Wiertarki to najbardziej uniwersalne i przydatne w domu elektronarzędzia. Dzięki nim zawiesisz obrazki, wymieszasz zaprawę i usuniesz rdzę z ogrodzenia. Dla majsterkowicza jest niezastąpiona.

Wybierają konkretną wiertarkę zwróć uwagę na następujące kwestie:

  • uchwyt wiertarski, w którym mocujemy wiertła,
  • włącznik z regulacją obrotów – im mocniej naciśniesz, tym szybciej kręci się wiertło,
  • blokadę włącznika – nie będziesz musiał trzymać przycisku,
  • przełącznik kierunkowy obrotów – do wkręcania i wykręcania wkrętów,
  • udar, który ułatwi wiercenie w cegle i murze,
  • dodatkowa rączka z ogranicznikiem głębokości wiercenia.

Jaki uchwyt wiertarski?

Są 2 typy uchwytów wiertarskich – zamykany kluczem (Graphite 58G716) lub tzw. uchwyt szybkozaciskowy, który zakręca się ręką (np. wiertarka udarowa Bosch PSB 28RE). Typowe zaciski to 1-10mm, 1-13mm, 3-16mm. Można  w nich umieszczać wiertła okrągłe, sześciokątne i trójkątne. Przy zmianie uchwytu wiertarskiego należy pamiętać, że wielkość gwintu musi się zgadzać z trzpieniem wiertła. Uchwyt wiertarski z kluczem wyróżnia się tym, że ma możliwość bardzo dużej siły docisku. Szybkozaciskowy uchwyt wiertarski można zabezpieczyć i odbezpieczyć bez użycia klucza. Tak będzie w przypadku uchwytu z dwiema tulejami lub z jedną. Do zainstalowania osprzętu w uchwycie z dwiema tulejami potrzeba obydwu rąk. Ze względu na wąski obszar siłą docisku nie jest szczególnie duża. Wiertarka udarowa z uchwytem z jedną tuleją musi być wyposażona w ręczną lub automatyczną blokadę trzpienia. Taki rodzaj uchwytu można zaciskać i luzować jedną ręką, a siła docisku jest bardzo duża.  Jeśli planujesz często zmieniać wiertła podczas pracy, wybierz drugą opcję.

Jaka moc?

Najważniejszym parametrem wiertarki jest moc. To od niej zależy maksymalna średnica wierconych otworów. Dla domowych majsterkowiczów optymalna będzie wiertarka o mocy między 500-800W.

Majsterkowicze natomiast chcą najczęściej jedno narzędzie do wszystkiego. Dlatego majsterkowiczom dedykujemy narzędzie wielofunkcyjne. Do użytku domowego praktyczniejsza będzie uniwersalna wiertarka udarowa, np. wiertarka udarowa ITAMATI.

Młotowiertarki to profesjonalne narzędzia przeznaczone do wiercenia w twardym betonie, kamieniu lub innych wymagających materiałach. Prace remontowe to pole do popisu młotowiertarki.

1 czy 2 biegi?

Wiertarki jednobiegowe charakteryzują się skończoną liczbą obrotów, które mogą w trakcie prac osiągnąć – można ją wcześniej zdefiniować, tzn. można nią sterować za pomocą specjalnej elektroniki, uzyskując wartości od zera do wartości maksymalnej dla danej wiertarki. Natomiast wiertarki 2-biegowe mają wbudowaną aparaturę sterowniczą pozwalającą na ustawienie wolnych bądź szybkich obrotów.

Zastanów się, co będziesz robić i wybierz wiertarkę.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
  • bury 2014-07-24

    Ja polecam dwubiegową, nie jest o wiele droższa od jednobiegowej i ma ten plus, że można nimi mieszać w wiadrze bez takiego ryzyka jakie to nosi za sobą używanie w ten sposób jednobiegowej wiertarki.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane