autor: Redakcja www.narzedzia.pl

Akumulator litowo-jonowy (Li-Ion) stosowane w elektronarzędziach jako urządzenie gromadzące i oddające energię elektryczną dzięki czemu stają się one wygodne i w pełni mobilne.

Kilka wskazówek jakie pomogą przedłużyć życie akumulatorów Li-ion:

Akumulatory Li-ion jakie są stosowane w większości elektronarzędzi, w przeciwieństwie do akumulatorów NiCd czy NiMH, powinny być ładowane często i jak najszybciej po rozładowaniu przy czym nie ma konieczności rozładowywania ich do końca.

  • Jeśli nie będą używane przez dłuższy okres, należało by je zostać naładować na około 60% pojemności. W takim stanie akumulator ma znacznie wyższą żywotność. Jeżeli akumulator będzie przechowywany w stanie całkowitego rozładowania istnieje prawdopodobieństwo że ulegnie on uszkodzeniu.
  • Akumulatory Li-ion nie trzeba formować, w przeciwieństwie do akumulatorów starszego typu czyli NiCd czy NiMH
  • Należało by starać się nie używać wcale funkcji, które powodują pełne rozładowanie się baterii (często stosowano latarki pracujące na takich samych akumulatorach jak zakrętarki w obrębie danej firmy, przykładowo makita wkrętarka 6270DWALE jaka w kompletacji handlowej posiadała laterkę).
  • Akumulator powinien być przechowywany w chłodnym miejscu. Nie powinien być jednak poddawany działaniu temperaturom ujemnym ponad to przechowywanie w wysokich temperaturach (np. nagrzane samochody) przyśpiesza proces starzenia.

UWAGA !

Akumulatory Li-ion mogą wyciec, zapalić się lub wybuchnąć, jeśli zostaną nagrzane do wysokich temperatur. Nie należy ich przechowywać w samochodzie podczas upalnych i słonecznych dni. Zwarcie akumulatora może spowodować zapłon lub eksplozję. Nie należy również otwierać akumulatora. Akumulatory Li-ion zawierają urządzenia zabezpieczające, które, jeśli zostaną uszkodzone, również mogą spowodować, że akumulator zapali się lub wybuchnie. Ładowanie takiego akumulatora jest niebezpieczne. Podczas ładowania ogniwo (akumulator) rozgrzewa się co może doprowadzić do wybuchu.

Przeczytaj więcej:  Technologia litowo-jonowa w akumulatorach do elektronarzędzi - czym jest i jak działa?

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
  • MichalOne 2021-02-05

    Zauważyłem, ze co raz popularniejsze stało się owijanie baterii narzędzi bezprzewodowych w szmatki i folie. Moje pytanie brzmi po co się to robi ?

Dodaj komentarz
* Pola wymagane