Snycerstwo to bardzo stara dziedzina sztuki zdobniczej polegająca na rzeźbieniu w drewnie za pomocą odpowiednich narzędzi. Co prawda snycerstwo, jak i wiele innych rzemiosł nie jest już tak popularne jak kiedyś. Cały czas jednak ma swoich wiernych zwolenników, którzy zawodowo lub hobbystycznie oddają się pasji rzeźbienia w drewnie. Aby uzyskać pożądane wzory i kształty w drewnie, wykorzystuje się rozmaite techniki i narzędzia. Razem z marką Dremel prezentujemy poradnik, który pokaże jak za pomocą multiszlifierek Dremel rozpocząć przygodę z rzeźbieniem.

Kup w Narzedzia.pl
Urządzenie wielofunkcyjne z akcesoriami Dremel 4000
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
597,99
Urządzenie wielofunkcyjne z akcesoriami Dremel 3000-15
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
269
Multiszlifierka z osprzętem (65szt.) Dremel 8220-5/65
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
810,99
Multiszlifierka z akcesoriami (15szt.) Dremel Stylo+
dostępne
8 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
268,99
Multiszlifierka Dremel 3000JW
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
249
Multiszlifierka z akcesoriami (45szt.) Dremel 8220-2/45
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
658,49

Wybór podstawowych narzędzi snycerskich

Na początek przygody ze snycerstwem wystarczy dobry nóż snycerski o stałym ostrzu i dłuższej rękojeści przeznaczony do strugania w drewnie. Przyda się również siekierka do zgrubnej obróbki drewna. Ważne, aby dobrze leżała w dłoni i sprawnie się nią manewrowało. Jak podczas innych prac, tak również podczas rzeźbienia narzędzia ulegają eksploatacji. Plus taki, że noże i siekierki mają tę cechę, że można je ostrzyć. Dobrej jakości osełka ceramiczna pozwoli przywrócić dawne parametry narzędzi. Wystarczy ustawić ostrze pod kątem 10-20 stopni i przesuwać ruchem posuwisto-zwrotnym po osełce.

dremel

Dremel w snycerstwie

Wszystkie multiszlifierki marki Dremel sprawdzą się podczas rzeźbienia w drewnie. Przy większych narzędziach, warto skorzystać z wałka giętkiego, który znacznie ułatwi pracę. Podczas rzeźbienia w drewnie świetnie przydadzą się frezy marki Dremel:

dremel
Narzędzia Dremel do wygładzania powierzchni

Powierzchnie można wygładzać tarczami ściernymi EZ SpeedClic o różnej ziarnistości. Przy mniejszych projektach sprawdzą się tarcze o wielkości ziarna w zakresie 180-280. Do ich zamocowania niezbędny będzie trzpień - EX SpeedClic (SC402) dla tarcz ściernych i trzpień 401 dla tarcz polerskich. 

Dremel

Dobór odpowiedniego drewna

Na początek przygody ze snycerstwem najlepiej wybrać miękkie drewno, takie jak lipa, brzoza, sosna, wierzba lub kasztanowiec. Zdecydowanie się w nich łatwiej rzeźbi niż w czereśni, klonie, jabłoni, gruszy, drzewie oliwnym czy orzechu - te warto wybrać po zdobyciu już pewnego doświadczenia. Drewno wszystkich wspomnianych gatunków drzew cechuje wyjątkowa faktura i piękne kolory, dzięki czemu doskonale się wpiszą w wykonywane projekty.

dremel

Na co zwracać uwagę przy wybieraniu drewna do rzeźbienia?

Drewno dostępne w marketach prawdopodobnie będzie pozbawione słojów i sęków. Kupując jednak drewno bezpośrednio z tartaku, warto zwrócić uwagę na obecność tego typu naturalnych utrudnień. Drewno z dużą ilością sęków i słoi jest twardsze, a co za tym idzie trudniejsze w obróbce, szczególnie dla początkującego snycerza.

dremel

Pamiętaj o środkach bezpieczeństwa

Przed przystąpieniem do pracy pamiętaj o swoim bezpieczeństwie. Ostry nóż nie tylko ułatwia pracę, ale również poprawia bezpieczeństwo. Praca tępym narzędziem zwiększa prawdopodobieństwo skaleczenia. Aby uniknąć ryzyka skaleczenia, ręka nietrzymająca noża musi być zawsze w rękawicy. Skórzane rękawice nie tylko ochronią dłoń, ale również są bardziej wytrzymałe i dłużej pełnią swoją funkcję. Pamiętaj również o noszeniu okularów ochronnych podczas obróbki drewna. Podczas rąbania i cięcia istnieje ryzyko odprysków kawałków drewna. Warto również pamiętać o masce przeciwpyłowej, aby nie wdychać drobinek powstałych podczas rzeźbienia, cięcia, szlifowania oraz polerowania.

dremel

Zacznij od przećwiczenia rysowania detalu

Żaden projekt nie powstanie bez pomysłu. Rzeźba może ewoluować w miarę postępu prac, ale ważne jest, aby na początku skupić się na dopracowywaniu jej ogólnego kształtu. Przed rozpoczęciem prac warto delikatnie nakreślić kształt ołówkiem.

dremel rzeźbienie

Rzeźbienie wymaga czasu

Rzeźbienie w drewnie to proces czasochłonny. Czasami chciałoby się przyspieszyć pracę, jednak pewnych etapów jak np. suszenie drewna nie da się pominąć. Sznycerstwo to sztuka, gdzie pośpiech nie jest wskazany. Pracuj powoli i ciesz się każdym etapem pracy.

dremel rzeźbienie poradnik

9 podstawowych zasad rzeźbienia z Dremelem

 1. Zwróć uwagę, czy noże są wystarczająco naostrzone. To ułatwia proces rzeźbienia i pozwala uzyskać czyste cięcia i wykończenie.
 2. Korzystając z narzędzi Dremel pamiętaj, aby akcesoria nie wystawały nadmiernie, czyli nie więcej niż o połowę długości trzpienia - ok. 0,3 do 0,5cm.
 3. Upewnij się, że akcesorium w multiszlifierce Dremel jest centralnie umiejscowione w uchwycie.
 4. Dostosuj odpowiednie nachylenie akcesorium względem powierzchni. Trzymanie narzędzia w pozycji pionowej może powodować zdzieranie zbyt dużej ilości drewna.
 5. Staraj się pracować zawsze wzdłuż włókien. Praca w poprzek włókien może uszkodzić drewno, a nawet zakleszczyć nóż. 
 6. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem pracy, należy sprawdzić narzędzia i akcesoria na osobnym kawałku drewna, aby wiedzieć, jak się zachowuje każde z nich. 
 7. Nigdy nie zostawiaj nieukończonego kawałka drewna na wolnym powietrzu, ponieważ zacznie wysychać. Włóż je do torebki foliowej wypełnionej trocinami z kilkoma kroplami wody i pozostaw ją otwartą. W ten sposób drewno pozostanie wilgotne i nie zacznie pękać. W takiej formie można pozostawić je na kilka dni, a nawet tydzień.
 8. Zastosuj odpowiedni olej do polerowania. Nałożenie warstwy oleju zabezpieczy projekt przed rozszerzeniem i kurczeniem się drewna. Dodatkowo nadaje mu blask i podkreśla słoje oraz teksturę. Dobrym pomysłem jest zastosowanie oleju spożywczego - oleju lnianego, z orzechów włoskich lub czystego oleju tungowego.
 9. Nie spiesz się.
Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
 • Kazik 2020-02-13

  a czym rzeźbić w brzozie ?? mam ładny kawałek i chciałbym coś z nim zrobić

Dodaj komentarz
* Pola wymagane