Czy można uratować narzędzia, które już zaczęły pokrywać się rdzą? Oczywiście, że tak, tylko trzeba działać szybko. Poniżej podpowiadamy, jak to zrobić. Metalowe narzędzia są szczególnie narażone na działanie wilgoci. Używa się ich do pracy niezależnie od pogody, a także przechowuje w miejscach zawilgoconych, jak przydomowe garaże. Pozostawione po pracy i nieużywane przez dłuższy czas na skutek działania korozji pokrywają się rdzą. Zardzewiałe narzędzia tracą nie tylko na wyglądzie, ale także są mniej wytrzymałe, a czasami nawet okazują się niezdatne do użytku.

Kup w Narzedzia.pl
45,82
Odrdzewiacz WD-40 - Preparat wielofunkcyjny 400ml Wd-40
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
42,49
Odrdzewiacz z mos2 400ml Schmith SODRDZ
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
35,02
Odrdzewiacz 150ml Wd-40
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
27,66
Odrdzewiacz - Preparat wielofunkcyjny 5l kanister Wd-40
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
235,99

Korozja - dlaczego jest tak niebezpieczna dla narzędzi?

Proces korozji postępuje stopniowo pod wpływem działania czynników atmosferycznych. W wyniku działania korozji powierzchnia narzędzi pokrytych rdzą ulega trwałemu uszkodzeniu i z czasem całkowicie niszczeje. Duża wilgoć panująca w warsztatach i przydomowych garażach sprzyja rozwojowi rdzy na metalach.

Prędkość postępowania procesu niszczenia metalowych narzędzi zależy od sposobu ich przechowywania, eksploatacji, a także zastosowanego zabezpieczenia antykorozyjnego. Im szybciej zaczniesz działać, najlepiej już przy pierwszych rdzawych wykwitach, tym większe prawdopodobieństwo, że uratujesz sprzęt przed niszczycielskim działaniem korozji i przywrócisz go do stanu świetności.

Odrdzewianie narzędzi - od czego zacząć?

Korozję z narzędzi można usunąć na wiele sposobów. Do tego celu możesz wykorzystać metody mechaniczne, domowe środki lub skorzystać ze specjalistycznych preparatów. Niezależnie od tego, jaki sposób wybierzesz, pamiętaj o właściwym zabezpieczeniu rąk. Długi kontakt ze środkami usuwającymi i hamującymi rozwój rdzy może doprowadzić do poparzeń dłoni. Szczególnie istotne jest to podczas korzystania ze skoncentrowanych, gotowych preparatów.

Wybór metody, za pomocą której będziesz usuwać rdzę, zależy od Ciebie. Pamiętaj jednak, że im bardziej rdza jest zaawansowana, tym agresywniejszego sposobu należy użyć. Przy bardzo skorodowanym narzędziu domowe sposoby mogą nie być skuteczne. Po przeprowadzonym zabiegu należy także pamiętać o zabezpieczeniu sprzętu specjalistycznymi środkami antykorozyjnymi.

Mechaniczne usuwanie rdzy

Niewielki nalot, w początkowej fazie rozwoju korozji z łatwością usuniesz mechanicznie. To bardzo popularna metoda, która sprawdzi się, gdy narzędzie nie jest mocno skorodowane. Rdzę wystarczy zeskrobać z metalu za pomocą papieru ściernego, drucianej szczotki lub szlifierki.

Dwa pierwsze rozwiązania pozwalają na delikatne usunięcie nalotu. Gdy jednak rdza jest większa, niż przypuszczałeś, skorzystaj ze szlifierki wyposażonej w specjalny osprzęt do szlifowania metalu. Po usunięciu rdzy narzędzia należy przeszlifować papierem ściernym, aby pozbyć się nierówności, a następnie zabezpieczyć specjalnym preparatem hamującym jej rozwój. Odpowiednio zakonserwowany sprzęt będzie służył Ci nie tylko dłużej, ale także rzadziej będziesz musiał powtarzać zabieg usuwania rdzy.

Mechanicznej metody usuwania rdzy należy używać regularnie, już przy pierwszych oznakach działania korozji. W przypadku silniejszych zmian może okazać się ona nieskuteczna.

Jak odrdzewiać narzędzia? - domowe sposoby na rdzę

Wbrew pozorom odrdzewianie narzędzi nie jest trudne i do zabiegu usuwania rdzy można użyć łatwo dostępnych środków, które znajdują się w prawie każdym domu. Są one nie tylko tanie, ale także bardzo skuteczne i przyjazne dla środowiska. Najczęściej do odrdzewiania narzędzi stosuje się ocet, sodę oczyszczoną, mieszankę soli i soku z cytryny, colę lub melasę.

  • Ocet doskonale nadaje się zarówno do tych mniejszych, jak i większych powierzchni. Skutecznie usuwa naloty. Wystarczy zamoczyć zardzewiałą część narzędzia w occie na całą noc lub owinąć je ścierką nasączoną w occie.
  • Soda oczyszczona jest powszechnie stosowana w gospodarstwie domowym i ma naprawdę szereg zastosowań. Jest także skutecznym odrdzewiaczem. Skorodowane miejsce wystarczy dokładnie umyć wodą, a następnie pokryć sodą oczyszczoną. Z połączenia wody i sody powstanie pasta, którą zostawiamy na przyrządzie przez kilka godzin. Następnie rdzę usuwa się delikatnie za pomocą drucianej szczotki lub papieru ściernego.
  • Mieszanka soli i soku z cytryny idealnie sprawdza się podczas walki z uporczywą rdzą. Z połączenia obu składników powstaje gęsta pasta, którą nakłada się na kilka godzin na skorodowane miejsca. Po upływie czasu preparat należy usunąć szmatką.
  • Cola i melasa doskonale nadają się do odrdzewiania narzędzi, łańcuchów, rurek i innych metalowych elementów. Każdy z preparatów należy rozcieńczyć z wodą w proporcjach 1:1. Działanie coli będzie widoczne już po jednej nocy leżakowania narzędzia w roztworze, natomiast na efekt działania melasy trzeba poczekać nawet kilkanaście dni. Wyczyszczone narzędzia przemywamy płynem do naczyń, suszymy i pokrywamy preparatem antykorozyjnym.

warsztat z zardzewiałym narzędziami

Gdy czas goni - profesjonalne preparaty do odrdzewiania

Specjalistyczne preparaty do odrdzewiania narzędzi poradzą sobie z procesem korozji zarówno na jego wczesnym etapie, jak i tym bardziej zaawansowanym. Ich ogromną zaletą jest szybkość działania. Po ich zastosowaniu w zaledwie parę chwil można korzystać z narzędzi, a nie jak w przypadku metod domowych, nawet po kilkudziesięciu godzinach. To także ostatnia deska ratunku, gdy inne metody zawiodły.

Chemiczne preparaty przeznaczone do walki z rdzą są silne i skoncentrowane, dlatego podczas ich użytkowania należy przestrzegać wszystkich zaleceń producenta, znajdujących się na opakowaniu.

Na rynku dostępnych jest wiele odrdzewiaczy. Również w naszym sklepie znajdziesz odrdzewiacze, które szybko i skutecznie poradzą sobie z rdzą na metalowych narzędziach. Chyba jednym z najbardziej znanych preparatów do odrdzewiania jest WD-40. To środek wielofunkcyjny, który łączy w sobie zalety olejów, smarów, środków czyszczących i antykorozyjnych.

WD-40 możesz stosować do różnych metali. Jest bardzo cenionym środkiem zarówno przez amatorów majsterkowania, jak i profesjonalnych mechaników. Z jego pomocą usuniesz zanieczyszczenia, odkręcisz zapieczone śruby, zlikwidujesz zarysowania z podłogi, a także poluźnisz zawiasy. To także doskonały środek do usuwania rdzy i zabezpieczania narzędzi przed niszczącym działaniem korozji. Podczas wysychania tworzy na powierzchni urządzenia cienką warstwę, która chroni je przed działaniem wilgoci.

Do usuwania rdzy, a także zabezpieczania narzędzi przed nią używane są także preparaty z siarczkiem molibdenu. Ich aplikacja nie jest trudna, a działanie skuteczne nawet przy sporej warstwie rdzy. Preparaty z molibdenem wykorzystywane są także do zabezpieczenia narzędzi po zastosowaniu domowych lub chemicznych metod walki z rdzą.

Bardzo silnym działaniem odznacza się kwas cytrynowy. Jest także niezwykle skuteczny w działaniu. Niestety wraz z warstwą rdzy usuwa farbę, którą pokryte są czyszczone przedmioty. Produkt należy rozpuścić w gorącej wodzie, a następnie zanurzyć w nim zardzewiały sprzęt. Po kilku godzinach można delikatnie zeskrobać rdzę drucianą szczotką.

Podczas odrdzewiania narzędzi często skuteczna okazuje się także nafta i benzyna.

Jaką metodę wybrać do odrdzewiania narzędzi?

Chyba każdy posiadacz metalowych narzędzi odczuł skutki niszczącego działania korozji. Zardzewiałe przyrządy z czasem nie nadają się do użytku. Aby zapobiec niszczeniu sprzętu, najlepiej odpowiednio konserwować narzędzia przy pomocy specjalistycznych preparatów. Gdy już jednak pojawią się pierwsze wykwity, konieczny jest wybór odpowiedniego sposobu odrdzewiania. Metoda powinna być dostosowana nie tylko do indywidualnych preferencji, ale także stopnia zaawansowania korozji. Na wczesnym etapie skuteczne będą metody mechaniczne i domowe. Gdy jednak korozja jest silna, konieczne staje się użycie preparatów przemysłowych. Po odrdzewieniu każde narzędzie powinno zostać zabezpieczone środkiem antykorozyjnym.

Komentarze
  • Działkowicz 2022-03-17

    Dziekuję za ten artykuł, bardzo przyda mi się w walce z rdzą na starych narzędziach!

Dodaj komentarz
* Pola wymagane