Lubisz zgłębiać wiedzę z zakresu majsterkowania? Chcesz dowiedzieć się więcej o frezowaniu? Niezależnie czy chcesz być po prostu kreatywny i wykonywać dekoracyjne krawędzie, czy należysz do osób bardziej ambitnych i chcesz spróbować swoich sił w stolarstwie. W poniższym poradniku przybliżymy Ci temat frezowania oraz opowiemy jak dobrać odpowiedni frez i jak rozpocząć pracę z frezarką górnowrzecionową Dremel. Z naszym poradnikiem dowiesz się podstaw, dzięki którym w mgnieniu oka wykonasz swój pierwszy projekt.

Kup w Narzedzia.pl
Urządzenie wielofunkcyjne z akcesoriami Dremel 4000
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
597,99
Multiszlifierka z osprzętem (65szt.) Dremel 8220-5/65
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
810,99
Urządzenie wielofunkcyjne z akcesoriami Dremel 3000-15
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
269
Przystawka do frezowania Dremel 26150335JA
dostępne
7 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
169
Multiszlifierka Dremel 3000JW
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
249
Multiszlifierka z akcesoriami (45szt.) Dremel 8220-2/45
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
658,49

Na czym polega frezowanie?

Frezowanie to jeden z rodzajów obróbki skrawaniem. Sztuka wykańczania różnego rodzaju powierzchni z metalu, drewna, tworzyw sztucznych i innych materiałów skrawalnych za pomocą wieloostrzowego narzędzia (frezu) zamocowanego na specjalnej obrabiarce zwanej frezarką. Frezowanie to sposób nadawania powierzchniom specjalnych kształtów. Najczęściej poddawane frezowaniu są meble, aby nadać im odpowiedniego wyglądu, funkcjonalności oraz zdobień.

dremel frez

Zbierz materiały

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z frezowaniem, to najlepiej wybrać materiały, które są łatwe w obróbce. W tym przypadku doskonale się sprawdzi miękkie drewno, płyty wiórowe, płyty pilśniowe, laminaty, tworzywa sztuczne, płyty plexi, sklejka oraz materiały gumowe. Możesz także spróbować frezować w twardym drewnie, należy jednak pamiętać, aby narzędzie przesuwać nieco wolniej.

dremel frez

Różne typy zarysów

Czym właściwie jest zarys? Zarys to rowek lub zagłębienie utworzone za pomocą elektronarzędzia. Rodzaj zarysu uzależniony jest od pracy, którą chcemy wykonać. Podczas rozpoczynania pracy dość często będziemy stosować frezarkę do wykonywania rowków, czyli długich cięć na powierzchniach, które mogą posiadać dno płaskie, w kształcie litery V lub zaokrąglone. Za ich pomocą można tworzyć różnorodne inkrustracje w drewnianych stołach, deskach do krojenia lub blatach kuchennych. Innym rodzajem frezu jest wgłębienie zwane również zaokrąglonym rowkiem. Jest to prosty sposób na dodanie ciekawej krawędzi do gładkiej powierzchni. Bardzo dekoracyjnym sposobem frezowania jest również fazowanie, które wyglądem przypomina ścięty narożnik i rozciąga się na całej długości profilu materiału. 

dremel frez

Wybór odpowiedniego frezu

Dobór odpowiedniego frezu jest bardzo istotną kwestią podczas frezowania. To właśnie od niego zależy, jak będzie wyglądał nasz obrabiany materiał. Najprostszymi frezami są frezy proste (650, 652, 654) które wycinają proste rowki o kwadratowym dnie, takie jak wręgi i zagłębienia o kształcie rowów. Frez pilotowy jest prowadnicą, która utrzymuje frez na miejscu i głównie stosowany jest do wykonywania wgłębień i fazowania.

dremel frez

Wyróżnia się dwa rodzaje tych frezów: pilotowy do zarysów płaskich (612), najczęściej stosowany do prac dekoracyjnych oraz frez pilotowy do zaokrągleń (615) przeznaczony do wygładzania krawędzi. Frez w kształcie litery V (640) służy natomiast do wycinania dekoracyjnych rowków w kształcie litery V, natomiast wiertło w kształcie dziurki od klucza (655) do wykonywania wąskich rowków w ramach obrazów lub innych przedmiotach wymagających powieszenia.

dremel frez

Przystawka do frezowania

Najważniejszym elementem do frezowania jest przystawka, która w połączeniu z wielofunkcyjnym narzędziem Dremel może posłużyć za narzędzie do frezowania wgłębnego. Narzędzie doskonale się sprawdza podczas obróbki drewna lub wykonywania innych projektów związanych z frezowaniem. Dzięki tej przystawce z łatwością można frezować koła, wycinać litery i znaki, jak również używać do inkrustracji. Jeżeli zależy nam na zrobieniu zarysu w linii prostej, to wykorzystujemy wówczas prowadnicę krawędziową dostarczaną wraz z przystawką do frezowania wgłębnego.

dremel frez

Potrzebujesz narzędzia wielofunkcyjnego? Sprawdź nasz asortyment: multiszlifierki Dremel

Zachowaj środki ostrożności

Zanim przystąpisz do wykonywania projektu, pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Załóż rękawice, aby chronić dłonie przed przypadkowym skaleczeniem. Niezbędne podczas frezowania będą również okulary i maska przeciwpyłowa chroniąca przed wdychaniem trocin i cząsteczek tworzyw sztucznych. 

dremel frez

Trzymaj frezarkę lekko pochyloną

Jeżeli już dobrałeś odpowiedni frez i zadbałeś o swoje bezpieczeństwo, możesz przystąpić do pracy. Po uruchomieniu urządzenia trzymaj je w pozycji lekko pochylonej. Dlaczego? większość końcówek frezów nie wykonuje cięcia, część robocza usytuowana jest z boku frezu. Trzymanie frezarki pod lekkim kątem powoduje powstanie tzw. "zjeżdżalni" w drewnie. Po zagłębieniu się w materiale możesz trzymać frezarkę już pionowo.

dremel frez

Ustaw obroty i przesuwaj się powoli

Upewnij się, że materiał oraz frez się nie przypalają. Pozwól narzędziu na wykonanie pracy, jednak zatrzymaj się, gdy zauważysz, że materiał się za bardzo nagrzewa. Przesuwaj się powoli, szczególnie gdy obrabiany materiał jest bardzo twardy (np. drewno dębowe). Podczas frezowania w płycie plexi należy utrzymywać niskie obroty. Na opakowaniu każdego frezu znajdziemy informacje na temat zalecanej liczby obrotów na minutę. Zawsze wykonuj frezowanie etapami - nie usuwaj jednorazowo więcej niż 3mm materiału. Jeżeli chcesz, aby głębokość rowka wynosiła 1cm, ustaw głębokość frezowania 3mm i wykonaj to w 3 etapach. Pamiętaj, aby zawsze przeprowadzić test na oddzielnym skrawku materiału.

dremel frez

Przeczytaj również: Pierwsze cięcie, czyli poradnik dla początkujących od Dremela

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane