Gdy trawa przed domem jest poszarpana, a trawnik nierówny po koszeniu, to sygnał, że czas na wymianę noży w kosiarce. Innym objawem stępienia elementów tnących jest obniżenie wydajności kosiarki lub jej głośniejsza niż zwykle praca. Kosiarki są tak często eksploatowane, że trudno się dziwić, że ich noże z czasem ulegają zniszczeniu. Jaki nóż do kosiarki wybrać? Na co zwrócić uwagę, żeby ostrze służyło jak najdłużej? Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury!

Kup w Narzedzia.pl
Ostrze zapasowe do EasyPrune Bosch
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
39,99
Nóż zapasowy Bosch Rotak Ergoflex
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
75
Nóż zapasowy Bosch
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
75
Nóż do kosiarki Universal Rotak 36cm Bosch
dostępne
8 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
99
Noże zapasowe do kosiarki automatycznej Indego (3szt) Bosch
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
94 81
Nóż do kosiarek z serii RLM53 Ryobi RAC409
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
128,99

Nóż do kosiarki - co musisz wiedzieć?

Niesprawne noże w kosiarce nie tylko nieestetycznie przytną trawnik, ale także mogą doprowadzić do uszkodzenia lub nawet zniszczenia samej kosiarki. Zakup nowego urządzenia to spory wydatek, dlatego lepiej sprawdzać stan noży regularnie, a jeśli ulegną zniszczeniu - wymienić je na nowe.

Modeli kosiarek jest naprawdę bardzo dużo, co powoduje, że znalezienie oryginalnego noża do konkretnego urządzenia wcale nie jest takie łatwe. Jeśli jednak już go znajdziesz, to na pewno zapłacisz za niego znacznie więcej, niż za jego zamiennik. Wiele osób jest przeświadczonych, że najlepszym rozwiązaniem jest zawsze nóż dedykowany, jednak w wielu sytuacjach równie dobrze sprawdzi się nóż uniwersalny. Nie tylko szybciej go dopasujesz i mniej za niego zapłacisz, ale także może on Ci posłużyć przez długie lata, oczywiście, jeśli dobrze o niego zadbasz.

Jeśli chcesz kupić nowy nóż do swojej kosiarki, konieczne zapoznaj się z parametrami technicznymi starego ostrza. Sprawdź, jakiej długości był poprzedni nóż. Pamiętaj, że różnica długości pomiędzy starym a nowym ostrzem nie może być większa niż jeden centymetr. Kolejnym ważnym krokiem jest zmierzenie średnicy otworu wewnętrznego. Musi ona odpowiadać rozmiarowi śruby napędowej w kosiarce. Ta zazwyczaj wynosi 23 mm. Na szczęście część producentów oferuje złączki redukcyjne, które umożliwiają dopasowanie otworu do kosiarki. Ważny jest również sam kształt otworu. Nowe ostrze powinno mieć także taką samą szerokość i grubość. Jeśli nóż będzie za szeroki, może wypaść w czasie pracy urządzenia. Ważną rolę odgrywa także rozstaw otworów bocznych. Liczy się go jako odległość od środka jednego otworu do środka drugiego. Powinien być on identyczny jak w oryginalnym ostrzu. W przeciwnym razie ostrze może być niestabilne, przez co kosiarka nie będzie w stanie skosić trawy. Natomiast sama średnica otworów może być trochę większa od tych oryginalnych. Część kosiarek nie posiada bocznych elementów konstrukcyjnych, w takim przypadku zakup nóż bez otworów bocznych.

Ceny noży do kosiarki wahają się od 50 zł w przypadku ostrzy uniwersalnych prostych, do nawet kilkuset w przypadku oryginalnych modeli mulczujących.

Rodzaje noży do kosiarki - jaki najlepszy?

Rodzaj noża powinien być zawsze dopasowany do typu kosiarki. Na rynku dostępne są trzy profile noży:

  • prosty nóż do kosiarki - podstawowy produkt, polecany do kosiarek, które nie mają koszy; idealny do prostych prac, wykonywanych na niewielkich trawnikach; nóż ten ma prosty profil o lekko wygiętych końcówkach, a jego siła odrzutu jest niewystarczająca do przeniesienia trawy do kosza;
  • profilowany nóż do kosiarki - jego końcówki są dość mocno odgięte, co sprawia, że siła odrzutu jest znacznie większa niż w przypadku noży prostych; dedykowane są do kosiarek posiadających kosze zbierające;
  • mulczujący (mielący) nóż do kosiarki - specjalny rodzaj noża z ząbkowanymi brzegami i wygiętymi końcami; umożliwia mielenie i rozdrabnianie skoszonej trawy; ząbkowane brzegi zwiększają przepływ powietrza, dzięki czemu trawa mielona jest kilkukrotnie, zanim opadnie na trawnik, co z kolei pozwala trawnikowi wchłonąć wszystkie składniki odżywcze ze zmielonej trawy.

noże zapasowe do kosiarki automatycznej

Wymiana noża do kosiarki krok po kroku

Wymiana noża do kosiarki nie jest zajęciem skomplikowanym. Jeżeli masz kosiarkę spalinową, to nie przewracaj jej na bok, tylko postaw ją na kierownicę. Najpierw należy sprawdzić, czy kosiarka nie jest podłączona do prądu (w przypadku modeli elektrycznych) oraz odłączyć kapturek świecy zapłonowej urządzenia. Zapewni nam to bezpieczeństwo podczas wymiany noża i uniemożliwi przypadkowe uruchomienie kosiarki. Następnie można przystąpić do odkręcania śruby. Odkręca się ją w kierunku przeciwnym do kręcenia się samego ostrza. Po zdjęciu śruby i nasadki można zdjąć stare ostrze i zamontować w jego miejsce nowe. Następnie wystarczy z powrotem dokręcić śrubę.

Ostrzenie noża do kosiarki - jak to zrobić prawidłowo?

Gdy stare ostrze nie jest uszkodzone, tylko się stępiło w wyniku eksploatacji, możesz je naostrzyć. Spadek ostrości noża jest zjawiskiem normalnym i nie można się przed nim uchronić. Jeżeli masz tylko niewielki trawnik przed domem, noże powinieneś ostrzyć raz w roku. Przy większych powierzchniach czynność tę należy powtarzać częściej, nawet co miesiąc. Tak samo, jak w przypadku wymiany noża na nowy, należy odkręcić śrubę mocującą nóż do trzpienia napędzającego i silnika kosiarki. Następnie zdjąć ostrze i oczyścić szczotką drucianą z naleciałości. Nóż możesz naostrzyć za pomocą pilnika lub szlifierki. Należy naostrzyć tylko jedną stronę ostrza - tę, która wcześniej również odpowiadała za ścinanie trawy. Następnie możesz nałożyć nóż i przykręcić go z powrotem śrubą. Naostrzona krawędź powinna znajdować się u góry i być skierowana zgodnie z kierunkiem obrotu. Jeśli zrobisz to niewłaściwie, kosiarka z czasem może ulec uszkodzeniu.

Jak wyważyć nóż w kosiarce?

Aby kosiarka działała prawidłowo, zamontowany w niej nóż musi być odpowiednio wyważony. O ile nowe produkty są już przygotowane do montażu i nie trzeba się tutaj przejmować kwestią wyważenia, o tyle przy nożach ostrzonych samodzielnie prawidłowe wyważenie ma ogromne znaczenie. Naostrzony element powinien być równo starty z obu stron, inaczej będzie przechylał się w kosiarce i może ją uszkodzić. Aby sprawdzić wyważenie ostrza, należy umieścić jego środek na stabilnym elemencie, tak aby ramiona były umieszczone w powietrzu. Jeśli przechyli się on w którąś ze stron, oznacza to, że trzeba go jeszcze wyrównać. Czynność powtarzaj do skutku, aż ostrze nie będzie przechylało się na żadną ze stron.

Odpowiednio dobrany nóż do kosiarki będzie Ci służył przez długie lata, oczywiście, jeśli odpowiednio o niego zadbasz. Gdy jednak źle dobierzesz ostrze, może ono uszkodzić lub nawet zniszczyć kosiarkę. Pamiętaj o naszych radach, a z pewnością znajdziesz najlepszy produkt dla siebie.

Komentarze
  • Jagoda 2022-04-28

    Ja się dziwiłam, czemu moja kosiarka przestała tak dobrze kosić mimo regularnego serwisu, a to nóż do kosiarki był już tak zjechany, ze wymagał wymiany. A myślałam, ze starczy czyszczenie, zabiły go jednak kretowiska i odbijające podkładki od drzew ozdobnych.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane