Każdego roku w Polsce około 4500 osób ulega zaczadzeniu. Przyczyną ulatniania się tlenku węgla są wadliwe instalacje kominkowe i rozszczelnione urządzenia grzewcze. Zamontowanie detektorów czadu jest jedynym sposobem na wykrycie niebezpiecznego stężenia tlenku węgla w pomieszczeniach. Jaki detektor wybrać by odpowiednio chronił nas i pozostałych domowników? Przeczytaj koniecznie nasz poradnik.

Czujnik czadu - jak działa?

Czujnik czadu jest niewielkim i prostym w obsłudze urządzeniem, które ma za zadanie ciągle monitorować powietrze w pomieszczeniu. Gdy w budynku ulatnia się tlenek węgla, czujnik informuje o tym domowników. Czad jest niezwykle niebezpieczny, nazywa się go cichym zabójcą, ponieważ jest bezbarwny, bezwonny i bezsmakowy, dlatego tak trudno jest go wykryć. Detektor kontroluje, czy stężenie gazu w pomieszczeniu nie przekracza dopuszczalnej normy, która z reguły wynosi 15%.

Główną częścią detektora czadu jest sensor chemiczny lub elektrochemiczny. Zawiera on substancje, które reagują na tlenek węgla zawarty w powietrzu. Otrzymane dane analizowane są przez mikroprocesor, który w razie potrzeby uruchamia alarm. Detektory czadu wyposażone są w głośnik, który emituje sygnał dźwiękowy. Część produktów posiada także sygnalizator świetlny.

Gdzie zamontować czujnik czadu?

Detektory czadu to urządzenie, które nie zajmuje wiele miejsca. Czujniki powinny być zawsze montowane zgodnie z instrukcją producenta, gdyż budowa danego produktu może wymagać określonego sposobu instalacji. Niezależnie jednak od rodzaju czujnika, zawsze należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Detektorów czadu nigdy nie należy montować w martwych strefach, czyli miejscach, gdzie nie ma odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Strefy takie znajdują się mniej więcej w pasie 20 cm od sufitu oraz bezpośrednio przy podłodze. Również miejsca narażone na przeciągi i silne ruchy powietrza nie są wskazane. Czujniki nie spełnią swojej funkcji przy kratkach wentylacyjnych, oknach, drzwiach czy wentylatorach. Umieszczenie detektorów czadu w osłoniętych miejscach również nie jest dobrym pomysłem. Szafki i regały zasłaniające czujnik mogą zakłócić jego pracę i uniemożliwić odpowiednio szybkie wykrycie wysokiego stężenia gazu. Urządzenia te nie są przeznaczone także do miejsc narażonych na działanie chemii domowej, kurzu czy tłuszczu. Detektory czadu nie powinny być montowane bardzo blisko paleniska, gdyż w tym miejscu czasami dochodzi do chwilowego zwiększenia stężenia tlenku węgla, co jest procesem zupełnie normalnym.

Czujnik czadu Kidde na narzedzia.pl

Większość modeli prawidłowo pracuje w pomieszczeniach, w których temperatura mieści się w zakresie od 3 do 45oC. Jednak znajdziesz wśród nich też takie, które sprawdzą się w miejscach, gdzie temperatura waha się w przedziale od -20 do 75oC. Większość detektorów czadu prawidłowo działa w pomieszczeniach, w których wilgotność oscyluje między 10% a 90%.

Detektory czadu umieszcza się z reguły na ścianie, na wysokości 150-180 cm, w miejscach z dobrą cyrkulacją powietrza, w odległości do 5 metrów od urządzenia grzewczego. W sypialni należy je montować niżej, jednak na wysokości powyżej 70 cm od podłogi. Detektory czadu powinny znaleźć się w każdym pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek, kocioł albo piec. Warto zamontować je także przy kuchenkach i butlach gazowych. Dzięki temu wykrycie ulatniania się gazu jest możliwe znacznie szybciej, zanim jeszcze rozprzestrzeni się on w całym budynku.

Detektor czadu z atestem

Chcesz kupić detektor czadu, który ochroni Ciebie i pozostałych domowników w razie ulatniania się tlenku węgla? Koniecznie wybierz czujnik z atestem. Dobrej jakości model powinien spełniać normę PN-EN 50291. Produktów bez odpowiednich atestów nie należy po prostu kupować, gdyż są bezużyteczne. Dobry detektor czadu nie jest drogi, a jego podróbka z reguły jest tańsza o 20-30 zł. Dla takiej niewielkiej i pozornej oszczędności, zdecydowanie nie warto narażać życia swojego i najbliższych.

Jaki rodzaj zasilania wybrać?

Czujniki czadu mogą być zasilane z sieci lub za pomocą baterii. Znacznie wygodniejsze są modele z zasilaniem na baterie, gdyż ich montaż nie jest uzależniony od dostępu do gniazda elektrycznego. Nie ma też tutaj ryzyka wyłączenia detektora w razie przerwy w dostawie prądu. Należy jednak pamiętać o okresowej wymianie baterii - przynajmniej raz na pół roku. Taki bezprzewodowy model możesz umieścić na ścianie, montując go na kołkach lub postawić na szafce. Z łatwością także w razie potrzeby przeniesiesz go do innego pomieszczenia.

Funkcje dodatkowe detektorów tlenku węgla

Czujniki czadu mogą występować także w postaci hybryd, jako urządzenia 2w1 lub 3w1. Łączą wtedy funkcje czujnika gazu, czadu i dymu. Urządzenia tego typu kosztują z reguły od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych więcej niż zwykłe detektory czadu.

Niektóre modele możesz zintegrować z innymi urządzeniami i podłączyć do systemu alarmowego. Jednak nie mogą one działać autonomicznie. Takie czujniki odznaczają się wysoką czułością. W razie uruchomienia alarmu mogą wysłać powiadomienie o niebezpieczeństwie SMS-em lub za pomocą aplikacji. To rozwiązanie szczególnie ważne dla osób, które często przebywają poza domem.

Czujnik czadu i gazu 2w1CTG-01 Zamel - narzedzia.pl

Czy dym papierosowy uruchomi czujnik czadu?

Osoby palące często obawiają się, że dym z papierosów uruchomi alarm, dlatego wolą nie montować czujnika czadu. Jest obawa zupełnie nieuzasadniona, ponieważ dym ten nie zawiera tyle tlenku węgla, by mógł wpływać na pracę urządzenia.

Czujnik czadu - na co zwrócić uwagę?

Podczas wyboru czujnika czadu zwróć uwagę przede wszystkim na to, czy urządzenie posiada niezbędne certyfikaty i atesty. Tylko taki produkt jest w stanie zaalarmować Cię w razie ulatniania się czadu. Certyfikat zgodny z normą PN-EN 50291 powinien być wystawiony przez niezależną jednostkę, taką jak BSI, TUV czy CNBOP. Ważne jest, aby czujnik był odpowiednio głośny. Musi być go słychać w całym budynku, aby osoby przebywające w innych pomieszczeniach miały szansę zareagować. Z reguły urządzenia wydają dźwięk o głośności na poziomie 80 - 90 dB. Dobrze, gdy czujniki tlenku węgla emitują także ostrzegawcze sygnały świetlne. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w wyświetlacze LCD, które umożliwiają odczytanie poziomu stężenia gazu. Możliwość odczytu pozwala określić, jak duże jest niebezpieczeństwo.

Niezwykle istotnym parametrem jest także żywotność urządzenia i okres gwarancyjny. Większość oferowanych urządzeń wyposażonych jest w sensory elektromechaniczne, których trwałość określana jest na okres od 2 do 10 lat. Przeważnie żywotność sensora pokrywa się z okresem jego gwarancji. Po upływie okresu gwarancji urządzenie powinno zostać wymienione. Warto wziąć to pod uwagę podczas zakupu czujnika czadu. Urządzenie o żywotności dwóch lat będziesz musiał wymienić, aż pięć razy w ciągu 10 lat. Dlatego dokładnie przelicz, czy nieznacznie tańszy model z 2-letnią gwarancją, będzie rzeczywiście tańszy na przestrzeni lat, od nieco droższego produktu o 10-letniej żywotności.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
  • Minia 2021-11-02

    Ja wybralam z lanberga bo mam z tej firmy kilka innych sprzetow i sa dobrej jakosci

Dodaj komentarz
* Pola wymagane