Podczas cięcia trawy nie tylko sama podkaszarka jest ważna, ale także odpowiednio dobrane narzędzie robocze. Skupimy się zasadniczo na cięciu żyłkami nylonowymi, które używa się do cięcia traw i drobnych roślin.

Kup w Narzedzia.pl
Żyłka Ryobi RAC132
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
27,99 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
19,99
Żyłka nylonowa Makita 369224061
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
8,82
Szpula z żyłką tnącą Verto 50G490-134
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
46,99
Zapasowa żyłka HDL 10 szt BlackDecker A6487
dostępne
8 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
30,20

Co jest istotne przy wyborze żyłki do kosy?

Należy wiedzieć, że cięcie materiałów wiotkich, jakimi są rośliny, jest najskuteczniejsze, gdy żyłka ma wysoką prędkość obwodową, a powierzchnia styku z ciętymi roślinami jest jak najmniejsza. W związku z tym bardzo cienka żyłka będzie najskuteczniejsza przy takim rodzaju cięcia. Jednakże dochodzą też takie czynniki jak masa, pęd i energia kinetyczna żyłki. Nie powinna ona też być lekka, gdyż pomimo dużej prędkości i niewielkiej powierzchni styku, jej pęd i energia będą zbyt małe, a zatem też niewielka siła cięcia.

Istnieją jednakże sposoby zmniejszania powierzchni styku żyłki z ciętymi roślinami. W tym celu stosuje się żyłki o przekroju kwadratowym lub 5-kątnym. Żyłki takie znacznie bardziej ostre krawędzie, które zwiększają ich agresywność i efektywność szczególnie podczas cięcia grubszych roślin: chwastów czy nawet zarośli. Występują one w rozmiarach 2-3 mm. Jednakże nie tylko wielkość przekroju czy jego kształt żyłki mają istotne znaczenie, ale też takie właściwości, jak: odporność na rozrywanie i strzępienie oraz na wysoką temperaturę wytwarzaną podczas cięcia (powoduje topnienie nylonu), z którego zostały wykonane. O tych właściwościach zasadniczo decyduje jakość nylonu. Im wyższa, tym żyłka lepsza.

żyłka w podkaszarkach

Zasadniczo, należy wiedzieć, z jakimi żyłkami współpracuje głowica naszej kosy lub podkaszarki. Chodzi tu głównie o średnicę żyłki. Nie powinno się nawijać żyłek o średnicy większej niż zalecana, bo będziemy mieć problem z ich wysuwaniem w trakcie cięcia – zbyt gruba żyłka będzie się blokować. Z kolei głowica dobrana jest optymalnie do kosy przez jej producenta. Musimy się stosować do parametrów kosy czy podkaszarki (instrukcja obsługi). Gdy już określimy, jakiej średnicy żyłki możemy używać w naszej kosie.

Zobacz też: Wszystko o kosach spalinowych

Przeznaczenie żyłki ma znaczenie

W dalszej kolejności powinniśmy określić kryterium przeznaczenia, a zatem rodzaju koszonej roślinności oraz mocy silnika kosy. Zasadniczo uznaje się, że żyłek o przekroju czy średnicy od 1,3 do 2 mm używa się w podkaszarkach podczas cięcia drobnej trawy i niewielkich roślin, np. koniczyny. Grubsze żyłki, np. 2 mm, przeznaczone są nie tylko do cięcia trawy, ale również do średnich chwastów (mają bardziej uniwersalne zastosowanie), a grubsze żyłki 2,7 i 3mm – oprócz wspomnianych traw i chwastów radzą sobie również z wysokimi chwastami, niewielkimi zaroślami oraz koszeniem łąk. Im grubsza żyłka, tym większe pole zastosowań i większa uniwersalność. Zatem gdy mamy kosę na żyłkę o średnicy 2,7 czy 3 mm, nie ma problemu z optymalnym dobraniem żyłki do ciętego nią materiału.

żyłka w podkaszarkach

Efektywność pracy a rodzaj nici

Jeżeli zależy nam na agresywnym i bardzo efektywnym cięciu grubszych roślin czy gęstych traw, należy użyć żyłek o przekroju kwadratowym lub 5-kątnym. Tego rodzaju żyłki mają wyraźne ostrzejsze krawędzie, które zwiększają ich agresywność i efektywność zwłaszcza podczas cięcia grubszych roślin: chwastów czy nawet zarośli. Występują w rozmiarach 2-3 mm. Jeśli nie zależy nam na dużej szybkości pracy i koszenie traktujemy jako proste prace pielęgnacyjne we własnym ogrodzie, wystarczą nam tradycyjne żyłki o przekroju okrągłym.

żyłka w podkaszarkach

Ciche żyłki - czym są i dlaczego warto je kupić?

Od jakieś czasu na rynku dostępne są również tzw. ciche żyłki adresowane do osób, którym szczególnie zależy na  środowisku naturalnym, ceniących sobie komfort pracy lub dla tych, dla których hałas jest wysoce szkodliwy. Mają one przekrój kwadratowy skręcony (spiralny).

Podsumowując - jak wybrac żyłkę do podkaszarki?

Przed wyborem odpowiedniej żyłki trzeba zastanowić się na następującymi kwestiami: parametry głowicy, kryterium materiałowe, rodzaj wykonywanej pracy. Istotne są również kryteria efektywnościowe i środowiskowe.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
 • Stanisław 2022-06-03

  Miało być dlaczego 3mm żyłka rwie się jak nitka ?

 • j-23 2022-05-29

  ciche zylki a silnik wiecej halasuje..

 • Leon 2020-07-02

  Do pierwszego koszenia (kosze ponad 1000m2) używam grubszej żyłki, gwiazdka lub kwadrat 2,7;3mm . drugie i następne koszenia 2mm tzw potraw ma bardziej miękkie łodygi. Sprawdziłem to, koszę już ponad 10lat. Kosa Kawasaki i sthil, wolę Kawasaki cichsza i lżejsza.

 • ekspert koszenia 2019-05-14

  Gwiazdka czy kwadrat jest bardziej agresywna i lepiej ścina trawę, ale też powoduje większe opory powietrza niż żyłka okrągła, dlatego jak nie mamy twardych łodyg i chaszczy to do trawy wystarczy w zupełności okrągła żyłka. Im cieńsza żyłka tym obroty silnika są wyższe- mniejsze opory, i odwrotnie im grubsza tym niższe obroty i większe opory powietrza.

 • Agnieszka Zięba 2017-06-14

  Czy będziecie mieli z powrotem żyłki Nac? Nigdzie nie idzie ich dostać, zawsze zamawiałam je u was w sklepie.

 • Franek 2016-06-28

  I w końcu wiem o co chodzi w tych żyłkach 'do tej pory czarna magia Bdb artykuł Dziękuję

 • misie 2015-11-20

  Mi się najlepiej kosiło żyłką-gwiazdką, kosa wtedy śmiga jak marzenie

 • Maria 2014-09-09

  Odkąd odkryłam cichą żyłkę to jestem szczęśliwszym człowiekiem. Ich stosowanie powinno być obowiązkowe, zwłaszcza w miastach.

 • Patryk 2014-05-26

  nigdy nie slyszalem o cichych zylkach jak toma dzilac?

Dodaj komentarz
* Pola wymagane