Szczypce to narzędzie, bez którego trudno wyobrazić sobie większość prac związanych z majsterkowaniem. Przydają się zarówno fachowcom w specjalistycznych warsztatach, jak i w każdym domu. Jeżeli szukasz szczypiec do warsztatu motoryzacyjnego, prac elektrycznych, czy domowych, to koniecznie powinieneś posiadać na wyposażeniu kombinerki okrągłe. Co powinieneś wiedzieć o tym narzędziu?

Kup w Narzedzia.pl
35,39
45,34
53,49
37,99
Szczypce okrągłe 160mm Top Tools 32D121
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
28,99
54,99 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
42,99

Czym są szczypce okrągłe?

Szczypce dzielimy ze względu na zastosowanie (m.in. uniwersalne, zaciskowe, zbrojarskie, nastawne) oraz ze względu na kształt (m.in. okrągłe, płaskie, wygięte, boczne, wydłużone proste, czołowe). Kombinerki okrągłe, o których będziemy dzisiaj mówić, są powszechnie używane zarówno w zakładach profesjonalnych, jak i w przydomowych garażach.

Cechą, która je wyróżnia, jest specyficzna budowa szczęk – o zaokrąglonym kształcie. Z racji tego kształtu, łatwo dostać się nimi w ciasne, trudnodostępne miejsca. Konstrukcja gwarantuje także bardzo precyzyjną, dokładną pracę związaną z kształtowaniem elementów.

Szczypce okrągłe

Szczypce okrągłe są przeznaczone przede wszystkim do chwytania, dlatego rzadko mają część tnącą, jak to bywa w przypadku większości rodzajów szczypiec. Można jednak (i warto) zainwestować w narzędzie 2w1, spełniające obydwie funkcje – chwytanie i cięcie.

Zastosowania kombinerek okrągłych

Szczypce okrągłe są przydatne w bardzo wielu pracach monterskich, naprawczych i montażowych, m.in.:

  • ogólnie: wykonywanie zagięć, opasek, loopów, kształtowania przewodów, kabli, blaszek, modelowania drutu; są bardzo delikatne, dlatego używa się ich do pracy nawet z miękkimi materiałami,
  • jubilerstwo – szczypiec jubilerskich używa się np. do tworzenia kolczyków, pierścionków oraz innej biżuterii (formowanie haczyków, oczek, zawijanie drutu),
  • elektryka – prace z kablami, przewodami; zaleca się modele izolowane,
  • motoryzacja – szczypce do pierścieni Segera umożliwiają montaż i demontaż. Pierścienie osadcze zabezpieczają sworznie w przegubach napędowych oraz tłokowe,
  • przemysł maszynowy – montaż i demontaż pierścieni osadczych Segera, które zabezpieczają łożyska, tarcze, koła zębate, tuleje itp.,
  • prace domowe – ściskanie i kształtowanie przeróżnych elementów; są niezwykle funkcjonalne, jeśli chodzi o mnogość zastosowań, a przy tym pozwalają na dostęp do zakamarków, do których kombinerki uniwersalne nie byłyby w stanie dotrzeć.

Szczypce segera podczas pracy

Jakie szczypce do pierścieni wybrać?

Narzędzie, które będzie się sprawdzać w wielu sytuacjach i cechuje się długą żywotnością, musi być wykonane z najlepszych materiałów. Kombinerki okrągłe powinny być zbudowane ze stali odpornej na zniszczenie, trwałej i wytrzymałej, a ich krawędzie warto by były hartowane indukcyjnie. Można się również kierować tym, czy dany model ma jakość poświadczoną atestami bądź normami (np. DIN, ISO). Najlepszej jakości wyroby są oczywiście droższe, dlatego do użytku w przydomowym garażu wystarczające mogą być modele zbudowane ze stali węglowej (niestopowej).

Wygodę użytkowania szczypiec okrągłych zagwarantują rękojeści o ergonomicznym kształcie i powleczone miękkim, antypoślizgowym tworzywem. Lepsza chwytność wpływa na precyzję i szersze możliwości manewrowania narzędziem.

Do prac związanych z elektryką lub pod napięciem należy wybrać odpowiedni model, którego okładzina zabezpiecza przed porażeniem prądem – szczypce izolowane. Do takich zastosowań bezwzględnie należy poszukać narzędzia z atestem.

Tymczasem zapraszamy do przejrzenia oferty naszego sklepu narzedzia.pl, która obejmuje okrągłe szczypce do pierścieni Segera, jubilerskie oraz do bardziej ogólnych zastosowań. Oferta cechuje się dużą rozpiętością cenową, dlatego znajdziecie w niej narzędzia uznanych marek, zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów.

Szczypce do pierścieni

Dodaj komentarz
* Pola wymagane