Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej i przetestować wkrętak akumulatorowy DeWalt DCF680. Teoretycznie wkrętak ten nie różni się od podobnych narzędzi innych marek. Cała innowacyjność polega na opracowaniu i wprowadzeniu żyroskopowego systemu sterowania prędkością obrotową i kierunkiem wirowania wrzeciona.

Wkrętak akumulatorowy DeWalt DCF680 nie posiada na obudowie żadnego przełącznika zmiany kierunku obrotów. Zmiana trybu pracy (prawe/lewe obroty) i prędkości obrotowej dokonuje się poprzez obrót ręką narzędzia. Jeśli chcemy, by bit kręcił się w prawo (zakręcanie), to przed rozpoczęciem wkręcania obracamy go delikatnie w tę samą stronę. Gdy chcemy zmienić kierunek na lewy (odkręcanie), to obracamy rękę w lewą stronę. Co więcej, im szybciej będziemy wykonywać ruch ręką (lewo/prawo), tym szybsze będą obroty silnika. Jeśli obrót wykonujemy szybko, to wystarczy odchylić wkrętak o ok. 10°, aby uzyskać maksymalną prędkość obrotową. Natomiast, gdy chcemy wykonać pracę precyzyjnie i potrzebujemy płynnej zmiany tego parametru, to do osiągnięcia maksymalnej prędkości obrotowej powinniśmy obrócić elektronarzędzie o ok. 35°. Dzięki temu rozwiązaniu wkrętak obsługuje się bardzo wygodnie, bez konieczności robienia przerwy  na zmianę ustawień. Istotny jest fakt, że mechanizm żyroskopu działa w każdej płaszczyźnie pracy wkrętaka (w pionie, poziomie, pod skosem).

Silnik wkrętaka akumulatorowego DeWalt DCF680 oferuje maksymalny moment obrotowy 4Nm, a jego wrzeciono może obracać się z prędkością do 430obr./min. Do jeszcze bardziej precyzyjnej regulacji momentu wkręcania służy pierścień z 11 położeniami.

Wkrętarka DeWalt DCF680 ma ponadto najbardziej odpowiedni do tego typu możliwości pracy uchwyt wiertarski – beznarzędziowy uchwyt 6-kątny 1/4”. Montaż osprzętu polega na zainstalowaniu wiertła lub bitu i odciągnięciu tulei zabezpieczającej. Przy precyzyjnym wkręcaniu lub wierceniu można się wspomóc diodą, które doświetla miejsce pracy.

Wkrętak akumulatorowy DeWalt DCF680 można obsługiwać w dwóch pozycjach – jako normalne narzędzie z uchwytem pistoletowym lub jako wkrętak prosty. Rękojeść główną można bowiem złożyć – czujnik żyroskopowy działa w obu konfiguracjach.

Wkrętak DeWalt DCF680 zasilany jest akumulatorem Li-Ion o napięciu 7,2V i pojemności 1Ah. Bateria jest wyjmowana i ładuje się ją w zewnętrznej ładowarce. W górnej części znajduje się wskaźnik stanu naładowania baterii.

Podczas wiercenia nie dochodzi do zwolnienia obrotów. Mimo że wkrętak wygląda niepozornie, to w pełni funkcjonalne kompaktowe narzędzie, szczególnie przydatne do montażu w trudno dostępnych miejscach. Przeprowadzone testy pokazały, że żyroskopowy system sterowania wkrętakiem DeWalt sprawdza się w praktyce, tzn. pozwala, wykorzystując jedynie ruchy ręki operatora, na szybką zmianę kierunku obrotów i ich optymalny dobór, jak też na dokładną pracę.

Podsumowując, wkrętak DeWalt DCF680 to nie tylko duża siła zawarta w kieszonkowych wymiarach, ale także i nowa filozofia sterowania pracą wkrętaka za pomocą ruchów ręki.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
  • Arek 2014-11-22

    Mam taki. Wypas. Jest mocniejszy od reszty . .

Dodaj komentarz
* Pola wymagane