Właściwe rozmieszczenie girland świetlnych pozwoli nam uzyskać wyjątkowy efekt wizualny. Jak w takim razie rozplanować rozwieszenie oświetlenia ogrodowego i wybrać to odpowiednie? Zapoznaj się ze wskazówkami od marki iluve.

Wybór miejsca

Na początek zastanów się nad przestrzenią, którą chcesz ozdobić. Czy znajdują się tam miejsca, gdzie możesz pewnie zamocować girlandy świetlne? Girlandy możesz montować m.in. na drzewach i krzewach, ościeżnicach okiennych i drzwiowych, altanach i małej architekturze ogrodowej, balustradach i barierkach, a także na słupach i filarach. Możliwości jest naprawdę wiele. Pamiętaj, że warunki przestrzenne muszą być wystarczające do solidnego zamocowania kotw, które wytrzymują obciążenie sznurem żarówek, szczególnie przy zawieszaniu girland ogrodowych na większych dystansach. Ciągi świetlne o rozpiętości powyżej 6m między punktami kotwiczącymi powinny być montowane na specjalnych drutach prowadzących, które usztywnią całą konstrukcję.

Układy girland świetlnych iluve

Wybór wzoru

Jeśli wiesz już, jaką przestrzeń chcesz doświetlić, zastanów się, który styl wieszania girland będzie najlepiej pasował do wybranego przez Ciebie miejsca. Możesz zdecydować się na jeden z proponowanych:

Styl „V” – najprostszy wzór składający się z dwóch ciągów girland świetlnych schodzących się w jednym punkcie zbornym.

Styl „Punkt horyzontu” – wzór, który tworzy wiele ciągów z jednym punktem zbornym.

Styl „X” – to dwa ciągi girland ogrodowych przecinające się w centralnym punkcie doświetlanej przestrzeni, np. parkietu do tańca czy patio.

Styl „W” – nazywany także stylem Zig-Zag” składa się z girland,  które tworzą kształt litery W. Wzór ten można wykonać jednym lub kilkoma ciągami świetlnymi.

Styl „Namiot” – to idealny wzór do dekoracji zamkniętych pomieszczeń i altan. Girlandy ogrodowe rozchodzą się z jednego punktu centralnego, tworząc kształt wieloramiennej gwiazdy.

Zobacz szczegóły:  style rozmieszczania girland świetlnych

Rola oświetlenia

Następnie zastanów się, jaką rolę ma spełniać oświetlenie, które zainstalujesz. Jeżeli chcesz doświetlić girlandami ogrodowymi parkiet, jadalnię czy też inną funkcjonalną przestrzeń, to najlepiej aby punkty świetlne były mocniejsze i gęściej rozmieszczone. Jeżeli natomiast girlanda ma pełnić funkcję dekoracyjną, możesz wybrać tę o większym rozstawie żarówek LED, tworząc w ten sposób intymny klimat.

Narzędzia i akcesoria do montażu girland

Narzędzia i akcesoria do montażu

Ważną kwestią jest także skompletowanie potrzebnych materiałów i narzędzi, które przydadzą się nam przy rozwieszaniu girland. Przy mocowaniu girland potrzebne będą:

  • drut prowadzący, 
  • obejmy zaciskowe,
  • kotwy,
  • karabińczyki,
  • gumowe osłonki,
  • kombinerki do wkręcania kotw,
  • szczypce do opasek zaciskowych,
  • drabina do montażu kotw na większych wysokościach.
Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane