Kluczowe znaczenie podczas pracy wyrzynarką odgrywają zarówno jej parametry, jak i zamocowany brzeszczot. Od jego ostrości oraz kształtu zębów zależy jakość i szybkość cięcia wybranego materiału. Jak zatem wybrać najlepszy brzeszczot?

Rodzaje brzeszczotów

Jedną z podstawowych kwestii w przypadku akcesoriów jest ich właściwy dobór do narzędzia podstawowego. W przypadku brzeszczotów uwagę należy zwrócić na typ mocowania. Stosowane rozwiązania to typ T oraz U, chociaż są wyrzynarki obsługujące obydwie opcje.

Rodzaj zębów to kolejny istotny parametr. Na jego podstawie można wyróżnić:

 • zęby szlifowane
 1. stożkowe: do czystego, dokładnego cięcia plastiku oraz drewna
 2. rozwarte: szybkie cięcie w twardym drewnie
 • zęby frezowane
 1. rozwarte: są mnie ostre, ale za to służą do szybkiego cięcia w wielu różnorodnych materiałach (od drewna, poprzez metal, aluminium do tworzyw sztucznych)
 2. faliste: do dokładnego i prostego cięcia sklejki, tworzyw sztucznych, miękkiej stali

Wyrzynarka z brzeszczotem

Ogólnie warto pamiętać, ze zęby rozwarte gwarantują szybkie ciecie, ale zostawiają po dobie dość szeroki ślad. Ostrza falowane i na ukos zostawią o wiele węższą bruzdę, będą bardziej przydatne przy precyzyjnym cięciu.

Mniej istotnym parametrem jest szerokość brzeszczotu. Ma to wpływ na cięcie, ponieważ węższe ostrze jest bardziej elastyczne i umożliwia cięcie po łuku. Z drugiej strony grubsze brzeszczoty do wyrzynarek są bardziej trwałe.

Zestaw brzeszczotów Bosch

Ważny jest również materiał wykonania. Zasadniczo wszystkie ostrza do wyrzynarek wykonane są ze stali, różne są jednak jej stopy oraz sposoby obróbki. Dla przykładu stop HCS przeznaczony jest do obróbki miękkich materiałów, ponieważ ma niską trwałość. Z drugiej strony brzeszczot z tego materiału będzie tańszy i wystarczający na użytek domowy. TYP HSS gwarantuje natomiast bardzo wysoką trwałość.

Zastosowanie brzeszczotu

Kupując brzeszczot do wyrzynarki powinniśmy pamiętać o jego zastosowaniu. Na rynku możemy spotkać następujące rozwiązania:

 

 • brzeszczot do drewna miękkiego
 • brzeszczot do drewna twardego
 • brzeszczot do laminatów i płyt
 • brzeszczot do stali miękkiej, aluminium
 • brzeszczot do stali twardej
 • brzeszczot do płytek ceramicznych
 • brzeszczot do materiałów izolacyjnych
 • brzeszczot do tworzyw sztucznych
 • brzeszczot do płyt wiórowo-cementowych

 

Możliwości jest naprawdę wiele, niektórzy mogą poczuć się w tym trochę zagubieni. Na szczęście w tej sytuacji producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów. Poza akcesoriami o wąskim zastosowaniu, w ofercie są również dostępne brzeszczoty o ogólnym zastosowaniu.

Zestaw brzeszczotów Norton

Wybierając brzeszczot powinniśmy przede wszystkim określić nasze potrzeby oraz wymagania. Dzięki temu w sklepie narzedzia.pl łatwo odnajdziemy rozwiązanie, które najbardziej nam odpowiada, zarówno jeśli chodzi o zastosowanie, warunki cięcia oraz półkę cenową.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane