Bez względu na to, czy sklejasz drewno, czy tworzysz kreatywne projekty, pistolet na klej ma wiele zastosowań. Doskonale się sprawdzi zarówno podczas domowych prac, drobnych napraw, jak i tworzenia własnych projektów DIY. W tym artykule podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę podczas klejenia oraz zdradzimy kilka ciekawych tricków.

Kup w Narzedzia.pl
Pistolet do klejenia Dremel Glue gun 930
dostępne
6 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
105
40,04
40,04
35,44
40,04
35,44

1. Przygotuj swój pistolet do pracy

Zawsze przed użyciem pistoletu do kleju, pamiętaj sprawdzić, czy nie jest uszkodzony. Dokładnie sprawdź kabel zasilający, wtyczkę oraz inne elementy, czy nie mają żadnych uszkodzeń. Jeżeli pistolet był wcześniej używany, upewnij się, że jest odłączony od prądu i oczyść go z zanieczyszczeń powstałych ze starego, zaschniętego kleju. Pozwoli Ci to poprowadzić ładną linię ze świeżo rozpuszczonego kleju. Pamiętaj, aby zawsze używać suchej ściereczki, nigdy nie używaj wody w przypadku pistoletu na klej.

dremel gluegun

2. Wybierz odpowiednie sztyfty kleju

Gdy masz już przygotowany pistolet do klejenia, najwyższy czas umieścić sztyft. W zależności od projektu potrzebować będziesz kleju wielofunkcyjnego, kolorowego lub dedykowanego do klejenia drewna. Każdy pistolet różni się ustawieniami temperatury, dlatego też należy sprawdzić, czy posiadasz odpowiednie sztyfty kleju odpowiadające temperaturze posiadanego urządzenia.

dremel gluegun

3. Ustaw odpowiednią temperaturę na swoim narzędziu

Kolorowe sztyfty kleju wymagają znacznie niższej temperatury (ok. 105ºC), niż kleje do uniwersalnych zastosowań, dzięki czemu ich kolor nadal pozostanie ładny i jaskrawy. Do pracy z kolorowym klejem najlepiej sprawdzi się pistolet do klejenia Dremel Glue Gun 930, który dysponuje dwoma poziomami temperatury. Aby dowiedzieć się, jaka jest odpowiednia temperatura dla danego typu kleju, najlepiej jest się zapoznać z informacjami zawartymi na opakowaniu. Z reguły wystarczy 5 minut nagrzewania, aby klej zdążył się odpowiednio nagrzać. Pamiętaj, że dysza będzie bardzo gorąca, więc zadbaj o bezpieczeństwo i używaj rękawic odpornych na ciepło.

dremel gluegun

4. Wypróbuj narzędzie

Kiedy mamy już dostatecznie rozgrzane narzędzie, możemy przystąpić do pracy. Na początek jednak musimy sprawdzić, czy faktycznie możemy rozpocząć pracę. W tym celu kierujemy dyszę w dół, w stronę materiału, stopniowo naciskamy na spust i sprawdzamy na roboczym kawałku materiału, czy pistolet jest gotowy do użycia. O jego gotowości będziemy wiedzieć, kiedy klej zamieni się w ciecz i wypłynie po naciśnięciu spustu. Wykonaj kilka prób, zanim poczujesz się pewnie - pamiętaj jednak, aby spust naciskać delikatnie, żeby mieć kontrolę nad przepływem kleju. Zawsze staraj się trzymać dyszę w bezpiecznej odległości od wszelkich materiałów wtedy, gdy jest bardzo gorąca i może zostawić ślady wypalenia na materiale.

dremel gluegun

5. Zabezpiecz swoją powierzchnię roboczą

Teraz gdy już jesteś gotowy do pracy, zabezpiecz powierzchnię roboczą za pomocą maty do cięcia lub w przypadku mniejszych projektów - użyj podkładki. Dzięki temu powierzchnia, na której pracujesz zostanie ochroniona przed zabrudzeniem. Z silikonowej powierzchni jest znacznie łatwiej usunąć klej. Pamiętaj również o używaniu podstawki pod pistolet, w chwili gdy akurat go nie używasz. Nigdy nie kładź pistoletu bokiem na blacie, ponieważ może to spowodować wypłynięcie kleju lub przypalenie gorącą dyszą narzędzia.

dremel gluegun

6. Jak skleić szkło, plastik, metal, skórę, drewno i inne materiały?

Bez względu na to, czy kleisz szkło, metal, plastik, skórę, czy drewno, ważne jest, aby powierzchnia robocza była sucha i odtłuszczona, żeby obie powierzchnie łatwo się ze sobą połączyły. Jeżeli pracujesz na szkle, przetrzyj je alkoholem lub innym środkiem do czyszczenia szkła. Jeżeli nie posiadasz ani jednego, ani drugiego, użyj wody i mydła. W przypadku drewna lekko zetrzyj powierzchnię, która ma być klejona i oczyść ją z pyłu. W kolejnym kroku nałóż klej i dociskaj obie powierzchnie do siebie, dopóki klej nie wyschnie. Jeżeli klejone powierzchnie są dużych rozmiarów, warto wykorzystać do tego uniwersalne zaciski, natomiast w przypadku mniejszych projektów wystarczą gumki. Kiedy już przygotujesz projekt, pozostaw go na 24h, aby klej dokładnie zasechł. 

dremel gluegun

7. Do drobnych napraw używaj pistoletu na klej

Pistolet na klej, a w szczególności model Dremel Glue Gun 940 jest idealny do wykonywania małych domowych napraw z uwagi na to, że może pracować bezprzewodowo i posiada opcję ustawienia wyższej temperatury. Wyjątkowo dobrze się sprawdza zarówno przy pracach w drewnie i materiałach sztucznych, ale może być też wykorzystywany przy naprawach dywanów i podłóg. 

dremel gluegun

8. Użyj gorącego kleju w niestandardowy sposób

Z pomocą pistoletu do kleju nie tylko połączysz materiały i dokonasz drobnych napraw, ale również możesz go użyć w niestandardowy sposób. Gorący klej może przykładowo służyć jako zabezpieczenie przed ślizganiem się. Nałóż gorący klej na spód skarpetek, kapci, dywaników lub krawędzi wieszaków na ubrania, pozwól mu zaschnąć i problem ślizgania się masz z głowy. 

dremel gluegun

9. Stwórz coś kreatywnego!

Jeżeli już na samym początku swojej przygody chcesz wykonać kreatywny i zarazem zabawny projekt. Wykonaj w prosty sposób ramkę do zdjęcia, spinki do włosów lub kolczyki. Wystarczy, że wypełnisz gorącym klejem silikonowe formy. Możesz do tego wykorzystać foremki na lód lub na wypieki. Zacznij od rozprowadzania kleju w załamaniach, narożnikach i następnie wypełnij środek.

dremel gluegun

10. Jak oczyścić narzędzie z zaschniętego kleju

Po zakończonej pracy, odłącz pistolet od zasilania zanim przystąpisz do jego czyszczenia. Aby uniknąć zaklejenia i zabrudzenia dyszy, zatrzyj szybko klej używając do tego suchej ściereczki. Pamiętaj jednak, że dysza będzie wciąż gorąca, więc rób to ostrożnie. Warto robić to w rękawiczkach odpornych na wysoką temperaturę. Jeżeli jednak nadmiar kleju zdążył już zaschnąć na materiale, możesz odciąć go nożyczkami. W przypadku nitek kleju - aby się ich pozbyć, należy ogrzać klej suszarką do włosów, a następnie wytrzeć go ściereczką. 

dremel gluegun

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane