I w domu czasem się zdarza, że aby wykonać daną czynność, trzeba wspiąć się na odpowiednią wysokość. Drabina staje się wtedy nieodzownym sprzętem. Warto wybrać taką, z której będzie można korzystać łatwo i długo.

Jeśli planujemy remont lub świąteczne porządki, wystarczająca będzie wygodna drabina rozstawna, wolnostojąca. Istnieją modele umożliwiające wejście z jednej bądź z dwóch stron. Dobrej jakości produkt powinien być skonstruowany z nitowanych połączeń między stopniami a podłużnicami oraz mieć antypoślizgowe stopki na podłużnice, zapewniające bezpieczne rozstawienie. Przed zakupem warto sprawdzić, czy drabina jest stabilna. Powierzchnia schodków powinna być odpowiednio duża, a konstrukcja – umożliwiać wygodną pracę. Warto również zwrócić uwagę, czy stopnie wyłożone są okładziną zabezpieczającą. Drabiny rozstawne łatwo się transportuje, są poręczne. Niektóre posiadają dwa pasy zabezpieczające, są też takie, które pełnią funkcje dwóch złożonych drabin przystawnych. Aby się nie zawieść po zakupie, trzeba wybrać drabinę odpowiedniej wysokości. Te rozstawne są idealne do prac wewnątrz domu.

Ciekawym urządzeniem jest drabina przegubowa. Właśnie ze względu na swą przegubową konstrukcję, ma ona wiele zastosowań. Te, które składają się z czterech części, można wykorzystać jako drabinę przystawną, wolnostojącą, a nawet jako pomost roboczy. Firma KRAUSE opatentowała zapadkowy przegub bezpieczeństwa, który można obsługiwać jedną ręką, co umożliwia szybkie korzystanie ze sprzętu w niego wyposażonego. Jak w przypadku drabin rozstawnych, tak i rozstawne powinny mieć zamontowane antypoślizgowe stopki dolne podłużnic, a same podłużnice wzmocnione w najbardziej obciążonych miejscach. Tego rodzaju urządzenia służą do pracy na niewielkich wysokościach, jednak są w ich obrębie bardzo wszechstronne.

Drabiny teleskopowe dzielą się na dwa rodzaje: takie, w których podłużnice nachodzą na siebie lub chowają się w sobie. Dostosowują się do różnych warunków (schody, nierówności) dzięki rozsuwaniu szczebel po szczeblu i możliwości wysuwania nóżek. Również tutaj warto zwrócić uwagę na antypoślizgowe stopki. Specyficzne właściwości sprawiają, że urządzenie można składać i przenosić bez problemu.

Wygodnym rozwiązaniem jest wyposażenie się w rusztowanie drabinowe do pracy na małych wysokościach. I je można do woli przeobrażać: w drabinę przystawną – jedno- lub dwuczęściową, w drabinę rozstawną. Jest jednak pewne ograniczenie – pomostu nie wolno rozstawiać powyżej 1m – wtedy wymagane są bowiem dodatkowe zabezpieczenia.

Drabiny rozstawne wykonuje się z czterech rodzajów materiałów. Tych z aluminium jest najwięcej, są mocne, a jednocześnie lekkie oraz niedrogie. Wyróżnia je również odporność na niesprzyjające warunki pogodowe i korozję. Te ze stali ważą więcej i znacznie trudniej je przenosić, drewniane używane są najczęściej przy pracach elektrycznych (muszą być suche) i malarskich. Najdroższą opcją są drabiny z włókna szklanego, najczęściej używane przez profesjonalistów. Są bardzo solidne, wytrzymałe. Drabiny teleskopowe, przegubowe i rusztowania drabinowe wykonywane są z aluminium.Drabiny w sklepie internetowym narzedzia.com.pl

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane