Wśród wielu narzędzi i elektronarzędzi, których używam w codziennej pracy związanej z obróbką drewna jest jedno, które wywołało wręcz rewolucję w wykonywaniu niektórych operacji obróbki. Jest to Frezarka górnowrzecionowa GOF 900 CE PROFESSIONAL firmy Bosch

Jest ona wyposażona w silnik o mocy nominalnej 900 W i posiada prędkość obrotową wrzeciona regulowaną płynnie w zakresie od 12000 do 24000 obrotów na minutę, co jak w dalszej części opisu uzasadnię – jest jej ważnym walorem technicznym. Duże znaczenie ma również skok korpusu frezarki w wymiarze 50mm – co praktycznie sprowadza się do możliwości wykonywania frezowań w sumarycznej głębokości do 50 mm.

 

Tu muszę ujawnić, że od ponad 40 lat zajmuję się artystyczną obróbką drewna, obejmującą min, rzeźbę i płaskorzeźbę w drewnie. I właśnie, to przy realizacji płaskorzeźb odkryłem rewelacyjne możliwości mojej frezarki górnowrzecionowej firmy BoschWykonanie płaskorzeźby – będącej w istocie reliefem wypukłym – sprowadza się w praktyce do naniesienia na płaską powierzchnię drewnianą, konturów zamierzanej do uzyskania formy plastycznej, (która docelowo ma pozostać wypukła) a następnie wybrania (obniżenia) drewna do odpowiedniej głębokości na zewnątrz tych konturów.

 

Operacja taka wykonywana od lat tradycyjnie była żmudna i pracochłonna. Wymagała bowiem odcinania dłutem ręcznie ( przy użyciu pobijaka) – konturu na odpowiednią głębokość – zazwyczaj w kilku przejściach., a następnie wydłutowaniu (wystruganiu) zewnętrznej części powierzchni, która docelowo ma pozostać obniżona. Trudnością było utrzymanie w miarę równego ( płaskiego ) dna. Ponadto trzeba było niejednokrotnie pokonywać  problem zadziorów wynikających z wielokierunkowego przebiegu słojów.

 

 

Zastosowanie frezarki górnowrzecionowej GOF 900 CE PROFESSIONAL  do tej operacji pozwoliło na wyeliminowanie wszystkich tych niedogodności wielokrotnie zwiększając wydajność pracy i wprowadzając w miarę wysoki jej komfort. W miarę, ponieważ wystepują tu zjawiska nieznane w dotychczasowej metodzie tradycyjnej. A mianowicie, ponieważ prowadzenie pracującego freza wzdłuż konturu płaskorzeźby odbywa się  „z ręki”, czyli bez szablonu, wymagana jest duża łatwość i swoboda jego prowadzenia. Utrudnia to zastosowanie odsysacza wiórów wraz z wężem połączonym z adapterem odsysającym. Koniecznym jest więc zabezpieczenie dróg oddechowych maską przeciwpyłową i od czasu do czasu wyłączenie urządzenia, i usunięcie nadmiaru nagromadzonych pyłów. Niemniej zabiegi te są opanowane i nie wpływają w żadnym stopniu na motywację użycia frezarki i zachwyt nad jej możliwościami.

 

 

Trzeba nadmienić, że możliwość wyboru obrotów wrzeciona w dość dużym zakresie to znaczny atut urządzenia bo umożliwia obróbkę drewna o różnych twardościach ( np. lipa-buk) i stosowanie różnych średnic freza, eliminując przy tym przypalanie drewna. Praktyczne wykorzystania opisywanego urządzenia, a tym samym potwierdzenie jego walorów chcę przedstawić na przykładzie płaskorzeźby pt.: „Logo roku wiary” – będącego graficzną, głęboko symboliczną formą opracowaną dla wydarzeń w kościele katolickim -   ogłoszonych przez papieża Benedykta XVI na rok 2013.

 

Przedstawione jest ono (logo) na zdj. 1 jako gotowa wykonana przeze mnie płaskorzeźba. Gdy tylko otrzymałem ten temat do wykonania, od razu skojarzyłem, że bez większych przeszkód zrealizuję to przy pomocy mojej frezarki górnowrzecionowej firmy Bosch. Po przeniesieniu na deskę grafiki wykonywanego przedmiotu uzbroiłem frezarkę w frez palcowy o średn. 8 mm, obniżyłem go na zderzaku schodkowym o 1 takt w stosunku do górnej powierzchni deski i od razu przystąpiłem do pracy ( zdj. 2 i 3 ). Po zakończeniu obróbki frezarką konieczne były jeszcze niewielkie ręczne poprawki i płaskorzeźba w stanie surowym byłą gotowa (zdj. 4). Dla uzyskania kontrastu, tak wykonaną płaskorzeźbę poddałem natryskowi bejcą przyciemniając ją nieco – przy pomocy pistoletu natryskowego elektrycznego PFS 55 firmy Bosch, który również zakupiłem na wyposażenie swojej pracowni. Po delikatnym przetarciu drobnym papierem ściernym powierzchni wypukłych dał się uzyskać efekt jak przedstawia to właśnie zdj. 1.

 

Mimowolnie wielokrotnie nasuwa mi się refleksja, że zbyt późno dojrzałem do nabycia tej frezarki na wyposażenie pracowni, gdyż jak sobie przypominam jest ona dostępna w handlu już od wielu lat, a ja pracuję nią dopiero od 2,5 roku!

 

Tekst autorstwa Pana Kazimierza Czapki, zwycięzcy konkursu "Co myślisz o swoim Boschu?". Gratulujemy!

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz