Drabina jest w domu potrzebna. Pomalowanie sufitu, zawieszenie firan czy sięgnięcie do najwyżej umieszczonych szafek jest dzięki niej prostsze. Ale jak dopasować rodzaj drabiny do naszych potrzeb i zaopatrzyć się w odpowiednią?

Kup w Narzedzia.pl
Drabina wielofunkcyjna 4x3 Vorel 17704
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
359
Aluminiowa drabina teleskopowa Vorel 3,8M 13ST
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
508
Drabina aluminiowa przegubowa Krause STABILO
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
3 380,99
3 307,49

Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 3 380,99

Podest do drabiny wielofunkcyjnej 4x3 Vorel 17705
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
piątek
65,99

Jakie są rodzaje drabin?

Dobranie odpowiedniej drabiny do prac, jakie chcielibyśmy wykonywać przy jej pomocy, jest kluczowe. Czym charakteryzuje się drabina przegubowa, rozstawna, teleskopowa i wielofunkcyjna? A może lepszym wyborem będzie rusztowanie aluminiowe? Już za chwilę drabiny i rusztowania nie będą miały przed Wami zadnych tajemnic!

Drabina oparta o ścianę

Jaka drabina najlepsza na działkę i do domu? Drabiny rozstawne

Jeśli planujemy remont, świąteczne porządki, czy przycinanie drzew na działce i w przydomowym ogrodzie, wystarczająca będzie wygodna drabina rozstawna, wolnostojąca. Istnieją modele umożliwiające wejście z jednej bądź z dwóch stron.

Dobrej jakości produkt powinien być skonstruowany z nitowanych połączeń między stopniami a podłużnicami oraz mieć antypoślizgowe stopki na podłużnice, zapewniające bezpieczne rozstawienie. Jest to drabina składana, którą łatwo przechowywać na niewielkiej przestrzeni.

Przed zakupem warto sprawdzić, czy drabina jest stabilna. Powierzchnia schodków powinna być odpowiednio duża, a konstrukcja – umożliwiać wygodną pracę. Warto również zwrócić uwagę, czy stopnie wyłożone są okładziną zabezpieczającą. Drabiny alu łatwo się transportuje, są poręczne. Niektóre posiadają dwa pasy zabezpieczające, są też takie, które pełnią funkcje dwóch złożonych drabin przystawnych. Aby się nie zawieść po zakupie, trzeba wybrać drabinę rozstawną odpowiedniej wysokości – wówczas będzie idealna do prac wewnątrz domu.

Praca wykonywana na drabinie

Jaka drabina najlepsza na budowę? Drabiny przegubowe

Jest to ciekawe urządzenie, ponieważ właśnie ze względu na swą przegubową konstrukcję, ma wiele zastosowań. Drabiny przegubowe składające się z czterech części. Można ją wykorzystać jako drabinę przystawną, wolnostojącą, a nawet jako pomost roboczy. Firma KRAUSE opatentowała zapadkowy przegub bezpieczeństwa, który można obsługiwać jedną ręką, co umożliwia szybkie korzystanie ze sprzętu w niego wyposażonego.

Drabiny przegubowe, tak jak i rozstawne, powinny mieć zamontowane antypoślizgowe stopki dolne podłużnic, a same podłużnice wzmocnione w najbardziej obciążonych miejscach. Tego rodzaju urządzenia służą do pracy na niewielkich wysokościach, jednak są w ich obrębie bardzo wszechstronne.

Drabina przegubowa

Uniwersalna drabina teleskopowa

Drabiny teleskopowe dzielą się na dwa rodzaje: takie, w których podłużnice nachodzą na siebie lub chowają się w sobie. Dostosowują się do różnych warunków (schody, nierówności), dzięki rozsuwaniu szczebel po szczeblu i możliwości wysuwania nóżek. Również tutaj warto zwrócić uwagę na antypoślizgowe stopki. Specyficzne właściwości sprawiają, że urządzenie można składać i przenosić bez problemu.

Jaka drabina wielofunkcyjna najlepsza?

Urządzeniem, które łączy w sobie w pewnym stopniu wszystkie rodzaje drabin, jest drabina wielofunkcyjna. Składa się z trzech lub czterech elementów, które oddzielnie tworzą różne konstrukcje. Używane są najczęściej do wymagających robót budowlanych i wykończeniowych, np. malowania ścian, elewacji i sufitów. Posiadają zabezpieczenia w formie wytrzymałych łączeń, haków i zaczepów, zapobiegających niechcianemu rozłożeniu się urządzenia.

Niezaprzeczalnym atutem tego sprzętu jest ogromny zasięg prac, jakie można na niej wykonać, jeżeli dobierze się model z dużą ilością szczebli, np. 3 x 14. Wszechstronność drabiny wielofunkcyjnej jest pożądana wśród profesjonalistów i zawodowych ekip budowlanych.

Praca wykonywana na drabinie

Alternatywy dla drabiny: rusztowanie

Wygodnym rozwiązaniem jest wyposażenie się w rusztowanie aluminiowe do pracy na małych wysokościach. Można je do woli przeobrażać: w drabinę przystawną – jedno- lub dwuczęściową oraz rozstawną. Jest jednak pewne ograniczenie – pomostu nie wolno rozstawiać powyżej 1 m – wtedy wymagane są bowiem dodatkowe zabezpieczenia.

Alternatywę dla drabiny stanowią również schodki składane oraz podest roboczy. W mieszkaniach o standardowej wysokości, bez wysokiego sufitu, sprawdzą się równie dobrze, jak rusztowanie aluminiowe czy drabina, a zajmują mniej miejsca i są konkurencyjnie cenowo. Podest ma szeroką powierzchnię roboczą, co jest pożądaną cechą szczególnie dla amatorów i osób niezajmujących się zawodowo budowlanką. Są wygodniejsze w użytkowaniu niż drabina, ponieważ pozwalają wykonać prace remontowe na większej szerokości obiektu.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
  • Edgar 2019-11-12

    ważne, by drabina była cała i w dobrym stanie

Dodaj komentarz
* Pola wymagane