Mop parowy to z całą pewnością urządzenie, które warto mieć w domu. Przy jego pomocy szybko i bez użycia detergentów umyjemy nawet najbardziej zabrudzoną podłogę. Przed zdecydowaniem się na zakup, należy dowiedzieć się, do jakich podłóg można używać mopa parowego oraz jak wybrać model, który sprawdzi się w naszym domu.

Kup w Narzedzia.pl
Mop parowy BlackDecker FSM1605
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
270,99
732,49
Mop parowy z lampą UV Lund 67220
dostawa
wysyłka
>12 dni
190,99
Mop parowy BlackDecker FSM13E1
dostawa
wysyłka
>12 dni
227,49
Mop parowy z rękawicą parową BlackDecker FSMH13101SM
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
wtorek
685,49

Zastosowanie mopa parowego

Mop parowy jest przeznaczony do czyszczenia prawie wszystkich rodzajów podłóg. No właśnie – prawie, bo jest kilka wyjątków. Urządzenie to nie nadaje się do użytku na drewnie nieimpregnowanym, lakierowanym, olejowanym lub woskowanym. Kwestią, mającą największe znaczenie jest to, aby powierzchnia była wodoodporna i niepodatna na uszkodzenia spowodowane działaniem gorącej pary wodnej. Wobec tego mopa parowego możemy używać do następujących powierzchni:

 • impregnowane podłogi lub panele drewniane,
 • płytki,
 • linoleum,
 • kafelki,
 • kamień,
 • płytki ceramiczne,
 • marmur,
 • glazura,
 • terakota,
 • dywany z krótkim włosiem,
 • wykładziny,
 • szkło.

Każdorazowe mycie dowolnych podłóg mopem parowym powinno być poprzedzone zamiataniem lub odkurzaniem śmieci. Samo mopowanie natomiast prawie nie wymaga naszego wysiłku – po napełnieniu zbiornika wodą (nie po brzegi, a zostawiając niewielki zapas), wystarczy powoli, bez szorowania przejechać urządzeniem po podłodze. Para wodna skutecznie czyści zabrudzenia oraz fugi, oczywiście bez wspomagania środka czyszczącego, a także odkaża powierzchnie.

Oczyszczacz parowy podczas pracy

Bezwzględnie należy pamiętać o tym, aby po skończonej pracy opróżnić pojemnik mopa parowego z pozostałej wody – zapobiega to osadzaniu się kamienia. Co ważne, ten sprzęt wyczyści nie tylko podłogi, ale również ściany z wymienionych powyżej materiałów. Z kolei wielofunkcyjny mop parowy 2w1 posłuży do umycia również okien, luster, piekarników.

Plusy posiadania mopa parowego

Mycie podłóg tradycyjnym mopem nie należy do ulubionych obowiązków domowych. Noszenie wiadra, odsączanie mopa, wymienianie brudnej wody i szorowanie, sprawia, że cały proces potrafi trwać naprawdę długo i kosztować sporo sił. Szczególnie jeżeli posiadamy w domu zwierzęta i ogromne ilości sierści, które nie zawsze da się zamieść lub odkurzyć do zera. Z pomocą w takich nieprzyjemnych obowiązkach przychodzi właśnie mop parowy, którego obsługa pozbawia nas niemal całej „brudnej” roboty.

Jedną z zalet posiadania tego urządzenia jest oszczędność – pieniędzy i czasu. Nie musimy kupować detergentów do czyszczenia, ale czas zaoszczędzony na myciu podłóg jest jeszcze cenniejszy. Jest to rozwiązanie ekologiczne i ma właściwości prozdrowotne szczególnie dla dzieci i alergików. Mop parowy odkaża powierzchnie (zwalcza bakterie i drobnoustroje) oraz pozytywnie wpływa na poziom wilgotności w całym mieszkaniu. Jednocześnie nie pozostawia nieestetycznych smug ani mokrych zacieków, które niekorzystnie działają na stan drewnianych paneli. Poza tym działa niemal bezgłośnie.

Trudno znaleźć jakiekolwiek wady tego rozwiązania. Ewentualnie można w tym miejscu wymienić konieczność utrzymania mopa parowego w odpowiedniej kondycji, a więc jego odkamienianie, mycie, pranie padów i z czasem – ich wymianę na nowe.

Mop parowy podczas pracy

Jak wybrać najlepszy oczyszczacz parowy?

Jak przy każdym zakupie warto kierować się solidnym, cieszącym się dobrą opinią, producentem. Asortyment naszego sklepu obejmuje mopy parowe wysokiej jakości, o gwarantowanej długiej żywotności, a zarazem w rozpiętości cenowej, dzięki której każdy klient dobierze urządzenie dostosowane do możliwości finansowych. Warto zwrócić uwagę na modele wielofunkcyjne, z wymiennymi końcówkami, które można przekształcić w myjki parowe do szyb. Obecnie istnieje możliwość wyboru spośród mopów parowych elektrycznych i bezprzewodowych. Te pierwsze mogą być używane bez przerwy kilka godzin, natomiast bezprzewodowe są wygodniejsze, bardziej mobilne, a w porządkach nie przeszkadza kabel zasilający.

Funkcje warte uwagi to m.in.:

 • regulacja pary (najlepiej automatyczna),
 • uderzanie pary (na oporne zabrudzenia),
 • czas nagrzewania pary (im szybszy, tym lepiej),
 • rodzaj głowicy (w zależności od powierzchni, do jakich nasz mop parowy ma być używany),
 • dodatkowe dysze w zestawie (np. wąskie, które mogą dostać się w trudno dostępne miejsca).

Słowem podsumowania, mop parowy to niezwykle przydatne urządzenie, które sprawdzi się w każdym domu czy mieszkaniu – małym i dużym. Po zainwestowaniu w tego typu sprzęt bardzo szybko trudno sobie wyobrazić utrzymywanie lokum w czystości, bez jego pomocy. Oszczędność czasu i sił to nieocenione pozytywne aspekty, szczególnie w dzisiejszych, zabieganych czasach.

Komentarze
 • kristi 2022-04-29

  Zastanawiałam się nad takim urządzeniem, ale zwyciężyło wygodnictwo i kupiłam automatyczną braavę :) Po co się przemęczać, skoro robot może mnie wyręczyć w nielubianej czynności.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane