Zarówno narzędzia akumulatorowe, jak i spalinowe pozwalają nam na swobodną pracę bez kabla zasilającego. To niezaprzeczalna zaleta obu typów tych urządzeń, jednak my skłaniamy się bardziej ku narzędziom akumulatorowym. Jaką według nas mają przewagę nad narzędziami spalinowymi?

Wygoda użytkowania

Na początek trzeba przyznać, że narzędzia akumulatorowe nie należą do najtańszych. W większości przypadkach kosztują więcej niż narzędzia spalinowe. Mają jednak sporo zalet, które powinny zrekompensować nam początkowy wydatek. Pierwsza rzecz, o której warto powiedzieć, to praca przyjazna dla nas i naszych sąsiadów. Pracując narzędziem akumulatorowym nie stawiamy na nogi całego sąsiedztwa, gdyż jest ono znacznie cichsze niż narzędzie spalinowe. Nie musimy się też martwić o emisję spalin, która jest szkodliwa dla środowiska i nas samych. Silniki spalinowe montowane w urządzeniach ogrodowych nie posiadają katalizatorów i innych mechanizmów zmniejszających emisje spalin, co sprawia, że koszenie swojego ogródka możemy porównać do spaceru wzdłuż ruchliwej ulicy. W dodatku silniki spalinowe 2-suwowe wystepujące w kosach i pilarkach łańcuchowych spalają mieszankę paliwa z olejem, co generując w ten sposób jeszcze bardziej szkodliwe spaliny i większy hałas. Narzędzie akumulatorowe wyróżnia się także mniejszą masą w porównaniu z narzędziem spalinowym. Przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, np. silnika bezszczotkowego urządzenia te potrafią być naprawdę lekkie i kompaktowe. Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, że ogrodowe narzędzia akumulatorowe to dobre rozwiązanie zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet, w szczególności osób starszych. Oczywiście nie umniejszając nikomu w żaden sposób, trzeba przyznać, że łatwiej będzie obsługiwać lżejsze i mniejsze narzędzie, do tego nieskomplikowane przy uruchamianiu i łatwe w konserwacji.

Kosa akumulatorowa Greenworks

Zobacz także: narzędzia ogrodowe w narzedzia.pl

Obsługa, eksploatacja, koszty

Przy obsłudze ogrodowych narzędzi akumulatorowych możemy zapomnieć o uzupełnianiu zbiornika paliwa i oleju, któremu często towarzyszy zabrudzenie dłoni i ubrania. Można powiedzieć, że te urządzenia są od razu gotowe do pracy, no może prawie gotowe… trzeba jeszcze pamiętać o naładowaniu akumulatorów, jeśli jest taka potrzeba. Przy porównywaniu narzędzi akumulatorowych i narzędzi spalinowych trzeba też wziąć pod uwagę koszty eksploatacji i serwisowanie. W przypadku narzędzi akumulatorowych możemy mieć do czynienia z dwoma typami silnika: bezszczotkowym i szczotkowym. Pierwszy z nich jest praktycznie bezobsługowy, a drugi wymaga wymiany 2 lub 4 szczotek w zależności od budowy. Do tego dochodzi jeszcze wymiana ostrzy tnących/łańcucha oraz czyszczenie urządzenia po użyciu. I trzeba też doliczyć koszt prądu, który poniesiemy przy ładowaniu akumulatorów. Przy narzędziach spalinowych mamy więcej elementów, które wymagają wymiany i konserwacji (filtr powietrza, świeca zapłonowa, konserwacja gaźnika, wymiana ostrzy tnących/łańcucha i czyszczenie po pracy), a do tego dochodzą też koszty związane z zakupem paliwa i oleju. Samo kupno części eksploatacyjnych może być kłopotliwe, nie mówiąc już o montażu. Nie zawsze jesteśmy sobie w stanie sami z tym poradzić i musimy udać się do odpowiedniego serwisu. A jeśli nadal nas to nie przekonuje i uważamy, że narzędzie akumulatorowe to za drogi interes, to warto jeszcze pomyśleć o jednej rzeczy. Dużą część wartości zestawu, w którym mamy narzędzie, akumulatory i ładowarkę stanowią właśnie akumulatory. Dlatego dobrą opcją jest tworzenie własnych systemów akumulatorowych. Wielu producentów oferuje nam narzędzia bezprzewodowe kompatybilne z jednym akumulatorem. Dzięki czemu możemy stworzyć własne zaplecze narzędziowe bez konieczności dokupowania akumulatora do każdego, nowego urządzenia. W ten sposób zaoszczędzimy pieniądze i przy okazji ograniczymy miejsce potrzebne do przechowywania całego zestawu narzędzi.

Dmuchawa/odkurzacz Greenworks

Przeczytaj również: Narzędzia ogrodowe Greenworks - poczuj tę moc w swoim ogrodzie

Moc i wydajność

I wszystko to brzmi jak bajka, ale co z osiągami takich narzędzi? Narzędzia spalinowe zapewniają nam stosunkowo długi czas pracy i pomagają uporać się nawet z bujnymi zaroślami. O czym świadczy chociażby ich popularność wśród osób czy firm zajmujących się pielęgnacją miejskiej zieleni. To fakt, ale trzeba zwrócić uwagę na to, że technologia narzędzi akumulatorowych rozwija się właśnie w tym kierunku, aby zapewnić użytkownikowi długą i wydajną pracę. Przykładem mogą być narzędzia ogrodowe Greenworks, które cechują się wysokimi napięciami 24V, 40V i 60V. Te ostatnie z serii 60V są w stanie zapewnić nam pracę porównywalną do dużych urządzeń spalinowych. Przykładowo pilarka akumulatorowa GR2001807 może pracować około 60min na jednym naładowaniu akumulatora o pojemności 2,0Ah i dwa razy dłużej na akumulatorze o pojemności 4,0Ah. Dla użytkownika indywidulanego, który posiada przydomowy ogród, a nawet działkę narzędzia akumulatorowe w zupełności wystarczą. A dynamiczny rozwój tego sektora narzędzi skłania także do stwierdzenia, że zawojują one również świat profesjonalistów. 

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane