nie jest zadaniem łatwym. Na rynku dostępny są wysokiej jakości profesjonalne wiertła i otwornice diamentowe przeznaczone do glazury, terakoty i gresu. Do wykonywania otworów w płytkach ceramicznych służą otwornice diamentowe do pracy na sucho oraz na mokro. Wiertła diamentowe do płytek mogą być również przeznaczone do współpracy z różnymi elektronarzędziami. Dostępne są koronki montowane na wiertarko-wkrętarki czy szlifierki kątowe. Nie potrzebujemy już skomplikowanych narzędzi, aby wykonać „czysty” otwór bez wyszczerbienia i pękania płytek.

wycinanie otworów w płycie ceramicznej

Test otwornic diamentowych Bosch Try Speed

Postanowiliśmy przetestować otwornice diamentowe do pracy na sucho Bosch Dry Speed, które są montowane na szlifierki kątowe. Koronki te dostępne są w wygodnej i praktycznej walizce w dwóch wariantach: średnice 14, 25 i 35 oraz 25, 35, 45, 51.

przygotowanie otwornic do pracyZobacz też: Wiercenie na sucho w płytkach ceramicznych - koronki diamentowe Carat

Otwór w krótkim czasie przy mniejszym nakładzie sił

Wiertła diamentowe do pracy na sucho zapewniają bardzo szybka pracę. Podczas testu wykonaliśmy otwór w płytce gresowej w czasie 19 sekund. Osiągane czasy wiercenia w płytkach standardowych (do około 10 mm) to zaledwie kilka sekund. Wynika to z faktu, iż szlifierki kątowe mają wysoką prędkość obrotową. Zaleca się stosowanie otwornic do pracy na sucho Bosch Dry Speed ze szlifierkami kątowymi o maksymalnej prędkości obrotowej 11000 obr./min. Dla porównania otwornice do pracy na sucho do wiertarko-wkrętarek wykonają otwór o tej samej średnicy w tym samym materiale w czasie 1min 45sek.

 

Nawet do bardzo twardych płytek doskonałym wyborem będą szybkoobrotowe otwornice diamentowe Bosch Dry Speed. Zapewniają one gwarancję odporności podczas obróbki najbardziej twardych materiałów i zasadniczo brak możliwości stępienia. Rozpoczynając wiercenie otworów w płytce ustawiamy szlifierkę kątową pod kątem (od 15 do 30st.) i następnie prostować do pozycji prostopadłej. Wiercąc, należy wykonywać ruchy koliste przypominające rozwiercanie otworu. Zalecane jest także stosowanie delikatnego nacisku.

praca przy wycinaniu otworyu otwornicą diamentową

Czysta praca

Dużym atutem otwornic diamentowych do pracy na sucho jest brak konieczności stosowania płynu chłodzącego. Chłodziwem w przypadku koronki diamentowych na sucho Bosch Dry Speed są środki roślinne we wnętrzu chwytu. W trakcie wiercenia chłodziwo wydostaje się na wierzchołek wiertła i chłodzi diament. Dzięki temu wykonujemy czysty otwór w  płytce. Powstaje zaledwie trochę pyłu. Nie musimy jednak sprzątać miejsca pracy po rozbryzganej wodzie. Zbędne jest także oczyszczanie płytki z wody wymieszanej z urobkiem.

Wiertła diamentowe do pracy na sucho Bosch Dry Speed pozwalają nam uniknąć czasochłonnego doprowadzania miejsca pracy do porządku. Jak wiemy, w przypadku otwornic do pracy na mokro musimy mieć wodę, która jest tłoczona w celu chłodzenia. Skutkiem ubocznym takiej metody jest woda rozpryskiwana na boki. Dodatkowo, gdy woda ta wymiesza się z materiałem budowlanym powstaje trudna do nieprzyjemna breja.

Sprawdź wszystkie koronki diamentowe w naszym sklepie!


wycinanie otworów otwornicą diamentową

Otwornice diamentowe - łatwa obsługa

Zaletą otwornic diamentowych do pracy na sucho jest sam montaż. Koronki są montowane bezpośrednio na wrzecionie szlifierki kątowej. Możliwość pracy na sucho do oznacza łatwiejszą obsługę. Nie musimy montować zestawu z wodą. Ponadto, jak już wspomnieliśmy, oszczędzamy czas i energię na doprowadzenie miejsca pracy do porządku i oczyszczenie płytki.

Otwornice diamentowe do pracy na sucho Bosch Dry Speed doskonale się centrują. Możemy zrezygnować ze stabilizatorów, ułatwiających rozpoczęcie wiercenia. Jest to szczególnie istotne przy pracach na już przyklejonych płytkach. Wiertła diamentowe do pracy na mokro wymagają montażu prowadnic w celu wywiercenia otworu w wybranym miejscu. 

mężczyzna otwornicą wycina otwór w płycie fgresowej Czytaj też: Jaką przecinarkę do glazury wybrać? - Praktyczny poradnik

Podsumowując nasz test otwornic diamentowych Bosch Dry Speed

  1. Koronki diamentowe Bosch Dry Speed to otwór wykonany w bardzo krótkim czasie przy mniejszych nakładach siły – sprawdziliśmy i porównaliśmy
  2. Możliwość pracy na sucho oznaczają wysoki komfort użycia – innowacyjne chłodziwo absorbuje generowane ciepło, zastępując chłodzenie płynem
  3. Brak konieczności instalowania systemów chłodzenia wodą i porządek w miejscu pracy
  4. Otwornice diamentowe do pracy na sucho Bosch Dry Speed doskonale się centrują, dlatego nie musimy montować dodatkowych systemów prowadzących
Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane