Pielęgnacja żywopłotu rozpoczyna się praktycznie już od momentu jego założenia. Żywopłoty wymagają systematycznego odchwaszczania, podlewania oraz nawożenia. Zabiegiem decydującym o jego wyglądzie jest cięcie. Duży wpływ na poprawne wykonanie zadania ma wybór odpowiedniego sekatora.

Kup w Narzedzia.pl
Sekator do gałęzi Verto 15G258
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
143,99

Żywopłoty spełniają określone funkcje - wykorzystywane są przede wszystkim jako efektowna forma ogrodzenia ("żywe płoty"), służą do wygradzania różnych miejsc w przestrzeni. W zależności od zastosowanych roślin można uzyskiwać różne efekty - od wysokich, nieprzepuszczalnych dla wzroku zwartych przesłon, do niewielkich dekoracyjnych obwódek na rabatach. Stąd ich bardzo szerokie zastosowanie zarówno w krajobrazie otwartym jako forma zadrzewienia śródpolnego, jak i w miejskich terenach zieleni, a wreszcie w parkach i ogrodach, gdzie wykorzystywano je od najdawniejszych czasów.

Uwaga, obecnie  sekator AHS 7000 nie jest dostępny, zamiast niego polecamy sekator akumulatorowy Bosch EasyPrune.

Jak ciąć żywopłot za pomocą sekatora elektrycznego?

Aby cięcie żywopłotu było skuteczne, czyli przyniosło pożądany efekt dekoracyjny, należy zastosować odpowiedni sprzęt. W pierwszej fazie, gdy przycina się pojedyncze rośliny, wystarczy ręczny sekator ogrodniczy o dobrze zaostrzonych płaszczyznach tnących. W kolejnych latach, w miarę zwierania się roślin, gdy żywopłot formowany osiągnie formę jednorodną, najbardziej racjonalne jest zastosowanie sekatorów elektrycznych. Wybór sekatora uzależniony jest od wymiarów żywopłotu, grubości gałęzi i twardości drewna.

Kryteria te decydują o potrzebnej mocy urządzenia, długości noży i rozstawie noży tnących. Z myślą o cięciu większych żywopłotów został zaprojektowany sekator elektryczny Bosch AHS 7000 Pro. Urządzenie wyposażone jest w silnik o mocy 650 W. Rozwarcie noży wynosi 34 mm, a długość noży 600 lub 700 mm. Dzięki bardzo wysokiemu momentowi obrotowemu możliwe jest cięcie nawet bardzo twardych odmian drewna. Laserowo wykrawane i szlifowane diamentowo noże zapewniają precyzyjne i czyste cięcia, co z kolei gwarantuje żywopłotom zdrowy rozrost. Urządzenia mogą ciąć gałęzie o maksymalnej średnicy 34 mm. Mechaniczny hamulec zatrzymuje noże w ciągu 0,05 sekundy.

Czerwona osłona wzdłuż całego noża pozwala dobrze widzieć sekator, nawet, jeśli zagłębi się on w żywopłot. Zapobiega ona również zabrudzeniu noży. Obie rękojeści zostały rozmieszczone daleko od siebie, dzięki czemu użytkownik może utrzymać wygodną postawę ciała podczas pracy. Umiejscowienie punktu ciężkości tuż za przednią rękojeścią pomaga zachować kontrolę nad urządzeniem we wszystkich pozycjach pracy.

O czym należy pamiętać przy cięciu żywopłotu?

Pielęgnacja żywopłotu jest zajęciem niewątpliwie bardzo pracochłonnym, wymagającym pewnego wysiłku, staranności i systematyczności. Niemniej, gdy zdecydujemy się go założyć, a dalszej konsekwencji zapewnimy mu stałą opiekę, otrzymamy wspaniałą, dekoracyjną oprawę dla innych roślin i całego ogrodu.

przycinani żywopłotuDo urządzenia żywopłotu stosuje się ogromną różnorodność gatunków roślin - głównie krzewów (liściastych, iglastych i zimozielonych), ale także drzew, krzewinek i bylin. Można tworzyć tzw. żywopłoty formowane (cięte) o określonych wymiarach i formie (regularnej, geometrycznej) lub żywopłoty nieformowane (swobodnie rosnące) o charakterze bardziej naturalnym. Żywopłoty formowane wymagają zastosowania roślin, które znoszą intensywne przycinanie oraz mają dużą zdolność odrastania i zagęszczania się po cięciu (np. ligustr, irga błyszcząca, cis, bukszpan). Żywopłoty nieformowane pozwalają na wykorzystanie roślin o innych, dekoracyjnych walorach - są to zwykle gatunki o efektownym pokroju, ozdobne z kwiatów lub owoców (np. forsycja, jaśminowiec, lilak, ognik szkarłatny, róże krzewiaste, tawuła).

Czytaj też: Jak wybrać nożyce do żywopłotu?

O żywopłot trzeba dbać od początku

Pielęgnacja żywopłotu rozpoczyna się praktycznie już od momentu jego założenia. Tak jak w przypadku innych nasadzeń żywopłoty wymagają systematycznego odchwaszczania, podlewania oraz nawożenia. Rodzaj nawozu, dawki i terminy jego stosowania zależą od gatunku roślin, ich wieku oraz typu gleby. Podłoże w obrębie całego żywopłotu korzystnie jest wyściółkować (np. mieloną korą, trocinami, przekompostowanymi liśćmi) co znacznie ograniczy rozwój chwastów i straty wody z gleby w wyniku parowania. W przypadku żywopłotów formowanych lub nieformowanych złożonych z roślin liściastych zabiegiem decydującym o ich atrakcyjności jest cięcie. Cięcia nie wykonuje się, gdy żywopłot składa się z roślin o określonych walorach dekoracyjnych - naturalnie gęstych, o charakterystycznym wydłużonym pokroju (odmiany krzewów iglastych i zimozielonych o formie kolumnowej).

Żywopłoty nieformowane liściaste wymagają cięcia jedynie w początkowej fazie wzrostu, gdy następuje kształtowanie ich docelowej, prawidłowej konstrukcji (w pierwszym i drugim roku). Żywopłoty formowane wymagają systematycznego, corocznego cięcia, które jest podstawowym warunkiem utrzymania ich zamierzonej formy - regularnej, o określonych gabarytach, zwartej na całej długości i bez prześwitów w dolnej części. W obu przypadkach pierwsze cięcie wykonuje się tuż po posadzeniu. Polega ono na skróceniu i wyrównaniu wszystkich roślin tak, aby całe nasadzenie uzyskało jednakową wysokość. Cięcie wykonuje się na każdej roślinie osobno - należy przyciąć wierzchołek i skrócić pędy boczne. Ograniczamy tym samym wzrost krzewów, ale równocześnie pobudzamy je do rozkrzewiania i zagęszczania.

Od samej podstawy roślin wyrastają wówczas liczne długopędy, które w przyszłości utworzą zasadniczy szkielet żywopłotu. W przypadku żywopłotu formowanego cięcia w kolejnych latach wykonuje się już na całej jego długości, tak aby nadać mu wyrównaną powierzchnię w płaszczyźnie wierzchołkowej i w płaszczyznach bocznych. Najkorzystniejsze jest nadanie żywopłotowi formy trapezu (w przekroju) - powinien on być najszerszy u podstawy i lekko zwężać się ku górze. Dzięki temu światło łatwiej dociera do dolnych partii krzewów, co zapobiega ich przedwczesnemu ogołacaniu.

Jak ciąć żywopłot płasko?

Płaszczyzna cięcia w części wierzchołkowej może być płaska, przez co uzyskuje się efekt formy geometrycznej, lub lekko zaokrąglona, co daje formę bardziej miękką. Podstawowym problemem przy pielęgnacji żywopłotu formowanego jest utrzymanie na całej jego długości określonych, równych wymiarów (wysokości i szerokości) oraz wymaganego kształtu (proste, gładkie powierzchnie, bez niepożądanych nierówności). Pomocne jest wówczas zastosowanie prostej konstrukcji z rozciągniętych sznurków bądź długich listew, które wyznaczą granice cięcia. kobieta tnie żywopłot
Częstotliwość i terminy strzyżenia formującego zależą przede wszystkim od gatunków zastosowanych roślin. Zwykle tnie się 2-3 razy w roku: pierwszy raz późną wiosną, po rozpoczęciu wzrostu, drugi i ewentualnie trzeci raz - w lecie, w celu ograniczenia rozmiarów żywopłotu. Cięcia nie należy przeprowadzać w okresach deszczowych lub kiedy jest wysoka temperatura powietrza.
Ważnym elementem pielęgnacji żywopłotów jest stała kontrola ich stanu w zakresie struktury oraz zdrowotności roślin.

Systematycznie należy usuwać gałęzie złamane, uszkodzone, suche, a przede wszystkim porażone przez szkodniki lub choroby (tzw. cięcia sanitarne). W przypadku liściastych żywopłotów nieformowanych w miarę upływu lat pojawia się konieczność korekty konstrukcji roślin lub deformacji ich pokroju. Usuwa się wówczas gałęzie zbyt długie, nadmiernie zagęszczone, także stare o małej żywotności (cięcia korekcyjne i cięcia odmładzające).

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz