Nieodłącznym elementem zimowego krajobrazu jest śnieg, szczególnie dający się we znaki właścicielom posesji, których zadaniem jest jego zgarnianie. Jak i czym zabrać się do odśnieżania, aby było one mało uciążliwe? Zajrzyj do naszego poradnika.

Usuwanie śniegu nie należy wcale do zadań przyjemnych. Wymaga ono bowiem od nas użycia sporej siły, szczególnie jeżeli śnieg jest przymarznięty do podłoża, a opady są częste i obfite.

 

Szufle i łopaty do rąk

Odśnieżanie ręczne czyli takie, które wymaga użycia odpowiednich łopat i szufli, nadal stanowi jeden z najpopularniejszych sposobów walki ze śniegiem. Na rynku wybór łopat i szufli jest szeroki. Różnicuje je się pod względem: wagi, materiału, z którego zostały wykonane oraz ergonomii użytkowania.

 

Łopata do śniegu Fiskars

 

A może pług ręczny?

Ręczne pługi wyglądem przypominają szufle, nadają się jednak do szerszych powierzchni. Zazwyczaj posiadają też okutą głowicę, która pomaga usuwać zbity i mokry śnieg. Warto wspomnieć, że na rynku możemy spotkać łopaty składne, doskonale nadające się do samochodowych bagażników.

 

Odśnieżarka elektryczna

Elektryczne odśnieżarki czyli te, do których uruchomienia potrzebne jest źródło prądu, doskonale sprawdzą się na powierzchniach małych np. w przydomowych ogródkach czy alejkach. Są to urządzenia lekkie i tanie – w granicach 400-500 zł.

 

Odśnieżarki spalinowe

Spalinowe odśnieżarki do uruchomienia wymagają użycia benzyny lub mieszanki benzyny z olejem, przez co problem ograniczającego nas kabla znika. Charakteryzują się również większą mocą, co zdecydowanie ułatwia pracę na powierzchniach okrytych zbitym i twardym śniegiem. 

 

Odśnieżarka spalinowa bez napędu Nac ST2100

Trochę techniki…

Odgarnianie śniegu to nie byle gratka. Pierwszy krok to ustalenie z jakim typem śniegu mamy do czynienia (mokry, puszysty, zbity) – ułatwi to nam wybór odpowiedniego narzędzia. I tak: jeżeli śnieg jest świeży i lekki to wystarczy użyć zwykłej łopaty. Gorzeje, jeżeli pod warstwą śniegu znajduje się lód - wtedy do akcji wkracza szufla lub pług ręczny ze specjalnie obitą głowicą do rozbijania lodu. Pamiętajmy jednak o tym, aby dostosować siłę rozbijania lodu do podłoża, aby nie uszkodzić sobie brukowej kostki.Kierunek ma znaczenieŚnieg odgarniamy zawsze na jedną stronę. Nie zgarniamy również śniegu w pobliże studzienek kanalizacyjnych, uważajmy również na ewentualne krzewy posadzone przy chodniku czy alejkach. 

 

Sypać czy nie sypać?

Sól drogowa to zmora kierowców i nie tylko. Po pierwsze niszczy karoserię samochodów, uszkadza nasze obuwie, ale i jest niezdrowa dla gleby. Lepszym rozwiązaniem jest użycie piasku lub popiołu, można również zakupić mikrogress.A co na to prawo?Prawnie właściciele lub też opiekunowie posesji  zobowiązani są do odśnieżania chodnika wzdłuż posesji w sposób nie zakłócający ruchu pieszych i pojazdów. Powinni również dbać o usuwanie śniegu i sopli z dachów. Za drogi publiczne odpowiedzialne są miejskie i gminne zarządy dróg.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
  • Patrycja 2015-01-07

    Ja z soli zrezygnowałam, lepszy jest piasek - nie uszkadza kotki brukowej. Do tego łopata lub w cięższych przypadkach zgarniacz do śniegu i gotowe :)

Dodaj komentarz
* Pola wymagane