Wiosna to najlepszy czas, aby poprawić wygląd trawnika albo założyć nowy trawnik. Trawa zapobiega erozji gleby, chroni przed unoszeniem się kurzu w powietrzu, tłumi hałas, reguluje temperaturę oraz oczyszcza powietrze. Prawidłowo utrzymywane trawniki zapewniają środowisku naturalnemu wiele korzyści i produkują duże ilości tlenu.

Jeśli trawnik został założony przed co najmniej kilkoma laty warto przeprowadzić zabieg wertykulacji. Wertykulacja to pionowe cięcie lub nacinanie podłoża trawnika i darni za pomocą specjalnych narzędzi, np. wertykulatora elektrycznego lub przy większych powierzchniach – spalinowego. Dzięki temu zabiegowi z trawnika usuniemy martwe resztki trawy, tzw. filc, trawa będzie lepiej napowietrzana i zabezpieczona przed chwastami. Trawnik poddawany wertykulacji raz lub dwa razy w roku lepiej rośnie, jest zdrowszy i ma ładniejszy wygląd. Wertykulację powinno się wykonywać wiosną, gdy podłoże przeschnie po zimowych roztopach, a temperatura przekroczy 10°C. zabieg powtarzamy późnym latem, jednak wówczas nie należy robić tego tak intensywnie jak wiosną, gdyż trawnik powinien zdążyć się wzmocnić przed zimą.

Jak prawidłowo przeprowadzić wertykulację?

Przed wertykulacją trzeba przyciąć trawę, najlepiej do wysokości 2-3cm. Za pierwszym razem nie wertykulujemy zbyt głęboko, wystarczy powierzchniowe "przeczesanie". Najlepiej używać wertyklatora z koszem. W innym przypadku urobek powstały po wertykulacji usuwamy z trawnika kosiarką z koszem lub tradycyjnymi grabiami. Po zakończeniu wertykulacji warto jest przeprowadzić piaskowanie i nawożenie.

Wertykulacja przed założeniem trawnika

Jeżeli jeszcze nie posiadamy trawnika, a chcielibyśmy go założyć, warto pomyśleć o tym wczesną wiosną. Istotne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Zbryloną glebę rozluźniamy glebogryzarką, usuwamy kamienie i korzenie. Podłoże musi być dobrze rozdrobnione, aby nasiona mogły optymalnie wzrastać.

Spulchnienie gleby ma na celu rozluźnienie jej struktury, czyli utworzenie przestrzeni, która zostanie wypełniona przez powietrze i wodę, co jest niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin. Glebogryzarka przeznaczone są zasadniczo do przygotowywania gleby pod uprawę różnych roślin, ułatwi też zakładanie trawnika. Do niektórych modeli glebogryzarek dostępnych na rynku można zamontować dodatkowy osprzęt, dzięki czemu mogą one służyć również do innych prac, poza spulchnianiem.

Jak wybrać dobrą glebogryzarkę?

Wydajna glebogryzarka powinna mieć mocny i łatwy do uruchomienia silnik, bieg wsteczny zapewnia zwrotność, a akcesoria umożliwiają wykonywanie różnych prac. Glebogryzarki na kołach, z tylnym urządzeniem roboczym, służą do wzruszania ubitej warstwy ziemi, np. przy rekultywacji trawnika. Dzięki napędowi kół i przeciwbieżnym nożom, skutecznie spulchniają ziemię. Z kolei glebogryzarki z przednim urządzeniem roboczym są bardziej odpowiednie do prostszych prac, jak przygotowanie rabat i grządek pod nasadzenia. Jeśli zależy nam na wszechstronnym zastosowaniu urządznie i możliwości wykorzystania jej również do innych prac, warto zaopatrzyć się w glebogryzarkę z przednim urządzeniem roboczym, do której można dołączyć bronę pazurową, krawędziarkę czy obsypnik.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane