Jest najbardziej popularnym elektronarzędziem w gospodarstwie domowym. Pozwala na wykonanie wielu uciążliwych prac we własnym zakresie.

Kup w Narzedzia.pl
361
Wiertarka udarowa Bosch GSB 13 RE
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
dziś
355 275
Wiertarka bez udaru Makita 6413
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
dziś
268,99
Wiertarka udarowa Einhell TC-ID 720/1 E
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
dziś
188 164,99
Wiertarka udarowa Worx WX317.2
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
dziś
229 160
Wiertarka udarowa Graphite 58G712
dostępne
10 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
337,99

Podczas wiercenia należy pamiętać też o dobraniu odpowiednich obrotów, oraz możliwościach samej wiertarki. Fot. BoschPowszechnie wiadomo, że wiertarka udarowa poza wierceniem, spełnia w wielorakie funkcje i nie zawsze bywa wykorzystywana zgodnie z jej przeznaczeniem (np. do kucia, szlifowanie, mieszanie farb i klejów, itp.) i bywa obsługiwana przez niewprawne osoby.

Należy jednak mieć na uwadze, że wszystkie inne zastosowania, poza wierceniem, mogą skutkować skróceniem jej żywotności i mogą doprowadzić do szybkiego i trwałego uszkodzenia urządzenia.

Aby zminimalizować możliwość awarii warto, zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad.

 

Warto zwrócić uwagę na stosowany osprzęt

Wiertarki, tak jak inne narzędzia, mimo dość prostej konstrukcji ulegają ciągłym modernizacjom, zmianom i stosuje się w nich coraz nowsze technologie. Warto zatem wiedzieć, co nasze narzędzie potrafi i jakie są możliwości jego zastosowań. Jest oczywiście parę zasad, które pozostają niezmienne. Podczas wiercenia należy zwrócić uwagę na osprzęt, którego używamy.

Wiertło powinno być proste i ostre, dobrej jakości. Tanie wiertła mogą być przyczyna szybkiego uszkodzenia samego wiertła, uchwytu wiertarki, bądź też doprowadzić do uszkodzenia ciała operatora. Także stosowanie nieodpowiednich wierteł do różnych materiałów (np. wiercenie w murze wiertłem do drewna itp) Wszelkie rodzaju nieprawidłowości mogą spowodować uszkodzenie wiertarki. Np. - skrzywione, nawet nieznacznie, wiertło spowoduje powstanie drgań, które może doprowadzić do uszkodzenia łożysk w przekładni, a w konsekwencji do uszkodzenia urządzenia.

Tępe wiertło, oprócz słabych efektów wiercenia, może doprowadzić do szybkiego przegrzania się wiertła, w konsekwencji wiertarki, zniszczenia wiertła lub głowicy wiertarskiej.

 

Nigdy nie dopuszczaj do przegrzania

Podczas wiercenia należy pamiętać też o dobraniu odpowiednich obrotów, oraz możliwościach samej wiertarki. Wiele wątpliwości na ten temat może wyjaśnić dokładne zaznajomienie się z instrukcją obsługi.

Generalnie obowiązuje jedna prosta zasada::

 -mała średnica wiertła – wysokie obroty

- duża średnica wiertła – niskie obroty

Jeżeli używamy wiertarki dwubiegowej należy pamiętać, że na pierwszym biegu wiertarka ma niższe obroty, ale moment obrotowy wyższy na drugim biegu i odwrotnie. Podczas pracy należy zwracać uwagę na temperaturę narzędzia podczas pracy. Nadmierne przegrzewanie się silnika i korpusu wiertarki może doprowadzić do powstania nieodwracalnych uszkodzeń. Jeśli wiercimy w twardym materiale lub większą ilość otworów, warto kontrolować temperaturę samego urządzenia, jak i wiertła. Jeśli zauważymy nadmierne przegrzanie, należny przerwać pracę ,pozostawiając urządzenia do czasu, aż jego temperatura się ustabilizuje, wtedy możemy kontynuować wiercenie. Zbyt duże obciążenie silnika i pozostałych elementów wiertarki może doprowadzić do powstania nieodwracalnych uszkodzeń.

Szeroki wybór wiertarek do zastosowań amatorskich i profesjonalnych

Zadbaj o stan techniczny i czystość narzędzia

Zawsze należy pamiętać o okresowych (np. raz w roku) przeglądach urządzenia, najlepiej wykonanych w specjalistycznym serwisie. Wymiana szczotek, przetoczenie komutatora lub wymiana łożyska może w wydatnym stopniu, przy niewielkim nakładzie finansowym, wydłużyć okres użytkowania naszej wiertarki.

Należy pamiętać, że do podstawowych czynności konserwacyjnych należy czyszczenie urządzenia, najlepiej po każdorazowo zakończonej pracy. Wiertła trzeba wyjąć z uchwytu wiertarki, odłożyć w miejsce, w którym nie ulegną uszkodzeniu/skrzywieniu (jeśli nie posiadamy specjalnego pudełka). Całe urządzenie warto odkurzyć z pyłu, który powstał podczas wiercenia (np. zwykłym odkurzaczem domowym) a korpus wiertarki wyczyścić wilgotną (nie mokrą) szmatką. Po zakończonej pracy zawsze sprawdźmy też ogólny stan urządzenia, oraz czy przewód zasilający nie posiada widocznych uszkodzeń. W razie stwierdzenia nieprawidłowości postarajmy się dokonać napraw jak najszybciej. Utrzymanie narzędzia w czystości i dobrym stanie technicznym wpłynie też na wydłużenie jego żywotności, a nasze zadowolenie z wykonanej pracy będzie większe i przyniesie dużo satysfakcji z efektów majsterkowania.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
  • Daro 2021-11-19

    takie to proste, ale jak łatwo zapomnieć. chociaż jestem zadowolony, bo moja wiertarka z makity trzyma się całkiem dobrze

* Pola wymagane
Dodaj komentarz