Kładzenie płytek to jedna z najczęściej wykonywanych czynności przy okazji remontów. Niemożność dopasowania ich kształtu, wielkości do naszych wyobrażeń, właściwości ściany, może być bardzo denerwująca. Chcąc sobie tych nerwów zaoszczędzić, należy uzbroić się w odpowiednie narzędzia

Kup w Narzedzia.pl
Przecinarka do glazury Rubi DV-200 1000
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
4 169
Przecinarka Norton TR232L
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
3 764
Przecinarka do glazury Rubi Slim Cutter Plus
dostępne
9 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
1 625 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
1 599
Przecinarka do glazury Rubi DU-200-EVO
dostępne
7 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
1 654
Przecinarka Dedra 1154
dostępne
6 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
519
Przyrząd do cięcia glazury 800 mm Yato YT-3708
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
348,99

Urządzenia do cięcia płytek podzielić można na trzy rodzaje. Do pierwszego z nich należą ręczne urządzenia do cięcia glazury, dzięki którym możemy podzielić materiał na połowę, powycinać pod kątami. Nie można zapominać o elektrycznych przecinarkach do glazury, potrafiących wytworzyć zarówno proste, jak i bardziej skomplikowane kształty. I na koniec narzędzia specjalne, do których należą wiertła diamentowe, wycinające otwory nawet w płytce, którą już zamontowano.

 

Wybierz przecinarkę do glazury w sklepie narzedzia.pl

 

 

Przecinarki ręczne i wiertło diamentowe do pracy na sucho lub mokro stanowią najlepsze rozwiązanie do małych i średniej wielkości prac.

 

Jakie rodzaje narzędzi do cięcia płytek wyróżniamy?

 

Ręczne przecinarki do płytek

Ręcznych przecinarek do płytek Polacy używają już od dawna. Praca nimi podobna jest do sposobu, w jaki tnie się szkło. Naumieszczonej pod lamaczem płytce należy zaznaczyć początkowe i końcowe miejsce cięcia, którego mamy dokonać. Cięcia powinny być wystarczająco szerokie, by umożliwić łatwe złamanie kafelka. Jest to równoznaczne z tym, że nie można tworzyć małych pasków z dużych płytek. 5 cm stanowi minimalną szerokość cięcia. W uzyskaniu cienkiego paska pomoże użycie szczypiec do płytek, dzięki którym zyskamy ostateczne przecięcie.

 

Trzymając je w ręce, naciskając uchwyt i wytwarzając odpowiednią siłę. Koła tnące, pracujące na powierzchni płytki, wytworzą drobne pęknięcia, które pozwolą na podzielenie jej wzdłuż długości.

 

 

Przecinarka do płytek nie jest urządzeniem, które tnie skuteczniej, z im większą siłą jej używamy.

Motorem jej działania jest trasowanie.

 

Do zalet ręcznych przecinarek należy między innymi to, że pracując nimi, nie zabrudzimy miejsca, w którym działamy. Nie wytwarzają kurzu, wody.

 

Piły diamentowe

Dzięki tym narzędziom uzyskamy proste cięcia, a, przy odrobinie wprawy, także inne, bardziej skomplikowane kształty. Piły diamentowe z opcją cięcia na mokro umożliwiają tworzenie różnych wzorów, gładkich linii. Tego rodzaju urządzenia okazują się przydatne również przy przycinaniu płytek, którym nadano zły rozmiar przecinarką ręczną i w inny sposób nie da się tego poprawić.

 

Piły diamentowe do pracy na sucho są bardziej poręczne, te do pracy na mokro – tworzą ostrzejsze krawędzie.

 

Elektryczne przecinarki do płytek

Większe i powazniejsze prace niezbędne ułatwią elektryczne przecinarki do płytek. Wszystko dzięki funkcjom, które te maszyny posiadają. Niektóre modele mają mocne obudowy, sztywne konstrukcje, termiczne wyłączniki bezpieczeństwa, ruchomą głowicę regulowaną w pionie o działaniu tnącym, ogranicznik do cięć seryjnych, regulowaną przystawkę kątową. No i przede wszystkim – wydajne silniki.

 

 

Wiertła diamentowe i szczypce do płytek

Wśród wielu narzędzi specjalistycznych, służących do cięcia płytek, wycinania w nich otworów, kształtów znajdują się szczypce, wyglądające jak narzędzie do zdejmowania izolacji kabla. Parę ich ostrych krawędzi umieszczamy na płytce, a one ściskając i zginając ją, mogą usunąć najmniejsze kawałki kafelka, by umożliwić nam idealne jego dopasowanie do ściany, podłogi. Z drugiej strony, szczypce to bardzo toporne, surowe narzędzie, wytwarzające postrzępione krawędzie, które najlepiej przyryć np. masą uszczelniającą.

 

Do pracy w zamontowanych już płytkach wskazane jest użycie diamentowych wierteł. Bez trudu zamontujemy dzięki nim wieszaki, mydelniczkę.

 

Tnąc zbyt szybko, możemy doprowadzić do usunięcia uszkodzonych płytek, zmienić kształt mniejszych, ale to ryzyko od zawsze wpisane w tego rodzaju działania.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane