Cięcie paneli podłogowych to zadanie wymagające precyzji, gdyż zależy nam na cięciu bez odprysków. Przy tej pracy sprawdzą się: ukośnica GCM 8 SDE, pilarka tarczowa GKS 55+GCE, wyrzynarka GST 18 V-LI S, pilarka tarczowa PKS 16 Multi, a także szlifierka kątowa GWS 10,8-76 V-EC. Do każdego z tych urządzeń trzeba zastosować odpowiedni osprzęt, bez którego prawidłowe cięcie nie powiedzie się.

Kup w Narzedzia.pl
Tarcza uniwersalna 125mm Bosch Carbide Multi Wheel
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
dziś
49,92
Ukośnica Bosch GCM 8 SDE
dostępne
3 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
2 646 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
2 544,49
72,99
Pilarka tarczowa Bosch GKS 55+ GCE
dostawa
wysyłka
8-11 dni
1 100
234,49
193,98

Narzędzie - z jakim osprzętem?

Jeżeli zależy nam na precyzyjnym cięciu, a miejsce które docinamy nie będzie ukryte to dobrze jest wybrać ukośnicę. Urządzenie to z odpowiednią tarczą do cięcia paneli powinno przynieść oczekiwane rezultaty. Sprawdzi się tutaj, np. ukośnica Bosch GCM SDE z odpowiednim osprzętem, jakim jest tarcza Expert for Mulit Material. Montaż tarczy jest szybki i nie wymaga użycia narzędzie, gdyż ukośnica jest zaopatrzona w system mocowania SDS.

ukośnica do paneli, cięcie paneli ukośnicą, ukośnica do paneli Bosch GCM 8 SDE, pilarka ukosowa Bosch, GCM 8 SDE Bosch, cięcie paneli podłogowych bez odprysków

Kolejnym rozwiązaniem, które możemy zastosować jest pilarka tarczowa GKS 55+ GCE Bosch również z odpowiednią tarczą do cięcia materiałów laminowanych, np. tarcza pilarska Expert for Laminated Panel. Przy cięciu tym urządzeniem przydatna okaże się prowadnica, która pozwoli na pewne prowadzenie pilarki w linii prostej. Przy cięciu różnych materiałów, nie tylko drewnianych, nalezy pamiętać, aby wysunąć tarczę tylko na taką głębokość, która będzie wystarczająca do przecięcia danego elementu. Niewskazane jest wysuwanie tarczy na maksymalną głębokość przy cienkich elementach, gdyż możemy wtedy poszarpać materiał.

cięcie paneli pilarką tarczową, pilarka tarczowa Bosch GKS 55+GCE, pilarka tarczowa do paneli, tarcza do cięcia paneli

Przy cięciu paneli możemy zdecydować się też na akumulatorową wyrzynarkę GST 18V-Li S Bosch. Wyrzynarka daje nam większe możliwości, gdyż pozwala na wycinanie nieregularnych kształtów. Przy cięciu paneli wyrzynarką trzeba pamiętać o zastosowaniu odpowiedniego brzeszczotu, np. brzeszczot do wyrzynarek T 101 BIF Special Laminate. Trzeba także pamiętać o ustawienie odpowiedniej prędkości obrotowej, aby brzeszczot nie przegrzał nam się podczas cięcia.

cięcie paneli wyrzynarką, wyrzynarka do cięcia paneli, brzeszczot do paneli, wyrzynarka akumulatorowa Bosch GST 18 V-Li S, wyrzynarka GST 18 V-Li S Bosch

Mniej popularnym rozwiązaniem, na które możemy się zdecydować jest pilarka tarczowa PKS 16 Multi oraz szlifierka kątowa GWS 10,8-76 V-EC. Dużym plusem PKS 16 Multi Bosch jest zamknięta komora cięcia, dzięki czemu urobek, który powstaje przy cięciu trafia w całości do odkurzacza. Mamy zatem szybkie cięcie, bez uciążliwego pyłu.

pilarka tarczowa pks 16 multi bosch, pilarka tarczowa bosch pks 16 multi, mini pilarka, cięcie paneli podłogowych

Ostatnim z proponowanych narzędzi jest akumulatorowa szlifierka kątowa GWS 10,8-76 V-EC. Umożliwi ona cięcie paneli, jeśli zastosujemy uniwersalną tarczę Carbide Multi Wheel. Cięcie będzie szybkie, choć może nie być tak dokładne. Dlatego najlepiej ciąć tym urządzeniem elementy, które będą schowane, np. pod listwą podłogową.

akumulatorowa szlifierka kątowa gws 10,8-76 V-EC, tarcza uniwersalna Carbide Multi Wheel, cięcie paneli szlifierką kątową, carbide multi wheel, tarcza uniwersalna

Podsumowanie:

  • Najlepsze efekty cięcia – ukośnica GCM 8 SDE, pilarka tarczowa GKS 55+ GCE
  • Wycinanie zaokrągleń, nieregularnych kształtów – wyrzynarka GST 18V-Li S
  • Tarcza Carbide Multi Wheel – uniwersalne zastosowanie, także do cięcia paneli laminowanych
  • Pilarka tarczowa PKS 16 Multi – szybkie cięcie, bez pyłu
Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
  • pam 2019-12-29

    najlepiej pilarka stołowa z tarczą fi ok 180-200mm, 40- 60 zębów, tnie idealnie i szybko. Cena takiej pilarki to 160-250zł.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane