Chciałbyś nową podłogę, ale obawiasz się kosztów. Masz dosyć mało profesjonalnych pracowników remontowo-budowlanych? Ułożenie parkietu lub paneli jest łatwiejsze, niż można by przypuszczać. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik.

Bez wątpienia podłogi drewniane i laminowane są bardzo efektywne. Ponadto wyróżniają się wysoką trwałością. Dzięki naszym radom położenie podłogi okaże się łatwiejsze, niż Ci się wydaje.

Krok 1:

Układanie parkietu lub paneli polega na połączeniu elementów na pióro i wpust ze sklejeniem (łatwiejszą alternatywą są systemy bezklejowe, tzw. click lub easy-click). Parkiet i panele posiadają naturalną zdolność zmiany objętości. Dlatego, aby podłoga nie wypaczała się, należy na krawędziach uwzględnić szczeliny dylatacyjne (co najmniej 10 mm).

Krok 2:

Podłogi należy zawsze układać w kierunku padającego światła, czyli prostopadle do okna. Pierwszy rząd należy rozpocząć od lewego narożnika pokoju. Strona z wpustem powinna znaleźć się od ściany. Przy ścianie należy zamontować rozpórkę, która pomoże utrzymać prawidłowy wymiar szczeliny dylatacyjnej. Ostatni element pierwszego rzędu najczęściej trzeba przyciąć. Od pozostałego po przycięciu fragmentu rozpoczynamy układanie kolejnego rzędu.

Krok 3:

Układać kolejne rzędy. W przypadku paneli z systemu click należy zbijać elementy przy użyciu młotka i klocka. Postępować tak samo ze wszystkimi rzędami z wyjątkiem ostatniego.

Krok 4:

Ostatni rząd musi zostać dopasowany szerokością do przebiegu ściany. Dopiero potem można go skleić i ścisnąć klamrami montażowymi.

Krok 5:

Na koniec zamocować całość drewnianymi klinami. Klej powinien schnąć przynajmniej przez noc, zanim usunie się kliny.

Komentarze
  • Marcin B 2014-09-24

    "Podłogi należy zawsze układać w kierunku padającego światła, czyli prostopadle do okna" Nie koniecznie. W małym pokoju położyłem w poprzek i jest ok

Dodaj komentarz
* Pola wymagane