Zamontowanie oświetlenia z detektorem ruchu wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa na danym obszarze lub w budynku, komfort użytkowania oraz energooszczędność. Podpowiadamy, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje czujników obecności, jak działają i w jakich miejscach najlepiej je zainstalować.

Kup w Narzedzia.pl
Czujnik ruchu mikrofalowy ROLF JQ-L biały Kanlux
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
48,38
Czujnik ruchu 1000W 180st. ALER JQ-30-W biały Kanlux
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
39,43
Czujnik ruchu 1200W 165st.ALER JQ-30-B IP44 czarny Kanlux
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
40,79
Czujnik ruchu 180 stopni IP65 1200W czarny Orno
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
57,49
47,45
91,49

Co to jest czujnik ruchu?

Detektor ruchu to świetny sposób na oszczędność energii elektrycznej i zwiększenie bezpieczeństwa w swoim domu, firmie. Są to niewielkie urządzenia, które montuje się na ścianie bądź suficie, niemal niewidoczne. Nie psują wyglądu pokoju, korytarza czy elewacji, ponieważ nie rzucają się zbytnio w oczy. Urządzenie to wykrywa ruch w swojej okolicy, na określoną odległość.

Działanie czujnika obecności powiązane jest z kilkoma technologiami, które omówimy poniżej. Co ważne, urządzenie to można wykorzystać na dwa sposoby. Powiązanie czujnika z systemem alarmowym spowoduje uruchomienie alarmu, gdy ktoś niepowołany pojawi się w obszarze działania czujki i oprócz włączenia sygnałów dźwiękowych, wyśle automatycznie sygnał np. do firmy ochroniarskiej bądź innych służb.

Z kolei montaż oświetlenia z detektorem ruchu pozwoli na automatyczne uruchomienie się określonych lamp wewnątrz budynku lub na zewnątrz. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie stosowane coraz częściej w domach, blokach, budynkach użyteczności publicznej i firmach, a przy tym wpływające na obniżenie rachunków za prąd.

Czujnik ruchu

Jak działają czujniki ruchu?

Działanie danego detektora ruchu uzależnione jest od technologii, w jakiej został wykonany. Najpopularniejsze obecnie rodzaje czujników to:

  • pasywne – działają na podczerwień, wykrywając zmianę promieniowania na terenie, który obejmują swoim działaniem. W praktyce oznacza to, że pasywne czujniki obecności są wyczulone na zmianę temperatury – człowiek ma charakterystyczny jej rozkład w całym ciele (np. chłodniejsze nogi, cieplejsza głowa), dlatego najbardziej zaawansowane urządzenia są w stanie odróżnić nawet zwierzę od człowieka. Kluczową rolę w montażu czujników pasywnych stanowi wysokość, na jakiej powinny zostać umiejscowione, gdyż najlepiej reagują na obiekty pojawiające się prostopadle w ich zasięgu.
  • aktywne – zwane mikrofalowymi bądź radarowymi. Do wykrywania ruchu wykorzystują działanie fal elektromagnetycznych z efektem Dopplera. Czujnik ruchu tego rodzaju wysyła przez nadajnik mikrofale, które następnie odbijają się od przeszkody w postaci ściany lub podłogi i wracają do odbiornika. Zakłócenie długości fal oznacza, że w polu czujki znalazł się obiekt. Oświetlenie z detektorem ruchu mikrofalowym jest najbardziej czułe i dokładne. Wyłapuje ruch nawet przez przeszkody (np. szkło).
  • dualne – ma dwa tory detekcji: na podczerwień i mikrofalowy, czyli jest to połączenie dwóch powyższych sposobów wykrywania ruchu. Dualne czujniki obecności reagują, gdy alarm wyjdzie z dwóch linii detekcji, co sprawia, że łączą w sobie zalety pasywnych i aktywnych czujników oraz że są najbardziej odporne na fałszywe alarmy.

Większość detektorów ruchu, połączonych z oświetleniem, może działać równolegle z włączonym światłem. Decydując się na zamontowanie czujników, nie pozostaje nam wyłącznie poruszanie się w ich obszarze, aby mieć źródło światła, lecz można je zwyczajnie włączyć na dłuższy czas.

Detektor ruchu

Gdzie warto zainstalować czujnik ruchu?

Innym kryterium podziału detektorów ruchu jest zastosowanie wewnętrzne lub zewnętrzne. Niektóre modele są więc przeznaczone do użytku w domu, a inne – do zamontowania na ścianie lub suficie na zewnątrz budynku.

Jeżeli zależy nam na zwiększeniu bezpieczeństwa i ochronie przed włamaniem, to warto zainstalować czujnik obecności na zewnątrz. Samo włączenie się światła odstrasza wielu złodziei – są wówczas bardzo dobrze widoczni, a zapalenie się lamp zwraca uwagę właścicieli posesji. Zaletą tej metody dla mieszkańców danej nieruchomości jest oświetlanie drogi do domu.

Osoby, które chcą zaoszczędzić na rachunkach za prąd, powinny zamontować czujniki ruchu wewnątrz domu (np. w korytarzach) lub w bloku (np. na klatkach schodowych, ciągach komunikacyjnych). To rozwiązanie sprawdza się również w siedzibach firm lub innych dużych budynkach, przez które przechodzi codziennie wiele osób. Nie da się w takich miejscach kontrolować regularnego wyłączania światła po opuszczeniu jakiegoś pomieszczenia przez daną osobę.

Szczególnie popularne oświetlenie z detektorem ruchu jest także w toaletach publicznych. Niezwykle komfortowe i efektowne jest zamontowanie czujników w szafkach – po otwarciu drzwiczek automatycznie włączy się oświetlenie LED. Sporą popularnością cieszy się ten rodzaj oświetlenia mebli w kuchniach, łazienkach.

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego narzedzia.pl, oferującego wiele czujników ruchu, dostosowanych do różnych potrzeb i wymagań. Znajdziesz w nim modele pasywne i aktywne, o szerokim zasięgu detekcji (nawet 360 stopni) oraz do zastosowania wewnętrznego i zewnętrznego.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane