Zamierzasz wyciąć blat kuchenny lub dopasować na długość półkę regału? To żaden problem. Pilarka tarczowa to najlepsze narzędzie do cięcia w linii prostej. Przygotowaliśmy mały poradnik dla majsterkowicza.

Do jakiego rodzaju prac są przeznaczone pilarki tarczowe?

Pilarki tarczowe to dosyć uniwersalne narzędzia, które można ciąć niemal wszystkie materiały z wyjątkiem określonych materiałów mineralnych oraz szkła. Jednak głównym obszarem zastosowań pilarki tarczowej jest szybkie i precyzyjne cięcie drewna i elementów płytowych w linii prostej. W branży stolarskiej obsługa pilarki nie stanowi problemu, może być kłopotliwa dla użytkownika indywidualnego ze względu na ryzyko odrzutu i zaklinowania się tarczy w materiale.

Istnieją piły do najróżniejszych zastosowań. Odpowiednią piłę dla siebie należy wybrać według następujących kryteriów: obrabiany materiał (np. naturalne drewno, tworzywo sztuczne), typ (np. twarde drewno, sklejka), forma (deski lub płyty) i rodzaj cięcia (prostoliniowe, krzywoliniowe).

Na co należy zwrócić uwagę podczas piłowania i jak uniknąć zagrożeń?

W przypadku pilarki ręcznej występuje przede wszystkim ryzyko skaleczenia się o tarczę, i to zarówno w przypadku pracującego, jak i niepracującego elektronarzędzia. Wolno stosować tylko dobrze naostrzone tarcze w nienagannym stanie. Ponadto muszą być przeznaczone do danego typu piły i posiadać atest. Stępione lub uszkodzone tarcze mogą zakleszczyć się w materiale i zablokować piłę. Nigdy nie należy zdejmować osłon, mocować ich w pozycji otwartej ani nie modyfikować ich w żaden inny sposób. Przed rozpoczęciem pracy należy zamontować przewidziane dodatkowe zabezpieczenia, np. klin rozdzielający. Mimo tego, że wydaje się to oczywistością, przypominamy, aby pilarkę obsługiwać oburącz, korzystając z przewidzianych uchwytów i stref ułożenia.  W czasie pracy pilarka musi być prowadzone pewnie i stabilnie. Siła posuwu powinna być także dobrana tak, aby nie doszło do zakleszczenia tarczy i w efekcie do zablokowania piły. W przypadku zablokowania może dojść do powstania momentu powodującego odrzut.

Podczas piłowania najważniejsza jest staranność. Chętnie pomożemy w opanowaniu tej czynności. Dla wielu majsterkowiczów piłowanie jest czynnością rutynową. Ale zarówno piłowanie wymaga ogromnej staranności. Chętnie pomożemy w opanowaniu tej czynności. W skrócie:

 1.  Pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Zawsze nakładać okulary ochronne i ew. ochraniacze na uszy.
 2.  Piłę należy prowadzić oburącz i trzymać ją w przewidzianych miejscach.
 3. Urządzenie prowadzić spokojnie i bez pośpiechu.
 4.  Dostosować prędkość obrotową pilarki tarczowej do właściwości ciętego materiału.
 5.  Do dłuższych cięć w linii prostej należy stosować prowadnicę.
 6.  Po zakończeniu pracy założyć osłonę.
Komentarze
 • zenon 2014-02-19

  Przede wszystkim musisz wybrać narzędzie o odpowiedniej głębokości cięcia. Np. jeśli masz deskę o grubości 70 mm, to wiadomo, że pilarka o głębokości 55 czy 65 mm nie będzie wystarczająca i lepiej wybrać narzędzie o głębokości cięcia 85 mm. Jeśli chodzi o rodzaj materiału, ważna jest nie tylko głębokość cięcia, ale też moc pilarki. Bo możesz mieć pilarkę o głębokości 85 mm, ale co z tego, jeśli będzie mieć moc 1200W i nie poradzi sobie z twardym drewnem. Dlatego w tym przypadku wybrać pilarkę nie tylko o większej głębokości cięcia, ale też o większej mocy – np. 2000W.

 • michał 2014-02-17

  na jakiej zasadzie dobieramy pilarkę do określonego rodzaju drewna czy materiału?

Dodaj komentarz
* Pola wymagane