Wiosna i jesień to pory roku, kiedy szczególnie dbamy o glebę w naszym ogrodzie. Nic dziwnego, w tym okresie wymaga ona bowiem bycia poddaną określonym czynnościom, jeśli chcemy, by była wydajna, zdrowa. Jedną z takich czynności jest rekultywowanie jej glebogryzarką

Istnieje kilka sprawdzonych zasad, dzięki przestrzeganiu których naszą pracę z glebogryzarką będzie można uznać za udaną.

 

Wybierz glebogryzarkę w sklepie narzedzia.pl

 

 

Przede wszystkim, nie należy używać maszyny na mokrej powierzchni. Oczywiście, ziemia powinna być wilgotna, ale nie zbyt mokra. Wtedy, chodząc po niej, zbyt ją ugniatamy i blokujemy dostęp do niej cennego powietrza. Jeśli nie chcesz zemdleć z gorąca, wycieńczenia, pracuj w dzień, w którym są lekkie podmuchy wiatru.

 

Przed przystąpieniem do operowania glebogryzarką należy oczyścić teren z gałęzi, dużych kamieni i innych przedmiotów mogących zakłócić prawidłowy przebieg czynności. Jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni, glebogryzarka może uszkodzić rury, przeowdy gazowe, kable.

 

 

Glebogryzarkę należy ustawić na równym podłożu, należy utrzymywać ją w poziomie. Nie używaj tego urządzenia na zboczach, mających więcej niż 10° pochyłości. W przypadku glebogryzarek spalinowych, należy upewnić się, że paliwo nie wycieka z maszyny, czy dźwigienki pracują równo, czy żaden kabel nie jest popękany. Jeśli uruchomiony silnik wydaje podejrzane dźwięki, zatrzymuje się po wyłączeniu zapłonu, wskazane jest jak najszybsze oddanie maszyny do serwisu. Wszelkie samodzielne działania serwisowe wykonujemy oczywiście przy wyłączonym silniku.

 

Przy każdym uruchomieniu glebogryzarki, postępujmy ściśle według wskazówek zawartych w instrukcji obsługi. Praca z tym urządzeniem nie należy do najłatwiejszych, może być niebezpieczna. Nie ma sensu zabieranie się za nią, gdy jesteśmy zmęczeni, w nocy, przy złej pogodzie.

 

Kultywując glebogryzarką, trzeba być odpowiednio ubranym: żadnych luźnych ubrań, które mogłyby wkręcić się w maszynę, pełne buty. Wskazana jest jak największa ostrożność, bycie uważnym. Cofając się, zwracaj uwagę na to, co dzieje się za Twoimi plecami. Prowadź urządzenie spokojnym, regularnym krokiem – idąc, nie biegnąc. Na zboczach lepiej postępować z jednej strony ku drugiej niż z góry na dół.

 

 

Pamiętajmy także, by używać glebogryzarki tylko na takim podłożu, które koniecznie tego wymaga. Wiele małych stworzeń dzielnie pracuje nad dobrą kondycją naszej gleby i należy działać tak, by nie zakłócać tego procesu. Na obszarach, które nie wymagają siewu, można spokojnie działać z łopatą, motyką i innymi narzędziami ogrodowymi.

 

Nie ma potrzeby zagłębiać urządzenia w glebę bardziej niż rzeczywiście potrzeba. Przykładowo, sałata i inne warzywa liściaste nie wymagają głębokiej orki. Warzywa korzeniowe najlepiej rekultywować na głębokości 15-20 cm, a warzywa liściaste – 10-15 cm.

 

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane