Jeśli chcesz wzruszyć glebę na jednej grządce wystarczy, że sięgniesz po widły czy szpadel, ale już na większym terenie tradycyjna metoda przygotowywania ziemi pod zasiewy może być męcząca, pracochłonna, zajmie dużo czasu i okaże się mniej efektywna. Dlatego radzimy zakup glebogryzarki. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Przy pomocy  glebogryzarki jesienne prace w ogrodzie wykonamy znacznie szybciej, dokładniej i z mniejszym wysiłkiem, a efekty będą dużo lepsze. Trudno uwierzyć, że tylko samo wzruszenie gleby daje tak dobre rezultaty, co przekłada się na obfitsze uprawy i lepszy wzrost roślin posadzonych lub posianych na takim terenie. Trzeba tylko wybrać odpowiedni sprzęt. Podpowiemy Ci na co zwrócić szczególną uwagę.

 

Co jest istotne przy wyborze glebogryzarki?

  • Powierzchnia terenu, jaki mamy do uprawy
  • Rodzaj gleby – twarda czy miękka
  • Masa, wymiary i łatwość przemieszczania
  • Dodatkowe zastosowania

Ad 1 Powierzchnia

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów glebogryzarek, które okażą się pomocne przy przygotowaniu ziemię pod zasiew w ogródku warzywnym, na większej działce czy małym polu. Rzeczą oczywistą jest, że im większa jest powierzchnia gruntu, tym mocniejszą i o większej szerokości pracy glebogryzarkę trzeba zakupić. W większości glebogryzarki dostępne na rynku oferują szerokość pracy 16-90cm.

Producenci uznają, że do ogrodów o powierzchni poniżej 500 m2 wystarczą lekkie ręczne glebogryzarki o szerokości pracy poniżej 36cm. Jeżeli ktoś chce sobie jeszcze bardziej ułatwić pracę powinien wybrać glebogryzarkę elektryczną wyposażoną w silnik o mocy ok. 200-500W. Na małych obszarach nie ma też konieczności pracy glebogryzarką z napędem.

Do działek o powierzchni  500-1000m2 zalecamy glebogryzarki o większej szerokości pracy (ok. 35-80cm), elektryczne lub spalinowe. Sugerowane moce w przypadku glebogryzarek elektrycznych, to ok. 500W, a spalinowych – do około 5kM.

W przypadku bardziej rozległych terenów – powyżej 1000m2 – warto wybrać mocniejsze modele o szerszym zakresie pracy i wydajniejszych silnikach. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się  glebogryzarka z napędem spalinowym. Mają one zwykle większe widły, większa moc, dzięki czemu są w stanie wzruszyć glebę na dużo większą głębokość. Pozwalają na gruntownie spulchnienie gleby na dużym terenie i przygotowanie jej pod zasiewy.

Ad 2 Rodzaj gleby

Przy wyborze glebogryzarki o odpowiedniej mocy nie jest istotna tylko wielkość ogrodu, ale również rodzaj i stan gleby. Jeżeli zamierzamy pracować na terenie o dużego zachwaszczenia, terenie jeszcze niezagospodarowanym, bądź gdy ziemia jest wyjątkowo twarda, powinniśmy wybrać glebogryzarkę o większej mocy, wydajniejszym silniku, cięższej z solidnymi zębami. Dobrym rozwiązaniem jest glebogryzarka z regulacją głębokości pracy.  

Glebogryzarki spalinowe przeznaczone są do pracy na terenach, na których występuje twarda, wymagająca gleba, np. glina. Należy pamiętać, że nawet trudna do przekopania ziemia, przed wszelkimi uprawami powinna być na odpowiednią głębokość spulchniona, aby system korzeniowy roślin był silniejszy i miał optymalne warunki do rozwoju.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że lokalizacja zębów ma też istotne znaczenie. Są glebogryzarki, które mają zęby w przedniej części urządzenia – wspomagają dodatkowo przemieszczanie się sprzętu, np. Nac TIG5050. Glebogryzarki o większej mocy, do twardych ziem, mają zęby z tyłu, za kołami i są napędzane silnikiem - Hecht 746R, Itamati GlSO3600.

Ad 3 Masa i wymiary

Jeżeli zależy nam na lekkim urządzeniu, powinniśmy wybrać napędzaną ręcznie glebogryzarkę (poniżej 8kg). Tego typu modele mają zęby spulchniające z przodu urządzenia (Hecht 740, Nac WR8005-750). Zęby te nie tylko przekopują ziemię, ale także napędzają glebogryzarkę. Tego typu glebogryzarki z reguły są nieduże, szerokość nie przekracza 50cm i przeznaczone są tylko do pracy na niedużym terenie.

Średnie i duże glebogryzarki mają z reguły zęby w tylnej części, za kołami. Ich obrotowe noże kątowe są napędzane silnikiem, co za tym idzie wymagają mniejszego wkładu pracy do wprawienia ich w ruch, ale same w sobie są znacznie cięższe. Również wymiary tych glebogryzarek mogą być znacznie większe. W przypadku pracy na dużych powierzchniach najważniejsza jest szerokość robocza. Oczywiście, im większa, tym większy teren można spulchnić za jednym przejazdem urządzenia. Bez watpienia szybko pracuje się glebogryzarką Hecht 747BS o szerokości do 60cm. Uznaje się, że masa średnich glebogryzarek waha się od 10-25kg, natomiast duże modele spalinowe mogą ważyć nawet powyżej 50kg.

Ad 4 Dodatkowe funkcje

Bardziej zaawansowane modele posiadają szereg dodatkowych funkcji. Na rynku dostępne są urządzenia wielofunkcyjne, które łączą w sobie zalety glebogryzarki, areatora i wertykulatora. Są też takie, które mają funkcję koszenia, zbierania śniegu, siania, zamiatania, walcowania i inne. Z reguły są to mikrociągniki, ale także niektóre urządzenia napędzane silnikiem, natomiast prowadzone ręcznie, mogą mieć większość tych funkcji.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
  • Przemek 2020-10-07

    Hey...mam działkę 420 M2,z czego około 200 M2 co roku muszę przekopywać,z racji malej ilości wolnego czasu stwarza mi to problem...potrzebuje nie duza glebogryzarkę, do twardej ziemi... Co polecacie? Pozdrawiam

  • Jaclaw 2015-05-10

    Powiem szczerze, że bardzo przydatny blog :-) Dosyć długą zwlekałem z zakupem tego sprzętu, aż w końcu się skusiłem. Czy warto? Warto! Teraz przekopanie ogródka to nie problem :-)

Dodaj komentarz
* Pola wymagane