Laser krzyżowy jest niezbędny przy wszelkich pracach remontowo-budowlanych. Dzięki niemu udaje się uzyskać nie tylko równe i estetyczne linie, ale także stworzyć stabilny budynek. Nadmierne pochyłości nigdy nie wpływają dobrze na konstrukcję.

Kup w Narzedzia.pl
Laser płaszczyznowy ze statywem Neo 75-102
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
323,99
Laser krzyżowy Bosch AdvancedLevel 360 Basic
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
632,99
Laser krzyżowy Ryobi RBCLLG1
dostępne
7 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
293
2 619

Rodzaje lasera krzyżowego

Można powiedzieć, że laser krzyżowy to nowoczesna poziomica. Wysyła on wiązkę światła, która wyznacza przebieg linii prostych. Najbardziej podstawowe urządzenia emitują jedynie wiązkę poziomą i pionową, ale dostępne są także lasery wieloliniowe, które wyświetlają od 3 do nawet 8 linii. Ciekawym rozwiązaniem są modele płaszczyznowe. Poprowadzone przez nie linie pojawiają się od razu na każdej z 4 ścian pomieszczenia, co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę. Często lasery mają funkcję samopoziomowania, dzięki czemu bez względu na pochyłość podłoża, zawsze emitowane linie są idealnie proste.

Laser krzyżowy

Zastosowanie lasera krzyżowego

Prace budowlane i wykończeniowe z użyciem lasera krzyżowego stają się znacznie szybsze. Nie trzeba mozolnie od poziomicy odrysowywać linii, które i tak ostatecznie mogłyby okazać się nieco pochyłe. Poziomica laserowa stosowana jest do układania płytek, malowania czy montowania elementów takich jak choćby sztukateria. Emitowane linie można rzucać na ściany, sufit i podłogę. Przydają się także przy niwelowaniu terenu, czyli eliminowaniu nierówności podłoża w obrębie jakiejś posesji. To sprzęt niezbędny dla profesjonalistów i bardzo przydający się amatorom.

Kolor wiązki lasera krzyżowego

Czerwona wiązka lasera krzyżowego ma zasięg około kilkuset metrów. Jest to najczęściej wykorzystywany wariant w tego typu urządzeniach, ponieważ jest tani w produkcji. Nadaje się dobrze do prac wewnątrz pomieszczeń, jednak przy intensywnym świetle jego widoczność znacznie spada. Na zewnątrz konieczne jest używanie odbiornika laserowego jednocześnie z samym laserem.

Laser krzyżowy

Z kolei zielony laser krzyżowy tworzy wiązkę czterokrotnie lepiej widoczną dla ludzkiego oka niż w przypadku czerwonego koloru. Z jednej strony taki model będzie droższy, jednak z drugiej w przypadku czerwonego lasera konieczny jest zakup dodatkowego odbiornika, co również podnosi koszty. Wyboru można dokonać na podstawie tego, czy praca odbywać się będzie wyłącznie w pomieszczeniach, czy również na zewnątrz.

Dodatkowe opcje lasera

Coraz większą popularnością cieszy się laser krzyżowy 360 stopni. Takie urządzenie emituje linie na całe pomieszczenie w jednej chwili. Nie ma potrzeby przerywania pracy, aby wytyczać dalszy przebieg linii. Znacznie obniża się też szansa na to, że jakiekolwiek prace wykonane będą krzywo.

Za tworzenie prostych linii odpowiada kompensator magnetyczny znajdujący się wewnątrz urządzenia. W niektórych modelach istnieje możliwość zablokowania go, co przydaje się do wytyczania bardziej artystycznych linii, kiedy np. malowane będą naścienne wzory.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na aspekty takie, jak długość generowanej fali i stopień dokładności. Im bardziej precyzyjne urządzenie, tym droższy będzie jego zakup. Profesjonalistom opłaca się inwestować duże kwoty w lasery krzyżowe, ponieważ dzięki temu lepiej wykonują swoją pracę. Niezadowolony klient może wymusić na firmie poprawę wykonanych prac, co wiąże się ze sporymi stratami. Hobbysta nie musi liczyć się z takimi konsekwencjami i nie zawsze będzie potrzebował ogromnej precyzji, dlatego może postawić na tańsze warianty urządzenia.

Laser krzyżowy

Laser liniowy i punktowy

Lasery liniowe tworzą sieć zbudowaną z prostych linii, która jest swego rodzaju matrycą do dalszych prac. Modele punktowe tworzą sieć punktów ustawionych względem siebie pod kątem 90 stopni. Taki wariant urządzenia służy przede wszystkim do wyznaczania prostopadłości i dobrze sprawdza się podczas wstawiania ścian działowych. Laser punktowy może też przenosić punkty np. z sufitu na ścianę, co przydaje się podczas zakładania jakichś podwieszanych elementów. Niektóre urządzenia łączą w sobie oba te rozwiązania, wtedy można mówić o laserze punktowo-krzyżowym.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane