Czy zastanawiałeś się kiedyś nad zgłębieniem tajników grawerowania? Jeżeli posiadasz multiszlifierkę Dremel to warto rozpocząć swoją przygodę z grawerowaniem i samodzielnie nadawać unikatowego wyglądu przedmiotom codziennego użytku lub wykonywać prezenty dedykowane dla kogoś szczególnego. Grawerowanie to praktyka, pewność i wytrwałość. Poniżej przedstawiamy poradnik, w którym omówimy najważniejsze kwestie, zaczynając od wyboru odpowiednich materiałów, po akcesoria, które do nich pasują. Wszystko po to, abyś mógł bez zbędnej zwłoki rozpocząć swoją przygodę z grawerowaniem.

Kup w Narzedzia.pl
Urządzenie wielofunkcyjne z akcesoriami Dremel 4000
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
597,99
Urządzenie wielofunkcyjne z akcesoriami Dremel 3000-15
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
269
Multiszlifierka z akcesoriami (15szt.) Dremel Stylo+
dostępne
8 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
268,99
Multiszlifierka Dremel 3000JW
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
249
Multiszlifierka z akcesoriami (45szt.) Dremel 8220-2/45
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
658,49
Grawerka Engraver Dremel F0130290JM
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
138,99

Wybór odpowiednich akcesoriów

Do grawerowania wykorzystuje się trzy podstawowe rodzaje frezów: szybkotnące, grawerskie oraz diamentowe. Frezy szybkotnące są akcesoriami odpowiednimi do grawerowania, ale również do formowania, wykonywania otworów oraz rowków. Doskonale się sprawdzają przy grawerowaniu miękkich materiałów, takich jak drewno czy skóra. Z kolei frezy grawerskie przeznaczone są do szczegółowych prac w materiałach, które nie są zbyt twarde (drewno, plastik), jak również w miękkich metalach typu mosiądz. Innymi akcesoriami stosowanym do grawerowania są frezy diamentowe, które nadają się do szczegółowych prac. Diamentowy nasyp sprawia, że idealnie sprawdzają podczas grawerowania twardszych materiałów, takich jak np. szkło.

dremel grawerowanie

Wybór odpowiedniej przystawki

Wykonanie niektórych projektów często okazuje się być trudniejsze, niż wcześniej się nam wydawało. Warto wówczas pomyśleć o przystawkach, które ułatwią nam ich realizację. Wałek giętki łączy się z urządzeniem Dremel w zaledwie kilka sekund, a kabel o długości 127mm zapewnia większy komfort i elastyczność podczas pracy. Stosując wałek giętki, waga narzędzia Dremel nie ma znaczenia, dzięki czemu doskonale się sprawdza podczas grawerowania np. kieliszków do wina. Kolejnym przydatnym akcesorium jest uchwyt do pracy precyzyjnej, który pasuje do każdego narzędzia obrotowego z gwintowaną końcówką. Uchwyt ten przenosi wagę narzędzia na dłoń, zapewniając tym samym lepszy balans i kontrolę. Jest on przydatny nie tylko podczas grawerowania, ale również do rytowania i polerowania. 

dremel grawerowanie

Wybór materiału

Zaczynając swoją przygodę z grawerowaniem, warto pierwsze próby wykonać na miękkich materiałach, dzięki czemu nauczysz się utrzymywać kontrolę nad narzędziem. Na początek polecamy mosiądz lub miedź, ponieważ są to metale najbardziej miękkie. Innymi miękkimi materiałami są też skóra, tworzywa sztuczne oraz drewno. 

dremel grawerowanie

Poznaj również tajniki frezowania: Jak rozpocząć przygodę z frezowaniem - poradnik od Dremela

Skup się na kształcie

Wybierając przedmiot do grawerowania, materiał nie stanowi jedynej istotnej kwestii, którą należy wybrać. Warto również zwrócić uwagę na kształt powierzchni, którą chcemy poddać obróbce. Na sam początek warto wybrać płaskie powierzchnie, które nie wymagają ciągłego przestawiania przedmiotu lub narzędzia oraz pilnowania odpowiednich kątów. Płaska powierzchnia materiału pozwala się skupić na tym, w jaki sposób trzymać narzędzie i pod jakim kątem przykładać do materiału. Dobrym materiałem do grawerowania na sam początek są np. podkładki pod szklanki, metalowe plakietki, drewniane deski na ser lub skórzane etui na telefon. 

dremel grawerowanie

Przygotowanie materiału

Jeżeli chcesz grawerować w szkle, musisz zadbać, aby było ono czyste i suche. Wszelkie ślady smaru lub płynu do mycia należy całkowicie usunąć, aby zapewnić odpowiednią widoczność i uniknąć nieprawidłowości na etapie przenoszenia wzoru. W przypadku grawerowania drewna, upewnij się, że będzie ono surowe. Jeżeli zostało już wcześniej pomalowane, to w pierwszej kolejności musisz przeszlifować i wytrzeć wilgotną szmatką. Gdy powierzchnia będzie czysta i sucha, możesz zaczynać.

dremel grawerowanie

Przenoszenie wzoru na materiał

Zawsze można grawerować bez szablonu, ale na początku przygody z grawerowaniem jest on bardzo pomocny. Aby przenieść wzór na powierzchnię metalową, użyj kalki. Ułóż kalkę na powierzchni metalu, przenieś wzór na powierzchnię i podążaj za nim ołówkiem. Grawerowanie szkła jest jeszcze łatwiejsze, wystarczy ułożyć wzór pod szkłem i rozpocząć grawerowanie po widocznych liniach. Warto przykleić wzór do szkła, aby uniknąć ryzyka ewentualnego przesuwania się.

WSKAZÓWKA! Podczas grawerowania szkła zawsze patrz prostopadle z góry, spoglądanie pod kątem stwarza większe ryzyko pochylenia linii. 

dremel grawerowanie

Zadbaj o bezpieczeństwo

Mając już odpowiednie narzędzia do pracy i przygotowaną powierzchnię do grawerowania, można przystąpić do pracy. Zanim jednak chwycisz narzędzie, warto pomyśleć o kwestii bezpieczeństwa. Dłonie chroń skórzanymi rękawicami, które ochronią Cię przed przecięciami i zadrapaniami. Warto również wyposażyć się w maskę przeciwpyłową i okulary chroniące przed drobinkami szkła lub metalu. 

dremel grawerowanie

Jak trzymać narzędzie?

Podczas grawerowania najłatwiej jest trzymać multiszlifierkę Dremel lub wałek giętki w ten sam sposób, jak trzyma się pióro lub ołówek. Jest to najwygodniejszy sposób zapewniający największy poziom precyzji manewrowania narzędziami. Grawerowanie nie jest najłatwiejszą dziedziną. Wymaga czasu i sporo cierpliwości - to normalne. Zdobądź trochę praktyki, bądź cierpliwy i wytrwały, a Twoja pewność siebie urośnie tak, jak Twoje umiejętności grawerskie.

dremel grawerowanie

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane