Wiercenie w gresie, a także w innych rodzajach płytek wymaga użycia odpowiedniego osprzętu i narzędzi, które nie uszkodzą materiału. Użytkownicy mogą wybierać pomiędzy wiertłami i koronkami diamentowymi do wiercenia na sucho, a koronkami i wiertłami do wiercenia na mokro. O efektach pracy poszczególnymi rodzajami osprzętu przeczytacie poniżej.

Kup w Narzedzia.pl
Wiertło Easy Gres 10mm na mokro Rubi
dostawa
wysyłka
>12 dni
34,14
140,99
318
Koronka diamentowa 35mm Bosch
dostawa
wysyłka
8-11 dni
223,49

Wiercenie w gresie na sucho

Jeśli potrzebujemy wywiercić otwór, który będzie zamaskowany to możemy wybrać koronkę diamentową do pracy na sucho. Przy tego typu osprzęcie wywiercony otwór nie będzie idealny, dlatego wiercenie na sucho koronką diamentową sprawdzi się przy otworze, który będzie "schowany". Jeżeli zakładamy koronkę na szlifierkę z regulacją obrotów, to prędkość narzędzia należy ustawić na maksymalnym poziomie.

Wiercąc otwór, dobrze jest trzymać szlifierkę lekko pod kątem i wykonywać ruch dookolny, co pozwala łatwiej "wgryźć się" w materiał i zminimalizować ryzyko zakleszczenia się koronki. Jeżeli mamy do wywiercenia otwór o małej średnicy to możemy posłużyć się wiertłem wielozadaniowym, które sprawdza się w różnych materiałach, np. Bosch MultiConstruction. To wiertło przewierci się przez gres, jednak będzie potrzebować sporo czasu i dużej siły docisku. Wśród osprzętu do wiercenia na sucho znajdziemy także koronki, które możemy stosować zarówno na szlifierkę kątową, jak i na wiertarkę.

Tego typu osprzęt posiada w swojej ofercie Rubi. Przy czym trzeba pamiętać, że zamontowanie koronki z gwintem M14 na wiertarkę wymaga użycia specjalnego łącznika.

Zalety wiercenia w gresie na sucho:

 • nie chlapiemy wodą, 
 • nie musimy się bawić z pojemnikami na wodę itp.

Wady wiercenia w gresie na sucho:

 • kurz, 
 • mniejsza precyzja,
 • większe zużycie osprzętu.

Koronka do wiercenia na sucho

Sprawdź także: szlifierki kątowe w narzedzia.pl

Wiercenie w gresie na mokro

Wśród osprzętu do wiercenia na mokro w gresie również możemy wybierać wśród koronek i wierteł diamentowych, ale oprócz nich przyjrzymy się także specjalnemu wiertłu olejowemu diamentowemu. Nie jest to osprzęt do pracy z wodą, ale ze względu na obecność oleju, omówimy go w sekcji odnoszącej się do wiercenia na mokro. Konstrukcja tego wiertła została tak zaprojektowana, że podczas wiercenia olej wypływa, wiążąc pył, jednocześnie chłodząc końcówkę.

To sprawia, że żywotność osprzętu wydłuża się. Po wywierceniu otworu olej, który wypłynął z wiertła wystarczy zetrzeć z płytki. Ten osprzęt występuje w dwóch wersjach: wiertło diamentowe z możliwością uzupełniania oleju. i bez tej możliwości. Jeśli chodzi o efekty wiercenia w gresie to wiertło olejowe Bosch gwarantuje precyzyjne wywiercenie otworu. Podobnie jest w przypadku koronek diamentowych Robust Line i wierteł diamentowych do pracy na mokro.

Taki osprzęt pozwala wykonać otwór bez wyszczerbień, dlatego możemy nim spokojnie wiercić tam, gdzie miejsce przewiertu będzie widoczne. Jeśli wiercimy na mokro to potrzebujemy stałego polewania miejsca pracy wodą. Można do tego wykorzystać hydronetkę z przystawką. To rozwiązanie jest o tyle wygodne, że użytkownik nie musi jednocześnie wiercić otworu i polewać go wodą, gdyż woda z hydronetki jest podawana automatycznie. Innym sposobem jest samodzielne podawanie wody przy jednoczesnym wierceniu otworu.

Jeśli mamy taką możliwość to najlepiej pracować wtedy na zewnątrz, nad zlewem lub jakimś pojemnikiem, gdyż to pozwoli ograniczyć bałagan związany z rozlewającą się wodą. Trzecią opcją jest zanurzenie płytki w płaskim pojemniku wypełnionym wodą. Ten sposób jest równie wygodny, co użycie hydronetki, gdyż operator nie musi samodzielnie polewać płytki.

Zalety wiercenia w gresie na mokro:

 • precyzja, 
 • dłuższa żywotność osprzętu.

Wady wiercenia w gresie na mokro:

 • konieczność pracy z wodą.

Koronka do wiercenia na mokro

Wskazówki odnośnie wiercenia w gresie:

 • pod koniec wiercenia trzeba uważać, żeby po przebiciu się przez materiał nie uderzyć uchwytem wiertarki lub osłoną szlifierki w płytkę, gdyż możemy ją przypadkowo zarysować;
 • przy osprzęcie należy wziąć pod uwagę na jakich obrotach powinien pracować, aby nie przegrzać go i nie uszkodzić;
 • podczas wiercenia wiertarką czy wiertarko-wkrętarką udar powinien być wyłączony (jeśli urządzenie posiada udar);
 • poszerzanie otworu w płytce: czasem może zdarzyć się tak, że źle wymierzyliśmy otwór, który  okazuje się zbyt mały i trzeba go poszerzyć. Jak to zrobić? Możemy użyć specjalnego frezu diamentowego Bosch. To osprzęt z gwintem M14 więc do zamontowania na szlifierkę kątową.
 • Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
  Komentarze
  • dobrymajster.org.pl 2017-12-09

   co za bzdury wypisujecie - w gresie wierci się bez udaru, z udarem ma się 100% gwarancji, że gres pęknie

  • Fabian 2017-11-23

   a jaką masz wiertarkę bo musi być udarowa i wiercisz z małym skokiem, inaczej nie pójdzie - możesz też chłodzić wiertło

  • Michu 2017-11-10

   bo pewnie masz wiertła za złotówkę z marketu! do gresu musi być mocny model, a to kosztuje. kup drogie, markowe wiertła to i gres przewiercisz

  • Karol 2017-11-05

   doradźcie proszę konkretne modele - już 5 wierteł zjechałem i nic...

  Dodaj komentarz
  * Pola wymagane