Siekiery to proste narzędzia służące do ścinania, karczowania i rąbania drewna. Na rynku istnieje cały szereg siekier o różnej wielkości i przeznaczeniu. Jak zatem wybrać najlepszą?

Trzonki siekier zbudowane są z drewna odpornego na zniekształcenia oraz wilgoć takiego jak jesion czy hikora. Głowice natomiast tworzone są z hartowanej stali lub też kompozytów włókna szklanego

Karczowniki i toporki cechują się niewielkimi rozmiarami i małą wagą, sięgającą zazwyczaj do 1 kilograma. Ich trzonek jest krótki i nie przekracza 60 cm. Są lekkie a przez to poręczne. Dobrze sprawdzą się przy cięciu drobnych gałęzi i w przydomowych pracach ogrodowych jak karczowanie krzewów czy ścinanie gałęzi.

Siekiery tarnowskie stosowane są w leśnictwie ze względu na szlif ostrza, który znajduje się pod niskim kątem. Praktyczne przy ścinaniu mniejszych pni i karczowaniu.

Siekiery rozłupujące przydadzą się tam, gdzie potrzebne jest przygotowanie drewna na opał. Są mocne i dość ciężkie. Ich trzonki są masywne i proste, a przy tym długie. Głowica natomiast krótka, ale ciężka – ważąca nawet do 4 kilogramów. Kształt tych siekier pozwala na rozłupywanie nie do końca przeciętego drewna na boki, dzięki dużemu kątowi ostrzenia. Poradzą sobie nawet z twardym drewnem.

 

Merliny to połączenie siekiery z młotem. Charakteryzują się prostym, długim trzonkiem, a w miejscu obucha znajduje się młot. Przeznaczone do rozłupywania pni i ciosania drewna. Używane zazwyczaj w ciesielstwie.

Siekiery kanadyjskie czyli siekiery dwustronne. To narzędzia wyposażone w dodatkowe ostrze, umożliwiające pracę w przypadku stępienia się jednego z nich. Przeznaczone do karczowania lasów i wycinki drzew.

Można zaopatrzyć się również w siekiery uniwersalne, które dedykowane są w szczególności do lżejszych prac ogrodniczych i przydomowych. Ich wadą jest brak specjalizacji, stąd też są mniej efektywne, jednakże do sporadycznego użytku będą dobre.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane